Mayovky na Internetu

Self-man

Ein Self-man (1877-1878)

Příběh, ve kterém se objevují budoucí prezident Spojených států Abraham Lincoln a hazardní hráč Kanadský Bill, May publikoval ve 2. ročníku časopisu Frohe Stunden (1. část prosinec 1877, 2. část leden 18781). Stejný text pak vyšel ještě pod názvem Im wilden Westen ve sbírce Der Karawanenwürger (1894, drobné úpravy). V roce 1879 May text rozsáhle přepracoval a vydal pod názvem Three-card monte.

Anglický cikán William Jones, přezdívaný Kanadský Bill (Canada Bill), byl kriminálník a hráč karet. Jedná se o skutečnou postavu. Jones pocházel z Yorkshire v Anglii, odkud se přestěhoval do Kanady, kde se naučil hru three-card monte, která se stala jeho živobytím. Zemřel v Readingu v Pennsylvanii v roce 18772.

Rok
Vazba
Poznámky
1991
Obálka brožovaného vydání u nakladatelství Olympia. | Il. Gustav Krum

Olympia - Ve svazku Old Firehand jako Abraham Lincoln. Překlad: Jiří Stach. Ilustrace: Gustav Krum. Podle K-M-V Bamberg, 1967. V překladu občas chybí nějaká věta, jen drobnosti, celkově věrné až na chybějící cizí slova.

Děj (varování: text vyzrazuje zápletku nebo rozuzlení díla)
Vypravěč Tim Summerland při potulkách divočinou narazí na Abrahama Lincolna, který se živí jako dřevorubec. Spolu plaví vor a ve Fort Gibson naleznou zbytky po přepadu indiány. Vystřelí po nich běloch, kterého honí a postřelí. Považují jej za mrtvého. Lincoln v něm pozná Kanadského Billa. O pár let později Tim potkává svou dávnou přítelkyni, černošku Betty Kronerovou. Její děti unesl jakýsi muž. Tim se opět setkává s Lincolnem, ze kterého se stal mezitím právník. Lincoln pátrá právě po tomto únosci. Společně jej naleznou, u něj objeví i Kanadského Billa. Osvobodí děti a únosce zatknou. Billa nechají běžet.

Poznámky:

[1] Karl May: Old Surehand
[2] Canada Bill Jones - Wikipedia

Použitá literatura:

(Ondřej Majerčík - vytvořeno 25. 10. 2020)