Mayovky na Internetu

Autoři webu / Nápověda

Web vznikl koncem roku 2004 z iniciativy Ondřeje Majerčíka, který ho původně koncipoval jako své poznámky k jednotlivým románům a postavám - se záměrem seřadit je chronologicky podle děje. V prosinci roku 2005 se k Ondřejovi přidala Michaela Kroupová a na webu se začaly pravidelně objevovat příspěvky nejen k filmovým mayovkám, ale později i k nakladatelům, ilustrátorům a dalším aspektům Mayova života a díla. Své příspěvky zde pravidelně zveřejňují Jan Koten a Jan Policer, několika zajímavostmi přispěl také Pavel Mizera a Jarda Maryška. Rubriku Dabing zpracovali Jiří Kříž a Libor Adámek. Zpočátku byla návštěvnost těchto stránek okolo 500 lidí za měsíc, nyní sem zavítá v průměru 6.000 návštěvníků za měsíc. Je tedy patrné, že zájem o Karla Maye, jeho knihy a filmové mayovky je stále dosti veliký a proto se budeme i nadále snažit přinášet zde kvalitní a zajímavé informace.

Ing. Ondřej Majerčík - Belenor

Zakladatel webu, administrátor, programátor, moderátor diskuzního fóra, technická podpora, autor rubrik z oblasti knižních mayovek.

Narozen 1979. Vystudoval elektrotechnickou fakultu ČVUT. Živí se jako programátor.

E-Mail: majerco(zavináč)seznam.cz

Bc. Michaela Kroupová - Zatinka

Autorka článků o knižních a filmových mayovkách, autorka Lexikonu postav, moderátorka diskuzního fóra.

Narozena 1985. Vystudovala stavební průmyslovku, je absolventkou oboru Knihovnictví a informační studia na FPF SLU v Opavě. Pracuje v městské knihovně.

E-Mail: zatinka.km(zavináč)gmail.com

Dr. Jan Koten - Honza

Autor několika článků o místech natáčení mayovek, znalec života a díla Karla Maye, pořadatel srazů přátel Karla Maye v Boskovicích.

Narozen 1961. Od raného mládí se zajímá o Karla Maye a jeho literaturu. Pravidelný návštěvník německých Setkání přátel Karla Maye, překládá z němčiny biografické práce. Je členem Karl-May-Gesellschaft od roku 1995, zakládajícím členem spolku Silberbüchse-Verein. V civilním životě někdejší učitel, dnes zaměstnanec restaurace u Raušů ve Velké Bíteši.

E-Mail: karelmay.archiv(zavináč)seznam.cz

Prohlížení tohoto webu

Fotogalerie

Pro fotogalerie používáme technologii JavaScript a knihovnu Lightbox 2.0 od Lokeshe Dhakara. Pro návštěvníka z toho plyne jen to, že musí mít JavaScript povolen. Po klepnutí na náhled ve fotogalerii se objeví překryvné okno s větší verzí obrázku. Dále se objeví křížek pro zavření (pod obrázkem, možná potřeba rolovat s oknem prohlížeče). Na předchozí a následující obrázek se lze dostat klepnutím na levou nebo pravou půlku aktuálního obrázku.

Kódy do diskuze

Využíváme zjednodušenou implementaci BBCode, konkrétně

  • [b] Nějaké slovo [/b] - zobrazí se tučně
  • [i] Nějaké slovo [/i] - zobrazí se kurzívou
  • [u] Nějaké slovo [/u] - zobrazí se podtrženě
  • [code] Nějaký text [/code] - neproporcionální písmo
  • [img] http://www.nejaka-stranka.cz/obrazek.jpg [/img] - vložení obrázku
  • [quote] Nějaký text [/quote] - citovaný text
  • [url] http://www.adresa-stranky.cz [/url] - hypertextový odkaz
  • [list] Seznam [/list] - začátek a konec seznamu pomocí odrážek
  • [*] - položka seznamu vložená mezi tagy "list"

Systémové požadavky aj. problémy

V současnosti by neměl být se zobrazováním stránek problém, pokud používáte dostatečně moderní prohlížeč a počítač. Pokud vám přijdou písmenka příliš malá nebo velká, využijte možností svého prohlížeče a změňte si velikost písma (např. Internet Explorer, Opera či Firefox na Windows umožňují změnu velikosti stiskem klávesy CTRL a současným točením kolečkem myši). Změnou velikosti písma byste měli dosáhnout příjemného zobrazení na různých rozlišeních.

Pokud vám přijde, že web vypadá nějak divně, tak zřejmě používáte prohlížeč, na kterém jsem netestoval. Můžete mi třeba napsat jméno a verzi svého prohlížeče a můžu se pokusit stránky poladit.

Jak šel čas - proměna designu našeho webu

Verze stránek z roku 2005. | Design: BelenorNa základě četných podnětů ze strany odborníků došlo  v březnu 2006 ke změně barvy na mayovštější pískovou. | Design: Zatinka & BelenorV roce 2007 došlo k další změně designu. | Design: Zatinka & BelenorV listopadu 2008 jsme vzhled opět nepatrně poupravili. | Design: Zatinka & Belenor

V červenci 2009 jsme provedli radikální proměnu celého vzhledu. | Design: Zatinka & BelenorVzhled se průběžně mění. Stav úvodky v květnu 2018. | Design: Zatinka & BelenorJdeme s dobou. Předělávka Stop Karla Maye pro mobily. | Design: Zatinka & Belenor