Mayovky na Internetu

Oblečení v mayovkách

Zakladatel: Zeta

<< | <> | >>

Zeta
21.01.2021 05:05
Ještě k "emočně vypjatému" Vinnetouovi dodám, že snad nejhorší pro mě je chvíle, kdy OS odjíždí pronásledovat Santera a slyší, jak Vinnetou začíná nad mrtvými NT a IT zpívat smuteční písně. Když později poprvé nazve OS "Šárlím" a po tváři mu steče jedna slza, už je to takový jaksi umírněný, retrospektivní žal a lítost, ale ten zpěv je nezkrocená, krystalická bolest, ve které mu nemá kdo pomoct...

Zeta
20.01.2021 22:50
La Luna: To je zajímavá úvaha, to mě nikdy vlastně nenapadlo! Tak nějak podvědomě totiž asi odděluju v hlavě knížky a filmy. Ale je to pravda - v knihách je sice Vinnetou taky ztělesněný klid, vyrovnanost a rozvaha, ale přesně ty momenty, které popisuješ, jsou důkaz, že city zkrátka má. Teď mě ještě napadlo, že ve většině případů se tyhle projevy týkají OS - to jejich objímání a polibky, neskrývaná radost při setkání, nebo i strach o život. Kromě Old Surehanda, kdy Vinnetou má starost o zraněného OS třeba i v druhém dílu Supů, kde poté, co OS je zavalen pískem, lamentuje "Apačovo slunce zhaslo..." a posléze neskrývá nadšení nad tím, že OS přežil. Nebo když už neudrží nervy na uzdě a úderem pěsti omráčí jurisconsulta a Timotea, kteří OS urážejí...Tím nechci hned sklouzávat do slashe (byť mi ta idea sama o sobě nevadí), ale prostě ten silný vztah mezi nimi tam je, a asi by se dalo říct, že "Šárlí je Vinnetouova slabá stránka". Umím si představit, že by Vinnetou nehnul brvou, kdyby byl mučen u kůlu, nebo že dokáže chladnokrevně zabít (napadá mě povel k masakru v Old Deathovi - ta scéna mi přijde poměrně mrazivá), ovšem kdyby byl k tomu kůlu postaven OS a V byl přinucen se dívat, jak je mu ubližováno, jsem si poměrně jistá, že by to nedal.

U OS je tenhle lidský aspekt asi ještě silnější, mnohokrát se nechá unést emocemi a dokonce neskrývá slzy, ani když jsou okolo jiní lidé - typicky třeba smrt Old Wabblea. Byli nepřátelé, ale myslím, že je mu zkrátka upřímně líto starého člověka, který zemřel tak strašnou smrtí. Nebo jak si nechává různé suvenýry jako Vinnetouova kadeř, zakrvácený šátek po smrti Ríha, náhrdelník z drápů prvního medvěda, kterého skolil...Zkrátka sice umí zabít úderem pěsti, ale uvnitř slupky ošlehaného zálesáka se skrývá citlivé jádro.

Naposledy upraveno: 20.01.2021 22:56, Zeta

La Luna
20.01.2021 21:52
To je těžká otázka. :D Vzhledem k tomu, že jako první jsem viděla film, tak mám Vinnetoua zkrátka zafixovaného jako Pierra Brice. Mohl by ale být méně "vševědoucí" - ve filmu hraje Pierre indiána skvěle, ale můj dojem je, že May popsal Vinnetoua i v situacích, kdy ho něco malinko vyvede z míry. Letmý záblesk překvapení, radosti, smutku nebo vzteku - a pak zase nehnout ani brvou, to je moje představa. Ve filmu se všechny ty pocity tak nějak kumulují až do nemožnosti, kdy si člověk říká, že teď to vybuchne, ale ono se to pak zase postupně nějak uvolní. Neříkám, že to je špatně, protože ve filmech to funguje skvěle, je to podbarvené hudbou atd. Jenže když člověk čte knížku o čtyři sta stranách, tak to nefunguje tak dobře. Snad v každé knížce se nějaký ten moment, kdy Vinnetouovi to sebeovládání nevydrží, vyskytuje. Teď z hlavy mě napadá třeba Old Surehand: "Uf! Můj bratr krvácí!" Nebo Old Death: "'Šarlí - můj bratře!' ... Objali jsme se a na chvíli nebyli mocni slova." Prostě každého někdy zaskočí situace (kolikrát se Vinnetou něčemu divil nebo přemýšlel nahlas) a i vyrovnaný člověk zvyklý nedávat najevo všechno, co mu proletí hlavou, někdy zareaguje bez předchozího "promýšlení" a "schválení" reakce. Jak říkám, ve filmech to funguje bezchybně (i když třeba chvíle, kdy Ribannu a poručíka oddávají a Vinnetou uteče, je zrovna jedna z těch lidských chvil), ale v knize to prostě nepůsobí "přirozeně" a moment překvapení skvěle dokresluje situaci, kterou se nám vypravěč snaží popsat.

Zeta
20.01.2021 19:37
La Luna: Přesně tak to vidím i já! Lex Barker byl jako Old Shatterhand super, a uměl i tu polohu s úsměvem a veselýma očima. Mezi ním a Emerym myslím, že byl rozdíl v tom, že pro OS bylo dobrodružství v podstatě obživa - psal přece své cestopisy, a kolikrát zmiňuje, že byl třeba v otrhaném oblečení a bez koruny (začátek V2 nebo Supů...). Emery měl dobrodružství čistě pro osobní potěšení, ve skutečném životě bohatý obchodník, který si mohl dovolit zaplatit v podstatě cokoli včetně pronájmu domu a plateb za lékaře v době Vinnetouovy nemoci.

To jsem asi pozapomněla, že je v knize zmíněno, že Bloody Fox byl syn vystěhovalců (nebo mám nějaké osekané vydání). Ale pokud byl běloch, tak Jeff by taky na něj seděl. Jen nevím ty světlé vlasy, já ho mám zkrátka zafixovaného tmavovlasého :D

Vlastně jsi ještě nenapsala, jak si ty osobně představuješ OS a V, tak sem s tím :)
La Luna
20.01.2021 09:34
Zeto, s Emerym ses přesně trefila, toho by si s greenhornem opravdu nikdo nespletl. Myslím, že působil trochu jako Lex Barker ve chvílích, kdy se oháněl pěstmi - silný, sebevědomý chlap, se kterým se někdo jen tak do boje nepustí. Tím ale samozřejmě neříkám, že se Lex do své role nehodil, protože on umí zahrát jak tvrďáka, tak i toho zvídavého Old Shatterhanda, kterého všichni podceňují. Jen mám pocit, že Emery byl ten tvrďák tak nějak pořád (nebo tak alespoň navenek působil). :D
Bloody Fox je pro mě spíš Jeff z filmu Vinnetou a míšenka Apanači. V knížkách se, myslím, píše, že patřil ke koloně vystěhovalců, někde se dokonce snad uvádí německých. Samozřejmě by měl tu jizvu a míň by se usmíval. Rick Mora by byl podle mě spíš skvělý Apanačka. :D

Zeta
20.01.2021 00:49
Kačka, La Luna: To je taky výborný nápad - Natalie Portman! I když si Martu představuju o něco vyšší. Ale jemný dívčí obličej a velké oči, spíš hubená postava, to rozhodně sedí!

S Emerym se mi vlastně taky nápad na kožený kabát a košili líbí, a je super si povídat o tom, jak si ty postavy představujeme každý trochu jinak :D U Emeryho si myslím, že je v jádru hrozný dobrák, ale navenek pořád vyzařuje jakýsi respekt. Karla si běžně lidi pletou s greenhornem a chovají se k němu různým ponižujícím způsobem (juriskonsulto a Don Timoteo, rowdies v hostinci U matky Thickové, vlastně i Sans-Ear při prvním setkání...), protože - aspoň v mých představách - má zvídavé, chlapecké oči a laskavý úsměv, jak kdyby mu bylo nějakých těch 18. Emeryho si s greenhornem nikdo nesplete, má zkrátka přirozenou autoritu už na první pohled.

Jinak co třeba takový Bloody Fox? Já si ho představuju poměrně indiánsky - i když si teď nevybavím, jestli je něco o jeho etnickém původu v knihách vůbec někde zmíněno. Něco jako mladý Rick Mora. Spíš hubený, šlachovitý, postava drobnější, obličej krásný (akorát samozřejmě s tou jizvou přes čelo), vlasy hladké, dlouhé a tmavé. Vyniká obratností, zručností a klidem, což k jeho věku v podstatě nepasuje.
La Luna
19.01.2021 11:17
Kačko, Natálie Portmanová sedí skvěle, a vlastně i Terrence Hill by mohl být Emery. Protože za mě by měl mít světle hnědé vlasy, tmavší než blond. Postavu takovou, jak popsala Zeta, žádný hromotluk, spíš něco mezi silákem Old Firehandem a atletickou postavou Vinnetoua - silný, ale mrštný. Modré oči. Na Západě světlá košile a kožený kabát - Emery byl podle mě hodně praktický (jak lze soudit i ze způsobu vyjadřování), hlavně, aby věci sloužily. Šedý oblek a vestu by nejspíš nechal doma. :)
Krásná ilustrace Ribanny je od Buriana a vyšla, tuším, u Albatrosu v roce 1968. Ribanna se tady podobá Karin Dor, ale výraz ve tváři jakoby říkal, že ví spoustu věcí, které nemůžeme vidět očima.
Kačka
19.01.2021 09:13
Dovolím si vpadnout do rozhovoru: Šafránková jako Martha by byla nádherná, taky si dovedu představit Natalii Portmanovou.

Emery, nevím proč, ale seděl by mi na něj Terence Hill :)

Zeta
19.01.2021 08:50
Jinak k té Vidě Neuwirthové - jo, ta je taky přesná. U Judith prostě musí být taková nějaká chladná a zároveň horkokrevná vyzývavost, až bych řekla zhýralost. Ona dost dobře kalkuluje a těhle vlastností využívá, rozhodně to není hloupá ženská. A co další ženské postavy - asi nejznámější Ribanna?

Jak si ty představuješ Emeryho?

Zeta
19.01.2021 01:36
Jooo, to je přesně ono, to jsi trefila hřebík na hlavičku! Mladá Šafránková - až neskutečně krásná, ale narozdíl od Judith absolutně nevyzývavým, spíš stydlivým a dívčím způsobem. Štíhlá, okatá, nijak moc nápadná postavou, hnědé, nebarvené vlasy... Přesně takhle si Martu představuju také. Jane Seymourová by byla skvělá coby "starší" verze, už poté, co se Marta zbaví Petrolejového prince, nebo možná ještě později, když má ten "pečovatelský dům". Pořád velmi krásná, něžná, ale už trochu životem pošramocená, protože léta trápení s manželem a finanční nejistota se na ní zkrátka podepsaly.

Emery - Toho vidím jako prošedivělého blonďáka, takové ty vlasy, kdy vlastně už nejsou blond, ale ještě ani ne šedé. Vlnité, ale narozdíl od Karlových drátů rozumně učesatelné. Obličej takový průměrně hezký - zelené oči, celkem výrazné čelisti a lícní kosti. Postava o něco vyšší, než OS, se širokými rameny, ale ne obr jako třeba OF. A nenosí typický zálesácký oděv, vidím ho i na Západě v nějakém šedém obleku včetně vesty, s bílou košilí. A v náprsní kapse má vždycky hodinky, připnuté na řetízku. Prostě na tu dobu gentleman, i když je v divočině :D

A Vida Neuwirthová by se na Judith taky hodila - andělskou mrchu zahrála na jedničku :D

Naposledy upraveno: 19.01.2021 08:34, Zeta

La Luna
18.01.2021 13:27
Judith by mohla být i mladá Vida Neuwirthová (připomněla jsi mi ji tou "andělskou mrchou"). Martha zase mladá Šafránková, Marka Míková nebo i Jane Seymourová.
A taky mě tyhle "blbinky" baví, fotky z natáčení jsou častokrát komické a umí zlepšit náladu. :D
A když jsme u těch postav, jak by měl vypadat Emery?

Zeta
18.01.2021 00:48
La Luna: Geniální mi to nepřipadá, ale děkuju :D Tyhle různé "blbinky" jako představovat si jak vypadají postavy, hledat fotky ze zákulisí natáčení atd. mě pořád neomrzely...

Co třeba Judith? Kdyby ji měl někdo hrát v hypotetickém filmu, tak za mne mladá Salma Hayek nebo Penelope Cruz. Mírně exotický typ, spíš drobnější postava, ale s dokonalými tvary a proporcemi, výrazným zadkem a poprsím, krásná ve tváři, a k tomu typ "dračice" - jsem krásná a vím to. Zkrátka "andělská mrcha".

Naproti tomu Martu Vogelovou vidím spíš celkem vysokou, hubeňoučkou, s porcelánovou pletí. Křehkou a půvabnou - jsem krásná, ale nevím to.
La Luna
17.01.2021 12:01
Zeto, to je geniální! To mě nikdy nenapadlo a přitom to na Apanačku vlastně tak skvěle sedí! :D

Zeta
17.01.2021 04:19
U mě má Surehand vlasy trochu světlejší, taková ta "obyčejná, nezajímavá hnědá" (jako mám třeba já :D) Je to opět vysoký, hodně statný chlap. A tak nějak vypadá starší, než ve skutečnosti je, kvůli celoživotnímu trápení kterým si musel projít. Hnědý oblek s třásněmi, ale bez detailů jako třeba kalumet, náhrdelník z drápů, výšivky atd. Čistě praktická záležitost, ozdoby netřeba.

Apanačku si představuji jako Vinnetoua z nových filmů. Do půl těla, odvážný, silný, černé vlasy tak akorát, tělo vymakané z každodenního života...Zkrátka sebevědomý mladík, který chce ukázat "já na to mám". Přitom je inteligentní, chytrý a má smysl pro humor.
La Luna
16.01.2021 15:15
Moc pěkná ilustrace :) Jen škoda, že vedle něj nenamalovali ještě Apanačku. Nebo mohli dát jeho ilustraci na obálku druhého dílu (Tuším správně, že Olympia vydala Old Surehanda ve dvou dílech a že na obálce druhého je Matto-šahko, že?). Bylo by pěkné mít vedle sebe obrázky těch dvou, když se kolem nich vlastně točí hlavní dějová linka.

Belenor
16.01.2021 07:41
Moje první setkání se Surehandem bylo u Olympie, tj. můj Surehand vypadá takto: https://karel-may.majerco.net/images/knihy/obr-velke/olympia-old-surehand-1.jpg :-) Předpokládám, že to měl být Surehand :-)
La Luna
15.01.2021 19:08
Zajímalo by mě, jak si představujete Old Surehanda. V knížce to byl docela obr, oproti tomu Apanačka byl menší, i když urostlý. Old Surehand měl zase hnědé vlasy (odstín není zmíněn, ale z popisů v různých překladech mi vychází, že pravděpodobně nebyly úplně černé), kdežto Apanačka je měl jak uhel. Granger mi jako Old Surehand nesedí vůbec, už jen kvůli tomu, že by měl být daleko mladší.

Zeta
01.08.2020 02:27
Další postavy:

Old Firehand - skutečný obr, skoro o hlavu vyšší, než OS, ramenatá, hranatá postava, takový skoro až Schwarzeneggerovský typ, ale se svaly přirozeně získanými tvrdým životem lovce. Dlouhé, prošedivělé vlasy do půl zad, ostře řezané rysy ve tváři, tmavý lovecký oděv s dlouhými třásněmi (za mě delšími, než jaké mají na oblecích V a OS), klasické boty s ostruhami.

Old Death - trochu jako Henry Fonda v Tenkrát na západě :D Jen ještě hubenější, a míň vlasů. Ovšem ledově modré oči, špičatý nos, úzké rty, tmavý klobouk, to všechno mi sedí...

Zeta
31.07.2020 21:04
Díky moc za sdílení! Přesně tak to vidím taky - normální výška (dneska bych řekla tak okolo 180 cm, ale samozřejmě vím, že v 19. století lidé byli menší), světlé strniště, modré oči, ve kterých i v pozdějších letech zůstala chlapecká jiskra a touha po poznání a zážitcích. Jinak ty boty taky nevím nevím :D :D Měla jsem kdysi kožené kozačky do půl stehen, byly super v tom, že se dal vrch ohrnout a udělat z nich kozačky pod kolena (mimochodem, byly to boty s asi 3 cm podpatkem, žádné jehláky), ale fakt si neumím představit se v tom neslyšně plížit lesem, ani to nosit v těch vedrech v Arizoně...:D :D Takže můj knižní OS nosí spíš něco jako kotníčkové mokasíny :D

Vinnetou má naopak skoro černé oči, s hodně dlouhými a hustými řasami, a s takovou nějakou trochou melancholie, smutku a moudrosti, už když mu je těch asi 20, když se s OS potkají. Postava štíhlá, spíš šlachovitá, taková jakoby "kočičí" nebo jak to říct, s ladnými pohyby, ale zabijáckou pružností, když chce. Myslím, že je zhruba stejně vysoký, jako OS. Oblečení světlé, s třásněmi, ale ty bohaté detaily umírněnější, rozhodně ne spousta červené výšivky, korálků, třásní, kolibřího peří atd., prostě opět oděv, který by byl praktický i při plížení křovím.

Nšo-či taky jemná, krásná, křehká, ale když je potřeba, umí být i tvrdá a racionální (jinak by jí Vinnetou asi těžko svěřil ošetřování OS). Oblečení si popravdě představuju spíš jak z filmů, modré košilové šaty z knížek mi k ní prostě nesedí :D

pavlina
31.07.2020 19:31
A co Old Shatterhand od Zdeňka Buriana? Ten se mi také líbí.

Naposledy upraveno: 31.07.2020 19:54, pavlina

<< | <> | >>