Mayovky na Internetu

Lexikon herců - N


Ðorđe NENADOVIĆ

27. července 1935 (Bělehrad, Srbsko)

Srbský filmový a divadelní herec, rozhlasový moderátor. Narodil se do slavné umělecké rodiny. Absolvoval Akademii výtvarného umění v Bělehradu a krátce na to obdržel angažmá v divadle. Už během studijních let pracoval pro některé rozhlasové stanice, v rádiu měl dokonce svůj vlastní pořad a namluvil mnohé rozhlasové hry. Koncem padesátých let začal vystupovat i před filmovou kamerou. Krátkou dobu žil v Římě a účinkoval v historických dramatech s antickou tématikou. Po úspěšném vystupování v řadě filmových mayovek se objevil v Braunerově dvoudílném filmu o bájných Nibelunzích. Koncem sedmdesátých let se stáhnul do ústraní a vrátil se ke své práci v rozhlase. V roce 1987 přijal roli v jugoslávském televizním filmu Vuk Karadžić, kde si zahrál svého vlastního předka. Dcera Ivana pracuje jako produkční v Srbském národním divadle.


Hans NIELSEN

30. listopadu 1911 (Hamburg, Německo) - 11. října 1965 (Berlín, Německo)

Německý divadelní a filmový herec, dabér. Vyučil se kupcem, poté začal brát soukromé hodiny herectví. V roce 1932 získal první divadelní angažmá, od roku 1937 začal vystupovat také před filmovou kamerou. Po válce založil kabaretní skupinu a dál se věnoval filmovému herectví. Často ztělesňoval dobromyslné a sympatické hodnostáře. Od roku 1948 pracoval především jako dabér; jeho hlasem promlouvali např. Fred Astaire, Gary Cooper, James Stewart, Spencer Tracy či Orson Welles. Zemřel na leukémii ve věku 53 let.


Geula NUNI

1945 (Izrael)

Izraelská herečka a zpěvačka. První malou filmovou roli získala v roce 1960 v oceňovaném válečném dramatu Exodus. Od té doby natočila více než dvacet filmů a televizních seriálů. Účinkuje také v divadle.