Mayovky na Internetu

Nová řada filmů

Zakladatel: tonda

Chystá se nová řada filmů, slyšeli jste o tom?, já jsem se to dozvěděl náhodou a že si nevymýšlím dokazuje tento odkaz http://www.arara.cz/product/189814 je to nakonci prvího odstavce.

Ofiko "webík": http://winnetou2016.rtl.de/

Diskuse na ČSFD: http://www.csfd.cz/film/301741-vinnetou/diskuze/

Česká televize:
Odkaz

V novinách aj.:
Odkaz
Odkaz
http://kultura.zpravy.idnes.cz/novy-vinnetou-old-shatterhand-deh-/filmvideo.aspx?c=A161122_122728_filmvideo_vha
http://www.topky.sk/cl/100314/1590445/Legendarny-Winnetou-je-spat--Poriadne-nabuchany-a-Old-Shatterhand----No--nic-moc-
https://www.aktuality.sk/clanok/395165/vyrovnaju-sa-originalu-vieme-kto-nahovori-noveho-winnetua/#
https://www.novinky.cz/kultura/425299-novy-vinnetou-odcvalal-nemce-ani-slovaky-nenadchl.html
https://www.novinky.cz/kultura/425670-recenze-novy-vinnetou-neni-pro-nostalgiky.html?source=FBS
https://www.postoj.sk/20158/dymove-signaly_winnetouovej-spasy
Odkaz
Martin Koller si pustil v ČT Vinnetoua a zhrozil se
Odkaz
Odkaz
http://valikova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=580765
NEFF: Vinnetouova smrt
Odkaz

<< | <> | >>
mescalero
03.01.2017 10:36
Belenor: nakonec ten Poklad nejvíce připomínal jednotlivý díl epizodního seriálu. Nějakou větší rozmáchlost jsem ovšem nepozoroval ani v 1. či 3. díle. Opakuji se, opět: dramatickou a v podstatě i bezvýchodnou situaci, kdy jsem se opravdu obával o život hrdinů, jsem spatřil až v 3. díle, kdy byli O. S., V. a další napadeni v Roswellu rozzuřenými osadníky kvůli vraždě Poláků, tohle jsem viděl jako docela silné téma, ovšem u soudu se O. S. bránil velice nejapně, očekával jsem nějaké větši soudní drama a větší důvtip Oldy (který tak osvědčuje v knihách), televizní Olda toho ovšem moc nevymyslí, často se je trpně vleče dějem - není jeho tvůrcem.

Naposledy upraveno: 03.01.2017 12:58, mescalero

mescalero
03.01.2017 10:27
Honza: i když nejsem a nikdy nebudu (nemohu být) fanouškem nového zpracování (důvody uvádím v Knize návštěv), s 80% Tvého hodnocení a rozboru vlastně souhlasím, některé postřehy jsou zajímavé a inspirující. Mojí největší výhradou je malá dobrodružnost a také to, že je v některých scénách až moc vidět, že chyběly peníze na velkorysejší pojetí. Opakuji se, ale napíšu to ještě jednou - být to cca 20-dílný, víceméně epizodní 45-60 min. seriál, pak bych to hodnotil více. V takovém seriálu by šlo zobrazit většinu Vin. a O. Shat. dobrodružství a ani Vinnetou by v posledním díle nemusel zařvat.

Belenor
02.01.2017 23:27
Jen krátce: teď jsem dokoukal 3. díl nové trilogie a musím říct, že mi přišel mnohem horší, než předchozí dva. Musím souhlasit s Mescalerem - scénář by naznačoval tisíce bojovníků, ale byla jich tam s bídou stovka. Já už totiž asi vím, co se mi líbilo na dvojce - byla taková - myslím, že se pro to používá slovo komorní. Jen OS, V, Sam a banditi. Připomíná mi to mayovky víc, než nepovedené pokusy o větší záběr v 1. a 3. dílu.

K celé trilogii:
- z postav se mi líbily akorát Nšo-či a ta prostitutka. Ostatní postavy nějak nevím, a to vč. V a OS (jo, ještě Inču-čuna se mi docela líbil - připomínal mi hodně knižního Inču-čunu, pokud si vzpomínám). Vinďa je sice trochu podobnej Bricovi, ale nějak mě herecky nepřesvědčil.
- hudba: líbila se mi docela originální hudba. Nelíbilo se mi citování motivů z šedesátkových filmů - to byla podle mě chyba. Nejvíc se mi líbily kytarové pasáže, které připomínaly něco od Stevena Wilsona (v prvním dílu na hřbitově nebo když OS opouští ve druhém dílu Apače)
- již zmíněné počty indiánů - to hapruje ve všech třech dílech
- nemohu hodnotit faktografii (kostýmy, styl života, jazyky), ale zřejmě dost bída, což je škoda.
- Ani jednomu dílu se nevyhnuly blbosti - u jedničky jsem si je zapomněl poznamenat, ale určitě tam byly (vlastně třeba kam zmizeli omráčení strážci, když OS a V vařili dynamit?), ve dvojce hadi nebo nekonečná výdrž pod vodou, ve trojce - proč Apači, kteří si myslí, že jsou v oslabení, útočí frontálně za denního světla?
- jo a ve trojce, cywe, tomu Sam Hawkens říká bezpečná manipulace se střelnou zbraní? Tam s tím mává jak s kusem klacku, před hlavní mu běhá Belle a ještě dá nataženou zbraň (viděl jsem dobře, ne?) do ruky někomu jinému? To je div, že si někdo neustřelil nos. Takhle se s palnými zbraněmi opravdu nezachází. Tohle kdyby viděl zkušební komisař, tak se může Sam s vyhlídkou na zbroják rozloučit :-)

Hm, tak nakonec ne tak krátce.

honza.
02.01.2017 15:20
Souhlas. Ostatně děvka není zas až tak pejorativní. Děvka je prostě děvka - a nejen v oboru sociálních služeb, hihihi. Ale to už bychom zase byli někde jinde. Ne Sapho, o tebe fakt nešlo. Ostatně - právě příspěvky děvčat byly věcné a konkrétní a můžeš si všimnout, že s většinou argumentů jsem zajedno (kromě kritizovaných rozhovorů V s OS, ty mě přišly naopak velmi sympatické jako cesta sbližování obou přátel)

Belenor
02.01.2017 14:27
Tak, a teď se sem ještě lidi začnou bát psát :-)

Sapfo, vyhledal jsem si Tvůj příspěvek s těmi slovy a nevidím důvod se omlouvat - no možná lehká děva šla popsat jiným slovem, ale jinak Tvůj příspěvek dle mě není ten, který bychom s Honzou kritizovali :-)
Sapfo
02.01.2017 13:59
omlouvám se za užití dvou pejorativních slov v mém příspěvku (ksicht a děvka). V poslední době úplně zapomínám, jak v práci v tom pánském kolektivu můj slovník upadá. Každá zpětná vazba vítána, díky gents!

Belenor
02.01.2017 09:32
Zat: No, za vyvrhele, protože pokud se nepletu, tak 2. díl zatím všichni považují za nejhorší? Si ho budu muset pustit ještě jednou, asi jsem něco přehlédl :-)

Honza: on Unkas je celkem pravidelně na hraně až za hranou, ale nechci být za příliš zlého cenzora :-)

honza.
02.01.2017 08:20
Zatinka: Ono to snad ani nebylo míněno na tebe, jako spíš, hádám, na příspěvek: "Martin nám oponuje, jemu se film líbil... ťululum muťulum..." (kniha návštěv). Něco podobného v našich diskuzích skutečně nikdy nebylo.

Naposledy upraveno: 02.01.2017 08:20, honza.


Zatinka
02.01.2017 07:58
Proč za vyvrhele? Není důvod se posmívat nebo nadávat. Každý má na filmy jiný názor a jiná očekávání.

Já si na dvojku a trojku počkám raději s českým dabingem, přeci jen ten slovenský mi to u prvního dílu poněkud kazil.

honza.
01.01.2017 22:43
Bele, proto jsem nechtel puvodne psat. I tak asi dopadnu jako Sam Hawkens, hihihi

Belenor
01.01.2017 22:20
Jen krátce: teď jsem dokoukal 2. díl nové trilogie a musím říct, že mi přišel mnohem lepší, než ten první, a dost se mi líbil. Víc psát nebudu, páč už tímto výrokem jsem zde asi okamžitě za vyvrhele :-) Ještě jsem zvědav na třetí, uvidím, kdy se k němu dostanu.

Naposledy upraveno: 01.01.2017 22:21, Belenor


honza.
01.01.2017 21:31
Vlastně jsem nechtěl k novému Vinnetouovi nic psát. Jak už jsem řekl v knize návštěv, sledoval jsem to s chřipkou a pak, upřímně řečeno, reakce tady i tam, spějící pomalu ale jistě až k hrubostem, mi k tomu braly chuť, když jsem o filmech přemýšlel, stejně jako jistě i vy všichni. Nicméně Deerslayer mě vyzval, tak tedy si dovolím přidat i svůj pohled.
Začnu obecně - za největší nedostatek považuji scénář. Tvůrci se evidentně - a to jsem tvrdil od začátku - chtěli přizpůsobit vkusu a požadavkům nové generace diváků. To považuji za chybu, protože tahle generace má akčnosti a jakési syrovosti, divokosti (či jak to napsat) dost všude jinde a kdo ví, zda by spíš nepřijali něco klidnějšího, romantičtějšího, něco, čím se právě mayovky odlišují od ostatních románů tohoto typu.
Souhlasím s mescalerem - Nšo-či měla umřít jak se sluší a patří hned v prvním díle; její roli šamana mohl sehrát jakýkoliv chlap kmene, který by navíc neměl Shatterhanda rád. Ejhle, mohla tu být další zajímavá zápletka. Ostatně mám zato, že právě 1. díl Vinnetoua je napsán tak, že žádné předělávání a odchylování nepotřebuje - naopak, škodí mu. Navíc, kdyby Nšo-či byla po smrti, nemuseli se naši hrdinové plahočit ke Stříbrnému jezeru, ale mohli prožívat jiný příběh, který není tak známý a pod kůží z předchozích filmů (to je má další výhrada). Dlouho si říkám, že třeba Syn lovce medvědů a Duch Llana Estacada by se dal zfilmovat velmi dobře.
Co mi chybělo dál - ona proslulost hrdinů na Západě. To, co je činilo výjimečnými. Oslovování "můj bratře" - to právě jejich přátelství činilo mimořádným, taky romantickým. A s tím související akt sbratření, ten se mohl klidně odehrát na konci první části (pak by ale zřejmě nesplnil svůj účel, kdy Vinnetou chtěl v předtuše smrti předat náčelnickou krev do žil Old Shatterhanda). Zbraně, ty "kouzelné" zbraně, jejich neodmyslitelné atributy.
Dál mi chybělo víc komparzu, což se nejvíc projevilo na útoku Apačů na ropné pole. Hned v prvním záběru bylo zjevné, že je to sebevražedné. Kdyby tam nahnali představitele těch ostatních kmenů, vypadalo by to mnohem věrohodněji. Skutečně - v tomhle filmu se o Apačích nedá mluvit jako o "kmeni".
Co mi opravdu vadilo - málo slunce. Až moc bylo poznat, že se točilo na podzim, k tomu navíc hodně záběrů večer, v přítmí, v noci. To samo vytváří ponurou atmosféru a ovlivňuje přijetí u diváka. Potlačení hudby - trajlery (souhlas - ty byly sestříhané skutečně skvěle a snad proto bylo naše očekávání takové, jaké bylo) slibovaly muzikální část jako téměř koncertní záležitost. Ale v hluku scén hudba zcela zanikala. A pak Vinnetou s krompáčem. Ne, jako milovník Mayových knih nemůžu o téhle scéně dál psát. A také postava Sama přišla zbytečně zkrátka - vlastně z něj udělali tak trochu provianťáka. A nešikovnost hrdinů, s níž vždy sami vlezli do pasti (viz Shatterhand ve stanu Loca), o tom již byla řeč v předchozích příspěvcích. Trocha toho mýtu by našim hrdinům přece jen slušela.
Co se mi líbilo - stavba dráhy. Rozměřování železnice. Rozhovory V a OS, těch obrazů a scén bylo dost. Ostatně právě dialogy patří vedle popisů krajin u Maye k těm nejlepších pasážím. První setkání OS s Vinnetouem, rozmazaný pohled na přicházejícího Vinnetoua. Lov koní. Nšo-či prosí orla, aby jí ukázal cestu. Bel a její vývoj. Rattler a oba Santerové. Souboj s Tokvi-kavou, i když taková nakládačka byla trochu zbytečná (vůbec postava Tokvi-kavy byla dost dobrá). Plavba v kánoi, trochu remake, ale povedený. A závěr, ten mě doslova a do písmene vrátil do doby, kdy jsem jako dítě viděl umírat Vinnetoua Bricova. A právě tohle mě přesvědčilo o tom, že tenhle trojfilm není - zdůrazňuji, že pro mne, ostatní nechť s ním naloží dle svého - špatný. Nebo jinak, přes všechny výhrady dobrý.
Hlavní představitelé - určitě k tomu přispěli velkou měrou. Nepochybně všichni věděli (možná kromě Nika Xhelilaje, který mayovky snad neznal), že přijít po Pierrovi a Lexovi nebude snadné. Většina fanoušků, ne-li všichni, by si jistě přáli, aby Vinnetou byl ještě "bricovější", Shatterhand ještě "barkerovější" a vůbec, May ještě "mayovější". Bohužel, ani jeden z nich nemá klony a režisér si musel vybrat někoho jiného. Pravda, v některých záběrech byly vidět Wotanovy vrásky, prozrazující blízkou padesátku, ale mě se jako Shatterhand líbil - a s lepším scénářem mohl být ještě lepší, stejně jako Nik. A že se jmenoval Karel May - kolikrát v knihách May píše "představil jsem se mu", řekl jsem mu své jméno"; vždy jsem považoval za samozřejmé, že to jméno je "Karel May", zejména když ho bratr Vinnetou oslovoval "Šárlí" neboli Charleyi, Karle (mimochodem,zrovna na tohle jsem se v nových filmech taky těšil).
Asi bych mohl napsat ještě hodně pro a také nějaká ty proti, ale to, co se mi jeví jako nejpodstatnější, jsem uvedl.
Pro mě dobrá. Ale filmy ze 60. let mám a budu mít přece jen raději. Ty mě provázely celým životem a daly mi ty nejkrásnější zážitky. Teď mě napadlo - pořád mám pocit, že na stejné časové ploše se toho v nich odehrálo daleko víc.

Zatinka
01.01.2017 20:14
Ze začátku se mi zdálo, že filmy byly přijaty kladně, ale myslím si, že hodně lidí psalo kladné komentáře spíše na trailery, aniž by filmy viděli celé. To byl i můj případ - zamilovaná do Vinnetoua z traileru, ale realita o poznání horší.

Na oficiální FB stránce Winnetou jsou většinou kladné nebo neutrální komentáře, opravdu to bije do očí. V ostatních diskuzích převažují dosti kritické názory.

Ovšem 100 lidí 100 chutí.

honza.
01.01.2017 19:13
Mozna to Nemci vzali milosrdneji proto, ze za dlouhe roky privykli z prirodnich divadel na ruzne Vinnetouy a Shatterhandy i na nejrozmanitejsi upravy oproti predloze.

deerslayer
01.01.2017 19:04
na FB som veľa kritických príspevkov nezaznamenal. Po nemecky neviem, musím sa spoliehať na prekladač, ktorý prekladá viac ako mizerne.....ale všimol som si, že akonáhle niekto vystúpi s kritikou, je dobroslniečkársky zahriaknutý, aby buď chválil, alebo šiel do riti....

honza.
01.01.2017 12:52
Proč myslíš? Zdá se jich být málo?

deerslayer
01.01.2017 12:40
https://www.facebook.com/winnetou.film/?ref=ts&fref=ts&qsefr=1

Mám pocit, že na stránke panuje cenzúra negatívnych názorov...
Kakho-oto
31.12.2016 10:23
Perlička: malého syna Tokvi-Kavy hraje ve filmu Vinnetou - Poslední boj malý Jonas Larios, syn herečky Iazuy Lariosové, která hraje Nšo-či.

Naposledy upraveno: 31.12.2016 10:24, Kakho-oto

Kakho-oto
31.12.2016 07:41
Třetí díl byl nejlepší, o něco málo lepší než první díl. Jako paralelní vesmír oba tyto díly ujdou. Nicméně mi to nedá: v jednom německém článku bylo černé na bílém, že nová trilogie není kýčovitá jako knižní mayovky a je více realistická. Ani bych neřekl, např. třetí díl: Apači proto aby získali pár tisíc hektarů půdy nazpět potřebují proti asi 30 banditům získat pomoc všech tehdy volně žijících kmenů - jak mohlo být tak rychle zajištěno jejich shromáždění, proč by tohle dělali kvůli troše půdy, na druhé straně by proti ropným magnátům neměli šanci (to by nestáli proti pár desítkám bělochů). Jde sice o dobrodružný film, ale s realitou má pramálo společného. V roce 1871 patřili pušky do běžné výbavy apačských bojovníků atd. Pravý znalec indiánské tématiky by těch nesrovnalostí našel více. Uzavření bratrství těsně před smrtí Vinnetoua - to je scénáristické faux pass. Tvůrci jako by již dopředu tušili, že další díly točit nebudou. Celá trilogie se odehrává během poměrně krátké doby. První díl tady dobře kriticky rozebrala Zatinka, o druhém dílu škoda řečí. Howgh!

DarkTower
31.12.2016 00:28
Po dnesnej premiere tretieho dielu, maximalna spomojnost. Bola hudba, napatie aj poriadny zaporak. Bojovalo sa za cest aj na zivot a na smrt. Najkrajsie bolo, ze so mnou pozeral moj 11-rocny syn, ktory pocas filmu ani nedychal. Asi najkrajsi zazitok z celej trilogie.

Suhrnny pohlad na Dreiteiler po megaprojekcii v ceskom dabingu.
<< | <> | >>