Mayovky na Internetu

Technické problémy a zlepšovací nápady

Zakladatel: Belenor

V tomto tématu se můžete rozhovořit o jakýchkoliv problémech, na které na stránkách narazíte, taktéž pokud vás napadne nějaký zlepšovák (například ohledně vzhledu) nebo nějaká zajímavá funkcionalita, můžete se zmínit.

TODO:
- soukromé zprávy
- zasílání novinek a aktualit na e-mail

<< | <> | >>

Belenor
28.08.2012 07:29
Žjóva, tak to je výzva :-) No, v zásadě uznávám názor, že je možné udělat cokoliv, ale teda asi budu muset přepnout mozek na přemýšlení :-)

A to i to horní menu (diskuze, kniha atd.)?

Resp. je to myšleno tak, že když si čtu o filmovém pokladu, tak bude v menu svítit "filmové mayovky" nebo to myslíš tak, že se to jen víc zvýrazní při najetí myší?


-----
Techtalk :-)

Musela by o sobě stránka říct, do kterého menu asi patří, z url to dekódovat půjde těžko - filmové mayovky jsou vnořené - položka "filmové mayovky" by pohltila vše, jedině nějakou tabulku, která je bude filtrovat.

Ještě možnost: funkce simplefilter, která jen vezme prefix, a pak spešl funkce filmyfilter, která bude řešit to exkludování u f.m. Simple filter by asi dostal kolekci prefixů, které daná položka menu podporuje, to může být potřeba pro moduly.
TondaKozak
26.08.2012 21:14
Bylo by fajn, kdyby byla zvýrazněná aktivní položka v menu.
mescalero
21.12.2011 07:13
Myslím, že nikomu se nestane žádná zvláštní újma, bude-li přinejmenším zpočátku číst mayovky zcela chaoticky, tak jak mu přijdou do ruky. Tak to chodilo v mé generaci (narozen 1967), byli jsme rádi, když jsme nějakou mayovku, třeba i ve slovenštině, vůbec k přečtení sehnali. Z cyklu Ve stinu pádišáha jsem jako první četl poslední díl, tedy Žuta, potom jsem ve slovenštině objevil Pusťou, pak po delší době Divokým Kurdistánem z Olympie, ostatní díly jsem si přečetl až ve třeťáku, kdy mi je od tetičky zapůjčila spolužačka z ekonomky. Vinnetoua jsem přečetl třídílného brožovaného o prázdninách mezi třetí a čtvtou třídou. Pak jsem četl Lovce lidí, pak V Súdánu (Mahdí mi utekl, toho jsem četl až po dalších dvou letech). Supové Mexika - nejprve jsem četl II. díl, protože spolužák, který mi to půjčil, I. díl neměl, ten jsem četl až následně, kdy jsem ho zcela rozsakrovaný a s chybějícími listy objevil v městské knihovně v L. Bělohradu. Poklad Inků (brož. Albatros) jsem poprve začal číst v nemocnici v Hradci Králové, kde ho měli v knihovně, ale nedočetl jsem ho, protože jsem asi v půlce románu šel "vyléčený" domů. Na Rio de la Plata jsem četl ve slovenštině pod názvem Za pokladmi Inkov až poté, co jsem přelouskal V Kordillerách z Olympie. Poklad ve Stř. jezeře vyšel v dobách mého dětství nejprve slovensky (kolem r. 1980 se u nás prodával v knihkupectví), až následně vyšel v Olympii, já ho četl nejprve slovensky a musel si ho půjčit od kamaráda, protože rodiče mi ho zakázali ve slov. koupit. A ve slovenštině jsem také kolem r. 1976 přečetl v lázních na Štrbském plese Čierneho mustanga a první díl Surehanda. Jo bývaly to časy, mayovky byly vzácné zboží a četly se hned, jak na člověka vyšla řada. Později jsem si vše samozřejmě přečetl popořadě a několikrát. Běžte s chronologií díla K. Maye (i filmů)někam! Gěnia (svým způsobem jím May byl) nelze srovnat do "latě", tabulky, vždy se tu i onde bude něčím takovým snahám vzpírat, vymykat - a myslím že je to jen dobře.

Naposledy upraveno: 21.12.2011 07:16, mescalero


Zatinka
19.12.2011 07:58
Kodado: tenhle problém jsme řešili poměrně nedávno v tomto vláknu. Prosím, projdi si příspěvky níže na této stránce, tam se o problému dozvíš více.

Něco málo je také v Knize návštěv z 26.9. 2011 (nyní str. 2 dole).
kodado
18.12.2011 23:24
jak jsem nadhodil v diskuzi: 39-Supové-Mexika, také by se mi líbila nějaká stránka zabývající se návazností - zejména dějovou - jednotlivých Máyovek. I když asi (potvrďte či vyvraťte) se Mayovi nepodařilo vše vytvořit tak, aby se to - s trochou nadsázky řečeno - dalo číst vše naráz, jako jeden příběh. Že takovou ambici nejspíš měl, to už je jiná story ...
Mimochodem - stejně si myslím, že běžný uživatel internetu, jež se na naše stránky dostal náhodou nebo jen ojediněle, možná se dost diví, co tu vlastně řešíme. On by si max. pár Máyovek přečetl - a možná ani to ne. :-)
zdraví Kodado

Naposledy upraveno: 18.12.2011 23:26, kodado

pavol stancel
13.10.2011 10:15
Dielo KM je rozsiahle - 90 až 100 kníh?. Predčil ho hádam len Dumas, o ktorom Francúzi už dávno hovorili, že Dumasa čítal každý ale celého Dumasa nikto.My dnes - v Čechách a na Slovensku - máme to šťastie čítať celé dielo KM. Platí to pre tých, ktorých to zaujíma. Mnohé diela boli v malom či väčšom pozmenené, upravované autorom a vydavateľmi, ale práve preto sa môžu okolo diela viesť dlhé diskusie, ktoré mám rád. Preto som už dávno v celom diele prestal hľadať nejakú chronológiu. Poznámky Honza a Michaeli sú preto dobrou radou pre všetkých čítajúcich, aj začínajúcich, diela KM. Ja osobne nedokážem za sebou čítať viac mayoviek - vysvetľuje to príspevok Michaeli - preto autorov striedam, ale vždy sa s radosťou ku KM vraciam.

pavlina
12.10.2011 20:26
Já mám tyto komplety Vinnetou,Satan a Jídáš,Poklad Na Stříbrném jezeře,Vánoce vše od Návratu.Od Olympii mám
Old Surehanda, a z Orientu a Syn lovce medvědů.

Zatinka
12.10.2011 20:24
Hodně kritiky? Hm, mě se právě zdá, že román většina chválila :-) Jasně, ta pohádka o Vinnetouovi v Orientu je možná přehnaná, ale jinak se román dobře čte. Já ho mám tedy velice ráda a vracím se k němu asi nejčastěji.

Jinak hodnocení je dost subjektivní věc. Asi bych se čtení nějaké knihy nevzdala jen proto, že se někomu nelíbila. Vždy si chci udělat svůj vlastní názor. A ty máš výhodu, že Maye teprve poznáváš, tak se nenech odradit.

Je teda fakt, že děj příběhů se v knihách neustále opakuje a po čase už mayovky příliš nepřekvapí. To se týká zejména těch románů pro mládež, co máš ve své knihovničce. To máme neustálé plížení, vyslýchání nepřátel, jejich zajetí, následný útěk, aby se děj posunul dále, mírové rokování, kdy protistrana nedodrží slib a zradí, nakonec si padouch zlomí vaz, spadne ze skály apod. Pořád stejné, jen s jinými postavami :-)

novoten
12.10.2011 19:56
O Vánocích jsem silně uvažoval, když je seženu za rozumnou cenu, tak to jistě udělám. Satan a Jidáš..to ještě uvidíme, přece jen jsem na něj slyšel dost kritiky v místní diskuzi :)

Zatinka
12.10.2011 19:10
Kdyby to bylo tak lehké, asi by takový seznam za nás vytvořila již dávno společnost Karl-May-Gesellschaft nebo jiné německé výzkumné spolky. Věřím tomu, že lidé z KMG, kteří dokážou pitvat obrazně řečeno i barvu Mayových ponožek, by se do sestavení seznamu pustili na prvním místě. Je samozřejmě rozdíl seřadit pět, deset románů a chtít udělat seznam toho nejvýznamnějšího, co May napsal.

Novoten: do své vinnetouovské sbírky si ještě zařaď Vánoce a Satana a Jidáše :-) A vlastně ještě Zajati na moři. Tam Vinnetou také vystupuje.

novoten
12.10.2011 18:02
Samozřejmě, že to každý dokáže, ale právě pro ty, kteří třeba čtou poprvé a nevědí, co patří kam, by se tohle hodilo. Ale už jsem to nadhodil jednou, nemá cenu to nějak zdůrazňovat. Každopádně já jsem si seřadil svoji sbírku v pořadí Vinnetou I, Syn lovce medvědů, Duch Llana Estacada, Černý mustang, Vinnetou II, Poklad na stříbrném jezeře, Petrolejový princ, Old Surehand, Vinnetou III a Vinnetouův odkaz. Snad to bude fungovat :)

honza.
12.10.2011 17:01
Seřadit přesně Mayovo dílo chronologicky nelze, a pokud ano, pak by to byla taková práce, že výsledek by naprosto nebyl úměrný vynaložené námaze. Jednak proto, že psal často pro dva i tři časopisy zároveň a do knih tyto povídky sebral - často nesystematicky - až o hodně později. A také proto, že v tomhle byl - jakkoliv ho mám rád - bordelář; viz Old Firehand v Pokladu v SJ, mladý, se seznamuje se Shatterhandem a ve II. dílu Vinnetoua se s ním znovu seznamuje jako starý. Takovouhle věc by si snad autor MOHL pamatovat, jedná-li se o fakticky hlavní hrdiny. A jak vůbec seřadit obě povídky "Old Firehand", kde v první je jeho dcerou dívka, beroucí si posléze hrdinu-vypravěče za manžela, a ve druhé, zpracované právě do II. dílu Vinnetoua, má syna Harryho a o dceři není ani památky? A co bratči Čmuchálkové, s nimiž se taky seznamuje 2x? Znovu opakuji, každé chronologické seřazení bude kulhat. A opatřovat to odkazy a bublinkami? Nemyslím, že to je právě to, co by Karla Maye učinilo přitažlivějším. Koneckonců - každý si dílo může seřadit podle sebe - tak, jako jsem to měl kdysi jako kluk v knihovně já. K tomu přece nikdo nepotřebuje žádný mustr, tabulky nebo vysvětlivkový aparát.

Zatinka
12.10.2011 16:31
Já myslím, že se nenajde nikdo, kdo by mayovky poprvé četl v nějakém pořadí. Většina z nich nebyla navíc mnoho let dostupná, tak to ani nešlo. Určitě se nic nestane, když je budeš číst náhodně, ty děje na sebe nenavazují tak významně, aby tě to příliš rušilo. Jediné, co opravdu dodržuju, tak pořadí Syn lovce medvědů a teprve po něm Duch Llana Estacada a Old Surehand. Osobně třeba Vinnetoua čtu vcelku, nedokážu si představit, že bych v půlce románu přestala, přečetla ostatní vinnetouovky a pak teprve dočetla zbytek Vinnetouovy smrti, jen proto, abych dodržela nějaké pořadí. Můj osobní názor. Nemusíte s tím souhlasit :-)

Naposledy upraveno: 12.10.2011 16:32, Zatinka


novoten
12.10.2011 16:10
Zlatinka: Počkej, Vinnetou umře?

:) Ne, vážně.. Já si taky dokážu představit, že to jednou budu číst i náhodně, ale v tuhle chvíli čtu většinu knih poprvé, tak bych to chtěl tak nějak zvládnout a proto mě strašně mate, že Vinnetou je začátek i konec všeho (všeho ve smyslu "amerických" dobrodružství, protože Kara Ben Nemsi byl u mě vždycky o stupeň níž).
Kačka
12.10.2011 11:20
Myslím, že Firehand nebo Čmuchálci můžou jít řešit tak, že se uvede buď logické, nebo náhodně vybrané pořadí, a u něj poznámka (třeba v nějaké bublině), že je to zdroj té a té nekonzistence.

A určitě jen nejznámější. Každou detailní povídku nemá smysl řešit, protože v těch už tuplem nebudou odkazy na další, maximálně tak Kara ben Nemsí nezná/zná Halefa/Maru atp... Kromě toho je v kratších textech i jmenný chaos atd. a navíc tu na stránkách ani hromada ještě ani nemá stránku, přitom by bylo vhodné, aby tabulka odkazovala na jednotlivé stránky :)

Zatinka
12.10.2011 09:58
Možná by to šlo u těch nejznámějších příběhů. I když, co s tím Firehandem, jak naznačoval Honza? Jde o to, abychom pak čtenáře ještě více nemátli. A také je třeba dávat pozor na úskalí českých vydání. Já jsem možná divná, ale mě osobně nikdy nenapadlo řešit, jak knihy číst po sobě. Beru je vždy jako uzavřený děj, čtu je podle toho, jakou mám náladu. Jsem schopná večer obrečet smrt Vinnetoua a ráno navázat Synem lovce medvědů :-) Ale samozřejmě respektuju, že spoustu lidí tohle zajímá.

Asi by bylo úplně nejlepší, kdyby se pár ochotných lidí pokusilo napsat svůj vlastní seznam, ten by pak mezi sebou vzájemně porovnali a případně doplnili :-)
Kačka
12.10.2011 09:30
Myslím, že stránka, kde by to bylo zhruba seřazeno, by se udělat dala. Věci, které nelze jednoznačně dát, by byly paralelně, nejak to naznačit, ztabulkovat, určitě by nějaký základ udělat šel, a k tomu ten komentář, proč to nejde dokonale, a snad dotazy odpadnou :)

Zatinka
11.10.2011 20:49
Tyto návrhy tady padají několikrát do roka již řadu let. Bohužel to není dost dobře možné. Nejde o (ne)znalost díla, ale vodítek pro seřazení je málo. Viz Kniha návštěv několik příspěvků níže pod spamerem Lola (Lila, Lula apod.). Nicméně mohli bychom zavést alespoň nějaký FAQ, kde bychom vysvětlili, proč knihy nelze řadit, stejně tak jako filmy.

novoten
11.10.2011 20:29
Napadlo mě, jestli by se (pravděpodobně nějaký znalec, který četl knihy vícekrát) nechtěl pokusit o jakési dějově chronologické seřazení knih. Sám jsem se do mayovek nyní znovu pustil a nějakou dobu mi trvalo si seřadit, kdy číst Vinnetoua, kdy Syna lovce medvědů, kdy Old Surehanda a podobně.

Naposledy upraveno: 11.10.2011 20:29, novoten


Belenor
05.06.2011 22:40
Možná ano, tady to snad nikoho ke zhůvěřilostech v podpise lákat nebude.
<< | <> | >>