Mayovky na Internetu

Vanda

Wanda (1875)

Rok
Vazba
Poznámky
1998
Vanda, Návrat, 1998 | Il. Libor Balák.

Návrat - Překlad V. Šunda. Hovorová čeština v přímé řeči (abysme, ňákej, ovšem v německé verzi je lidová mluva též). Gramatické chyby (přechodníky). Text je věrný německému originálu.

Kriminální novela Vanda vyšla v roce 1875 v týdeníku Der Beobachter an der Elbe, kterého byl May od března 1875 redaktorem1. Jedná se tak o jedno z nejstarších Mayových děl. Později vyšla ještě několikrát, např. v roce 1880 pod titulem Die wilde Polin nebo ve sbírce Humoresken und Erzählungen (1908)2. Česky novela vyšla pouze jednou díky nakladatelství Návrat ve stejnojmenné knize.

Příběh je stylově velmi blízký Mayovým kolportážním románům. Figuruje v něm šlechta i prostý lid. Superhrdinský kominík Emil Winter se zamiluje do baronesy Vandy von Chlowicki a snaží se ji ochránit před úklady barona, kterého si má z donucení vzít.

V Mayově díle poněkud netradičním prvkem je let balónem na konci novely. Je možné, že se May inspiroval povídkou Cesta v balónu od Julesa Verna3. Postava Emila Wintera má autobiografické prvky - je básníkem, který se vypracoval z ničeho a který svou prací pozvedl časopis, do nějž přispívá.

Poznámky:

[1] Der Beobachter an der Elbe (Münchmeyer) – Karl-May-Wiki
[2] Wanda (Novelle) – Karl-May-Wiki
[3] Karl-May-Handbuch, s. 395

Použitá literatura:

(Ondřej Majerčík, vytvořeno 9. prosince 2016)