Mayovky na Internetu

Mormonova pomsta

Die Rache des Mormonen (1890), později Schwarzauge (1927, Černé oko)

Rok
Vazba
Poznámky
1939
Smrtící prach - obálka, TaM, 1939 | Il. Miloš Novák

Toužimský a Moravec - ve sbírce Smrtící prach jako Černé oko.

1974
Pouští a prérií, Albatros, 1974 | Il. Zdeněk Burian.

Albatros - ve sbírce Pouští a prérií jako Černé oko.

1993
Smrtící prach, Návrat, 1993 | Il. Josef Pospíchal.

Návrat - ve sbírce Smrtící prach jako Černé oko.

1996
Synové Upsaroků, GABI, 1996 | Il. Milan Fibiger.

GABI - ve sbírce Synové Upsaroků jako Pomsta mormonů.

Tento příběh May napsal pravděpodobně na konci roku 1889. Poprvé a za Mayova života patrně naposledy vyšel v listopadu 1890 pod pseudonymem D. Jam v Illustrirte Romane aller Nationen. Unterhaltungsblätter für Jedermann. Mayovo autorství dokazují korespondence s vydavatelem a stvrzenka za honorář z 30. října 1889. Později povídka vyšla v upravené podobě jako součást 48. svazku sebraných spisů Das Zauberwasser.

Všechny české verze, které vyšly knižně, vypadají, že vycházejí z upravené verze nebo alespoň ze stejného překladu (ve všech se Indiánka jmenuje Intah-tisle místo Intah-tikila), ale je zde několik záhad. Obvykle stojí u pramene tři jedle místo originálních smrků, ale Návrat má smrky, obvykle by Indiáni na obranu strhli most (v originále není), ale u TaM správně stačí jeden hlídač, co ostatní varuje, a další drobné rozdíly. Nejlepší by byla kombinace překladu od Návratu a od TaM.

Příběh si na nic nehraje, jde o přímočarou pomstu mormona za domnělé příkoří, ačkoliv se ve skutečnosti jednalo o trest, se kterým museli mormon a jeho kolega počítat, když se pokusili odloudit náčelníkovi Apačů Kočisů (Peš-iči - Železné srdce) jeho dceru Černé oko (Intah-tikila).

Použitá literatura:

(bel, vytvořeno 9. 1. 2015)