Mayovky na Internetu

Lexikon herců

Herečtí představitelé mayovských hrdinů i padouchů jsou základním kamenem úspěchu této filmové ságy. Vždyť je tak snadné mít vzor v ušlechtilém a mrštném Vinnetouovi Pierra Brice nebo v silném a statečném Old Shatterhandovi Lexe Barkera. Stále udivuje, proč Old Shatterhand nevzplál více pro krásu Nšo-či v podání Marie Versini a zcela rozumíme zamilovanosti Vinnetoua do Ribanny, kterou úžasně ztvárnila Karin Dor. Ale jsou zde i další krásky: Uschi Glas jako Apanači nebo Daliah Lavi jako Bílá holubice. Rovněž tři hlavní padouchové se povedli a můžeme je ze srdce nesnášet: pokladu chtivý Cornel Brinkley, toť český rodák Herbert Lom, německá hvězda Mario Adorf jako vrah Santer a charismatický Ital Rik Battaglia, který jako Rollins spáchal to vůbec nejhorší - zabil Vinnetoua. Jen u toho Maria Girottiho zůstává otázkou, jestli to, že Vinnetouovi sebral Ribannu, z něj dělá klaďase či padoucha. Prudkou povahu zde ukazuje budoucí komisař Schimanski Götz George. Trochu veselí vnášejí do mayovek Ralf Wolter se svým Samem Hawkensem, Eddi Arent jako lord Castlepool nebo reportér Tuff-Tuff v podání Chrise Howlanda. Pro někoho byla účast v mayovkách jen epizodou, pro někoho start a pro jiného vrchol kariéry. Společně ale již několik desítek let zcela neodmyslitelně oživují svět filmového Karla Maye.

Lexikon obsahuje životopisy herců, kteří účinkovali ve filmových mayovkách z let 1962 až 1968. K některým, především jugoslávským představitelům se nám podařilo najít jen minimum informací, naproti tomu životopisy známých herců jsou záměrně stručné, protože cílem našeho webu není suplovat různé filmové a herecké databáze, kterých je na internetu bezpočet, nýbrž jen připomenout základní životopisná data. Lexikon neobsahuje životopisy kaskadérů a jezdců, kterým je věnována samostatná rubrika.

A - B - C - D - E - F - G - H - CH - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - V - W - Z


Seznam herců

Seznam všech herců účinkujících ve filmových mayovkách

Následující tabulka obsahuje soupis všech nám dosud známých lidí, kteří účinkovali ve filmových mayovkách z let 1962 až 1968. Do seznamu jsou zahrnuti nejen herci, kaskadéři a jezdci, nýbrž i členové filmového štábu, kteří se tu a tam ve filmu mihli v nějaké bezvýznamné roli.