Mayovky na Internetu

Ostrov šperků

Die Juweleninsel (1880-1882)

Rok
Vazba
Poznámky
1996
Obal prvního dílu vydání od nakladatelství Návrat | Il. Petr Pelikán

Návrat - Dva svazky, přel. Vladimír Šunda, il. Petr Pelikán. Trochu jiné dělení kapitol než v originálním textu.

Román je volným pokračováním příběhu Žezlo a kladivo. Odehrává se tedy opět ve fiktivních zemích Süderland a Norland a též jinde ve světě. Román se stylem blíží k Mayovým kolportážním románům.

Děj (varování: text vyzrazuje zápletku nebo rozuzlení díla)

Na počátku románu se setkáváme s mladíkem Kurtem Schubertem, který je vychováván zlým otčímem. Kurt ochrání dívku Magdu von Helbig před princem Hugem von Süderland. Otec Magdy se za to Kurta ujme. Hugo odjede na svůj zámek, kde vězní Tosku von Mylung, které slibuje sňatek, ale ve skutečnosti si chce jen užít. Princ je spolčen s místními kláštery, kde se dějou tajemné hříšnosti. Sem Tosku uklidí.

V Indii generál lord Haftley se svým průvodem, mimo jiné Francouzem Alphonsem Malettim, zkouší jednat s rádžou Madpurem Singem, se kterým se Maletti přátelí. Haftleyovým cílem je vyvolat konflikt, což se zdaří. Maletti se staví na rádžovu stranu, zamiluje se do jeho sestry Rabbadah. Dojde k útoku Angličanů a jejich spojenců a rádža je zabit. Maletti s Rabbadah prchnou a skončí na ostrově, kde zemřou, zůstane po nich akorát poklad, který vyvezli z přepadené země.

Z Kurta se stane námořník. Ve Spojených státech pak nacházíme nepřátele Huga von Süderland, kteří se pokoušejí najít důkazy jeho činů. Pomůže jim i kormidelník Schubert, pravý otec Kurta. Schubert a jeho kolega Karavey, bratr cikánky Zarby, nalezli ostrov šperků. Sídlo Helbiga je vypáleno Hugem, který se pokusí unést Magdu. Kurt s pomocí dalších hrdinů následují Huga na jeho sídlo, kde osvobodí všechny zajatce. Hugo kamsi prchne. Z pokladu z ostrova je vystaven pro Helbiga nový zámek a Kurt si bere Magdu.

Použitá literatura:

(Autor článku - Belenor, vytvořeno dne 2. 12. 2008)