Mayovky na Internetu

Katalog československých pohlednic

Hlavním vydavatelem pohlednic a fotografií s tématem filmových mayovek bylo vydavatelství Pressfoto, které vzniklo počátkem 60. let v rámci Československé tiskové kanceláře (ČTK), tehdy jediného zdroje informací pro tisk a rozhlas.

Série C - černobílé pohlednice formátu 12 x 18 cm

Sada obsahuje 19 pohlednic z filmů Vinnetou, Vinnetou - Rudý gentleman, Old Shatterhand a Poklad na Stříbrném jezeře. S výjimkou posledně jmenovaného filmu pocházejí všechny pohlednice z roku 1965. Na zadní straně se nachází stručný údaj o filmu. Jedna pohlednice stála 1 Kčs. Motivy jsou převzaty z německých fotosek. Původní bílé bubliny s textem malíř zamaloval. Při podrobnějším zkoumání lze tato domalovaná místa snadno rozpoznat (např. na pohlednici C 358 pravý dolní roh).

Série 30 kusů barevných pohlednic

Nejznámější a nejrozšířenější sérií pohlednic z poloviny šedesátých let je sada třiceti barevných obrázků vydaných na tvrdém papíru. Odtud pramení nižší kvalita zpracování pohlednic a jejich zvláštní barevný nádech. Tématicky jsou zahrnuty filmy Poklad na Stříbrném jezeře, Vinnetou, Old Shatterhand a Rudý gentleman. Na zadní straně pohlednic se nachází popisek obrázku, vydavatelské údaje a stručné údaje o výrobci filmu a hereckém obsazení. Jedna pohlednice stála 1,30 Kčs. Velikost se pohybuje okolo 10,5x15 cm. Motivy jsou převzaty z německých fotosek. Původní bílé bubliny s textem malíř zamaloval. Při podrobnějším zkoumání lze tato domalovaná místa snadno rozpoznat (např. pravý dolní roh pohlednice č. 9, na pohlednici č. 29 chybí část Vinnetouova nože). U druhého vydání pohlednic jsou tyto nedostatky odstraněny.

Diapozitivy

K nejcennějšímu českému reklamnímu materiálu k filmovým mayovkám patří bezesporu sada 16 barevných diákových pohlednic z vydavatelství Orbis z roku 1966. Polovinu z celkového rozměru 15x10 cm tvoří samotná pohlednice a druhou tvoří tři diapozitivy. Jak motivy pohlednic, tak i motivy diapozitivů jsou převzaty z německých Aushangfotos. Zastoupeny jsou filmy: Poklad na Stříbrném jezeře (3ks), Vinnetou (4ks), Rudý gentleman (4ks) a Old Shatterhand (5ks). Zadní strana pohlednic obsahuje stručné údaje o filmu a popis motivu. Na přední straně je pak stručný popis každého diapozitivu. Všechny pohlednice vyšly v roce 1966 za cenu 4,50 Kčs/ks.

Série S 126 a S 127 - černobílé pohlednice formátu 9 x 13 cm

Dalším produktem z vydavatelství Pressfoto jsou dvě sady černobílých pohlednic z roku 1965, věnované filmům Poklad na Stříbrném jezeře (S 126) a Vinnetou 1.-2. díl (S 127). Každá sada obsahuje dvanáct pohlednic o velikosti 9x13 cm. Na zadní straně pohlednic se nachází popisek obrázku, vydavatelské údaje a stručné údaje o hereckém obsazení. Pohlednice se prodávaly v papírové obálce, jedna sada stála 7,20 Kčs. Některé motivy jsou převzaty z německých fotosek. Původní bílé bubliny s textem malíř zamaloval. Při podrobnějším zkoumání lze tato místa snadno rozpoznat.

Čtyři sady černobílých fotografií formátu 7 x 11 cm

Vyhledávaným sběratelským artiklem jsou rovněž čtyři sady černobílých fotografií: S 181 (Pierre Brice), S 185 (Lex Barker), S 186 (Karin Dor), S 191 (Marie Versini). Velikost fotografií se pohybuje okolo 7x11 cm. Na zadní straně se nachází stručný popis a vydavatelské údaje. Jedna fotografie stála 50 haléřů. V každé sérii se nachází deset fotografií.

Série 14 černobílých pohlednic s Pierrem Bricem

Série černobílých pohlednic vyšla po účasti Pierra Brice na MFF Karlovy Vary v roce 1968. Velikost pohlednic je asi 10,5 x 15 cm, jedna pohlednice stála 70 haléřů. Na zadní straně se jako obvykle nachází stručný popisek fotografie a vydavatelské údaje.

Série S 415 - černobílé pohlednice s Pierrem Bricem

Série patnácti černobílých pohlednic vyšla rovněž po účasti Pierra Brice na MFF Karlovy Vary v roce 1968. Velikost pohlednic je asi 9x13 cm. Na zadní straně se nachází popisek fotografie a vydavatelské údaje.

Lidová tvořivost v době hladu po obrázcích Vinnetoua

Kromě výše uvedených sérií, vydaných nakladatelstvím Pressfoto a Orbis ve druhé polovině 60. let, můžete narazit také na různé pouťové a podnikové produkty. Patří k tomu zejména 16 nekvalitních barevných pohlednic ze série Hotová jídla, které vydaly Lihovary a konzervárny, oborové ředitelství Bratislava, spolu se všemi svými výrobními podniky. Na zadní straně každé z pohlednic formátu 11x16 cm se nachází jednoduchá kreslená reklama na nějaké konzervované výrobky - hotová jídla, čalamády apod.

Velkým producentem fotografií z mayovek byly komunální služby a fotoslužby v jednotlivých československých městech. Obce si tím vylepšovaly rozpočet, protože po autorských právech se tehdy nikdo neptal. Nejčastěji šlo o různě kvalitní reprodukce pohledů z německého nakladatelství Ilse-Stern-Verlag. Výrobky byly značeny pouze razítkem podniku na zadní straně fotografie, proto panuje ve většině edicí velký zmatek a počet fotografií je v podstatě nezjistitelný. Kvalitní byly např. Služby města Brna, které vyráběly barevné fotografie s vysokým leskem a černobílé fotografie. Známá je také slovenská série Nové Mesto nad Váhom s fotografiemi označenými proužkem s číslicí.

 

(Autor prezentace - Zatinka, vytvořeno dne 17.3. 2010, poslední aktualizace 15.12. 2011)