Mayovky na Internetu

Na cizích stezkách

Auf fremden Pfaden je třetí sbírka povídek v edici Sebraných cestopisů nakladatele Fehsenfelda. Vyšla v roce 1897 jako 23. svazek edice a je tedy jednou z mála sbírek, které May posvětil. V Sebraných spisech vycházela dlouho ve stejném složení, později byly některé příběhy přejmenovány a Ar-raml al-halák byl přesunut do 10. svazku.

Obsah

  1. Saiwa tjalem
  2. Boer van het Roer
  3. Ar-raml al-halák
  4. Krevní msta
  5. Kutb
  6. Kys Kapčiji
  7. Marie nebo Fátima
  8. Bůh se nedá urážet
  9. Blizzard

Česká vydání

V původním uspořádání vyšla sbírka nejprve sešitově s podtitulem Po cizích stezkách a později knižně pod názvem Různá dobrodružství u nakladatele Hynka. Několik variant vydání mají na kontě Toužimský a Moravec: Příběhy vyšly nejprve ve sbírkách Hadži Halef Omar (3, 4, 6-9) a Quimbo (1, 2, 5). Z poslední doby jsou dva jejich svazky Různá dobrodružství (1-7) a Tave-šala (8, 9). Poslední dva příběhy (8, 9) se krátce po sametové revoluci dočkaly i svého sešitového vydání. Jednotlivé příběhy vydalo i nakladatelství GABI: Dobrodružství v jižní Africe (2), Z Murzúku do Kairvánu (4), Na řece Zabu (5-7) a Ve stínu palem (1, 3, 8, 9).

Ve sbírce Pouští a prérií (Albatros) se nacházejí Písek zkázy (3) a Umarova krevní msta (4). Dvojici Krevní msta/Kutb vydalo nakladelství Votobia. Zcela speciální je Kutb v jinak nemayovské sbírce Mys dobré naděje (SNDK). Návratu se poštěstil pouze zkrácený Quimbo od TaM (2). Vydání několika příběhů má na svědomí i Hanácké nakladatelství: Blizard (1, 8, 9)

Použitá literatura:

(Ondřej Majerčík, vytvořeno 25. 5. 2018)