Mayovky na Internetu

Pyramida boha Slunce

Die Pyramide des Sonnengottes (1965)

Film Pyramida boha Slunce je volným pokračováním snímku Poklad Aztéků. Oba filmy byly z ekonomických důvodů natáčeny společně, a to od 31. srpna 1964 do 29. ledna 1965. Natáčení v bývalé Jugoslávii komplikoval vytrvalý déšť, proto musela být velká část záběrů pořízena v ateliérech. Ve všech zemích kromě Německa, Rakouska, Švýcarska a bývalého Československa byl snímek promítán společně s Pokladem Aztéků jako jeden film.

Veškeré informace o průběhu natáčení najde čtenář v článku o Pokladu Aztéků.

Obsah filmu

Velekněz Flathouani stojí nerozhodně nad tělem dr. Sternaua s obětním nožem v ruce. Karja se dovolává toho, že jí a Rositě zachránil Sternau život a že si stejně nemůže pamatovat cestu do jeskyně, kam ho společně přinesli. Flathouani nakonec souhlasí a s Karjou vynesou bezvědomého Sternaua z jeskyně. Jeho tělo naleznou Čičimekové vedení náčelníkem Černým jelenem. Štastnou náhodou jsou Indiáni zpozorováni Potocou, Frankem Wilsonem a Hasenpfefferem, kterým se po krátkém boji podaří raněného lékaře osvobodit a dopravit na Arballezovu haciendu. Svědkem zachránění lékaře je bývalý kapitán Verdoja, který by se ho rád znovu zmocnil, a který proto nabídne Černému jelenovi spojenectví. Verdoja nabídne své služby i francouzskému maršálovi Bazainovi. U něho se Verdoja seznámí s Alfonsovou milenkou Josefou.

Sternau se léčí na haciendě, kam přijíždí Potoca se zprávou o Verdojově zradě. Josefa navštíví Verdoju, který se s bandou utábořil u pyramidy boha Slunce. Alfonso ji už jako milenec neuspokojuje a s Verdojou ji pojí společná nenávist ke Sternauovi. Oba osnují plány, jak se Sternaua zbavit a jak se zmocnit aztéckého zlata. Josefa chce i nadále využívat Alfonsa, který má stále předstírat lásku ke Karje. Alfonso přemluví Karju ke sňatku, který má být vykonán tajně v noci. O celé záležitosti se dovědí Wilson s Hasenpfefferem, kteří Alfonsovi zabrání dostavit se na smluvené místo. Verdojova banda přepadne Arballezovu haciendu, útok je však odražen a sám Verdoja je zajat. Sternau přikáže dopravit Verdoju před soud. Zajatce však osvobodí Josefa za pomoci Indiánů a svého otce Corteja. Alfonso zatím znovu navštíví Karju, které namluví, že si ji konečně vezme za ženu. Dívka Alfonsovi prozradí úkryt aztéckého zlata. Když se Alfonso dozví, co potřeboval, svrhne Karju do propasti a odjede. Dívku, která se zachytila na stěně propasti, však zachrání Potoca. Jelikož Karja prozradila tajemství zlata Aztéků, musí být obětována.

Na haciendě se Frank Wilson konečně odhodlá vyznat lásku krásné Rositě a pozve ji na večerní procházku. Právě v té chvíli je hacienda znovu přepadena Verdojovou bandou, Arballez je zavražděn, Sternau a jeho přátelé zajati a odvezeni do hor. Cortejo se snaží přemluvit Alfonsa ke společnému hledání aztéckého zlata. Alfonso však odmítne a Corteja zavraždí. Sternauovi hrozí z rukou banditů smrt a Rositě zneuctění. Zasáhne však Wilson, který přes to, že je spoután, srazí Verdoju k zemi tak prudce, že si vůdce banditů poraní oči. Bolestí zoufalý Verdoja žádá Sternaua, aby ho ošetřil. Ten souhlasí za podmínky, že budou on i jeho přátelé propuštěni. Mezitím se neúspěšně pokusí o útěk Wilson s Hasenpfefferem, vzniklého zmatku využije Sternau a zmizí. Zamíří k haciendě, kde je naštěstí Potoca s vojáky, kteří se okamžitě vydají k pyramidě, kam Verdoja zajatce dopravil. Bandité jsou zneškodněni, zajatce však Verdoja uvěznil uvnitř pyramidy. Potoca zná tajný vchod. Oba přátelé osvobodí nejprve Hasenpfeffera, v další chodbě pak všichni tři naleznou Franka Wilsona. Verdoja však uzavře východ z chodby a přátelé jsou opět uvězněni. Sternau objeví tajný mechanismus, kterým se chodba otevře. Ve zneuctění Rosity zabrání Verdojovi příjezd Josefy, která je rozhořčena jeho chováním. Verdoja Josefu v mučírně zavraždí. Čičimečtí zvědové dávají kouřovými signály znamení, že Alfonso je u zlaté jeskyně a spolu s Černým jelenem odjíždí. Rositu osvobodí její přátelé. V jeskyni je Alfonsem zastřelena Karja. Flathouani uvolní podzemní síly. Alfonso se udusí sirnými výpary. Do jeskyně vnikne Verdoja s Indiány. Všichni jsou ohromeni zlatým bohatstvím a hned na místě se o ně začnou hádat. Flathouani zaplaví jskyni proudem žhavé lávy, která pohltí zlato, Indiány, Verdoju i jeho. Sternau s přáteli se z blízké skály dívají na konec legendárního aztéckého pokladu.


Herecké obsazení

Lex Barker

Lex Barker

Doktor Sternau
Ralf Wolter

Ralf Wolter

Andreas Hasenpfeffer
Gustavo Rojo

Gustavo Rojo

Poručík Potoca
Kelo Henderson

Kelo Henderson

Frank Wilson
Rik Battaglia

Rik Battaglia

Kapitán Verdoja
Gérard Barray

Gérard Barray

Alfonso di Rodriganda
Teresa Lorca

Teresa Lorca

Karja
Alessandra Panaro

Alessandra Panaro

Rosita Arbellez
Jean-Roger Caussimon

Jean-Roger Caussimon

Maršál Bazaine
Michele Girardon

Michèle Girardon

Josefa Cortejo
Antun Nalis

Antun Nalis

Pablo Cortejo
Petar Obradović

Petar Obradović

Páter Jacinto
Hans Nielsen

Hans Nielsen

Don Pedro Arbellez
Mirko Kujaćić

Mirko Kujaćić

Flathouani
Milivoj Popović

Milivoj Popović

Černý jelen
Nada Bradić

Nada Bradić

Tlustá Indiánka
Willy Egger

Wilhelm Egger

Sekretář u Bazainea
John Kirby

John Kirby

Bandita
Petar Buntić

Petar Buntić

Pedro / Kaskadér
Branimir Tori Janković

Branimir Janković

Bandita
Mate Ivanković

Mate Ivanković

Bandita
  

Filmový štáb

Režie .......................................Robert Siodmak
Asistent režie ..........................Stevan Petrović, John Kirby
Scénář ....................................G. Marischka, L. Fodor, P. Jarrico, R. A. Stemmle, R. Siodmak
Kamera ...................................Siegfried Hold
Střih ........................................Walter Wischniewsky
Stavby .....................................Otto Pischinger, Herta Hareiter, Veljko Despotović
Kostýmy ..................................Edith Almoslino
Hudba .....................................Erwin Halletz
Zvuk ........................................Vukašin Dabuško, Erhard Schulze, Max Galinsky
Pyrotechnik .............................Erwin Lange
Speciální efekty ......................Fernando Filoni
Producent ...............................Artur Brauner
Produkce .................................CCC Film Produktion, Berlin
Koprodukce .............................Franco London Films, Paris / Serena Film, Rom / Avala Film, Belgrad
Doba natáčení .........................31.8. 1964 - 29.1. 1965
Délka .......................................98 min 24 s (originální verze filmu)
Premiéra .................................17.4. 1965
Čs. distribuční premiéra ..........24.3. 1978

 

Použitá literatura:

  • PETZEL, Michael. Karl-May-Filmbuch : Stories und Bilder aus der deutschen Traumfabrik. Zweite erweiterte Auflage. Bamberg : Karl-May-Verlag, 1999. 544 S. ISBN 3-7802-0153-4.
  • PETZEL, Michael. Der Weg zum Silbersee : Drehorte und Dreharbeite der Karl-May-Filme. Berlin: Schwarzkopf & Schwarzkopf, 2001. 288 s. ISBN 3-89602-358-6.
  • PETZEL, Michael. Das grosse Album der Karl-May-Filme. Berlin : Schwarzkopf & Schwarzkopf, 2009. ISBN 978-3-89602-727-6.
  • Filmový přehled č. 13 (1. VII. 1977)

Autor článku - Michaela Kroupová, poslední aktualizace 4.4. 2013