Mayovky na Internetu

Pexeso

Každý příznivec filmových mayovek ví, že v době vinnetouovské byly především v Německu vydány nejen mnohé fotky, pohledy, plakáty, fotosky, knihy, ale naši milí hrdinové pronikli mimo jiné na penály, trička, nálepky a také do oblasti herní. Byly to například stolní deskové hry, karty a puzzle. Možná, že ne každému je ale známo, že i u nás došlo ke spojení dnes slavné hry a světa Karla Maye. Myslím, že se snad nenajde u nás nikdo, kdo by neznal nebo dokonce někdy nehrál PEXESO. V roce 1965 tuto jedinečnou, skvělou a zábavnou hru vymyslel a do života uvedl Zdenek Princ, výtvarník pracující tehdy v nakladatelství PRESSFOTO. Fotografie uvedené níže jsou replika, kterou pan Princ nechal zhotovit v roce 1995 pro své přátele u příležitosti 30 let od vydání originálu.

Sám autor uvádí:

"Ano, zcela první a původní hra PEXESO vznikla v roce 1965 v nakladatelství, kde jsem tehdy pracoval jako redaktor, a to na jejich žádost. Faktem je, že myšlenka pexesa vznikla pod názvem "Obrázková mozaika" dávno před rokem prvního vydání. V té době jsem jako elév v sedmnácti letech pracoval v podniku Umělecké sklo-Mosaika. Když jsem pak po letech pracoval v "Made in", což bylo účelové zařízení ČTK pro zahraniční propagaci, objevili tehdy moji hru a projevili o ni zájem. V té době se ale zakládalo nakladatelství Pressfoto, mezi jeho sedm zakladatelů jsem patřil a zde na jejich žádost uvedl hru pod názvem pexeso do života.

Tematika "indiánská" byla mnou záměrně zvolena proto, že v té době byly u nás poprvé uváděny filmy na motivy knížek a příběhů K. Maye. Také proto jsem vybral jako ilustrátora svého přítele akademického malíře Františka Sodomu, který svými ilustracemi doplnil fotosky z výše uvedených filmů. Fotografie hlavních představitelů dodala tehdy produkce těchto filmů jako propagaci k těmto uváděným filmům. Mezi veřejností, hlavně tehdy mládeží, byl obrovský zájem o jakékoliv materiály z těchto filmů a měl tedy být rozšířen sortiment tímto způsobem, což se povedlo. Hra pro mládež i jejich rodiče, PEXESO, měla přinést tedy nejen zábavu a poučení, ale také podnítit dětskou zvídavost, pozornost i paměť. Použitá "indiánská" tématika to vhodně doplňovala a byla i poděkováním spisovateli Karlu Mayovi za tento druh literatury pro mládež a podnítila i zájem o jejich filmové zpracování. Hra měla a má dodnes obrovský ohlas a stále je v povědomí uživatelů. V letošním roce je 50. výročí od jejího prvního vydání. I já patřím ke generaci, která četla a měla ráda knihy K. Maye. Existovalo kdysi velmi známé nakladatelství Toužimský a Moravec v Praze-Vršovicích, kam jsem si tyto knížky chodil kupovat i já."

Od roku 2012 až do roku 2018 mohou příznivci mayovek stále slavit. Po Mayových narozeninách a výročí smrti také padesát let každého filmu ze slavné šestileté série.

"Dnes to zní jako pohádka, co před půl stoletím bylo skutečností, že u kolébky právě narozeného PEXESA stáli Vinnetou se svým bratrem a sestrami a všechny je tam pozval Princ."

Pexeso od Zdenka Prince.
Pexeso od Zdenka Prince.
Pexeso od Zdenka Prince.
Pexeso od Zdenka Prince.

 

Autor článku - Jan Policer, vytvořeno - 15.6. 2015