Mayovky na Internetu

Poslední cesty obou Quitzowů

Der beiden Quitzows letzte Fahrten (1876-1877)

Rok
Vazba
Poznámky
 
 

Karl-May-Verlag - 69. svazek sebraných spisů Ritter und Rebellen (Rytíř a rebelové)

1999
Obálka vydání z roku 1999 od nakladatelství Návrat. | Il. Libor Balák

Návrat - velké vydání, podle vydání z roku 1876-77, vyd. Münchmeyer

Román, odehrávající se v 15. století, popisuje období, kdy se markrabě Friedrich von Zollern pokouší potírat zločinné rytíře a sjednocovat rozdrobené německé země. Proti němu stojí rytíři Dietrich a Claus von Quitzow a jejich spojenci. Román začíná vyhnáním Dietricha z jeho hradu. Postupně se čtenář seznamuje se spoustou kladných a záporných postav, dozvídá se příběh Dietrichem rozehnané rodiny anglického hraběte Wawricka, zažívá spoustu odvážných činů rytířů, vedoucích až k porážce Quitzowů a jejich spojenců.

První Mayův román (předtím vydával jen kratší povídky) je poměrně rozsáhlý a hutně napsaný, vyšel za Mayova života pouze časopisecky (ve "Freierstunden am häuslichen Heerde"). Byl napsán na objednávku pro Münchmeyera jako pokračování románu Fürst und Junker (Kníže a junker, vyšlo 1875-1876), autorem je Friedrich Axmann, který roku 1876 údajně zemřel. Dokonce se objevily spekulace, že je to Mayův pseudonym ([1]), dodnes není jasné, jaká je pravda.

Román působí trochu chaoticky, hlavně kvůli velkému množství postav a časovým skokům v ději. Ukazuje Mayův smysl pro humor, částečně připomíná jeho kolportážní romány (postavy, jejich vztahy, milostná vzplanutí).

Poznámky

[1] Fürst und Junker.

Použitá literatura:

  • FARIN, Klaus. Karel May - první německá pop-hvězda. Praha : Arcadia, 1994. ISBN 80-85812-09-6.
  • MAY, Karel. Duch Llana Estacada. Brno : Návrat, 1995. ISBN 80-7174-733-5.
  • Fürst und Junker. [online]. [cit. 3. července 2007]. Dostupný z: http://www.karl-may-stiftung.de/junker.html.

(Autor článku: bel)