Mayovky na Internetu

Lexikon herců - M


Guy MADISON

19. ledna 1922 (Bakersfield, Kalifornie, USA) - 6. února 1996 (Palm Springs, Kalifornie, USA)

Americký filmový herec. Po dvouletém studiu veteriny na Bakersfield College pracoval krátce jako telefonní operátor a v roce 1942 se přidal k americké pobřežní hlídce. V roce 1944 navštívil jako turista Hollywood, kde si ho všimnul hledač talentů David O. Selznick a nabídnul mu první malou roli ve filmu Since You Went Away. Tehdy také získal jméno Guy Madison. Po víkendovém natáčení se vrátil k pobřežní hlídce, ale po premiéře filmu se začali ozývat nadšení fanoušci, kteří si přáli vidět Madisona na plátnech kin častěji. Po roce 1946 si zahrál v celé řadě romantických komedií a dramat, ale kritikové mu vytýkali prkenný herecký projev. Rozhodl se tedy pro studium herectví a začal sbírat zkušenosti v divadelních souborech. Zlom v jeho kariéře nastal v roce 1951, kdy získal hlavní roli v seriálu Adventures of Wild Bill Hickok. Natočil několik westernů a v roce 1960 odešel do Itálie, kde účinkoval v mnoha dobrodružných a kostýmních filmech, především v záporných rolích. Velkou popularitu si získal i díky účinkování v mayovkách Old Shatterhand a Poklad Inků. V sedmdesátých letech se vrátil do USA, ale nabídky k filmování dostával už jen zřídka. Poslední léta před smrtí trpěl zdravotními obtížemi, nakonec zemřel na rozedmu plic. Madison byl dvakrát ženatý: poprvé s herečkou Gail Russell, podruhé se Sheilou Connolly, s nímž měl tři dcery. Ze vztahu s italskou hvězdičkou během jeho působení v Římě se narodil syn Robert. Madisonovo jméno je vyryto na hollywoodském chodníku slávy.


Kitty MATTERN

28. prosince 1912 (Vídeň, Německo) - 14. července 1998 (Mnichov, Německo)

Rakouská divadelní a filmová herečka. Navštěvovala reálné gymnázium a již jako dítě vystupovala v Burgtheateru ve Faustovi. Po dokončení studií na Semináři Maxe Reinhardta debutovala v roce 1937 v jednom vídeňském kabaretu. O rok později odešla do Ameriky a v letech 1939-1950 hrála na Broadwayi. V roce 1950 byla televizí NBC Hollywood zvolena nejlepší mladou herečkou. V roce 1951 se usadila v Los Angeles, kde účinkovala v divadle a přijímala malé role v amerických filmech. Přitom hostovala na německých a rakouských scénách. Úspěšné vystoupení v muzikálu Heinze Wunderlicha Prärie-Saloon jí dopomohlo k získání role Rosemary ve filmu Old Shatterhand. Kitty Mattern byla od roku 1953 vdaná za herce Siegfrieda Arna. Po jeho smrti v roce 1975 žila v Mnichově.


Macha MÉRIL

3. září 1940 (Rabat, Maroko)

Francouzská filmová herečka, dcera běloruských emigrantů. Po smrti otce v roce 1946 odjela s matkou do Francie. Studovala slavistiku na pařížské Sorboně a zároveň herectví v Théâtre National Populaire. Další hereckou průpravu absolvovala v kurzech Charlese Dullina. Před filmovou kamerou debutovala v roce 1959 a ještě téhož roku odjela do USA, kde se během dvouletého pobytu vdala a zase rozvedla s Henrym Wolfem, účinkovala v televizních seriálech a navštěvovala hereckou dílnu Actors Studio. Po návratu do Francie se uplatňovala zejména ve vedlejších úlohách, které jí nabízeli významní domácí i zahraniční režiséři. Účinkovala např. v psychologických dramatech Nezestárneme spolu (1972) a Schůzka s Venuší (1990) nebo v symbolickém dramatu Čínská ruleta (1976). V roce 1966 založila produkční firmu Macha Film. O rok později se provdala za italského režiséra a producenta Giana Vittoria Baldiho, s nímž založila další produkční společnost Film del Orso.


Gojko MITIĆ

13. června 1940 (Leskovac, Srbsko)

Srbský filmový herec. Po dokončení studia na gymnáziu odešel do Bělehradu, kde studoval učitelství tělesné výchovy. V té době se v Jugoslávii začaly natáčet koprodukční filmy, do kterých byli vybíráni statisté z řad studentů sportovní školy. Od roku 1961 vystupoval Mitić jako kaskadér v britských a italských produkcích. V letech 1963-1964 účinkoval v mayovkách Old Shatterhand, Vinnetou - Rudý gentleman a Mezi Supy, ve druhé polovině šedesátých let se proslavil rolemi ve východoněmeckých indiánkách (např. Synové Velké medvědice, Apači, Tecumseh). Účinkoval i ve scifi nebo historických filmech. Vedle toho nazpíval několik písní, režíroval filmy pro děti a moderoval televizní show Ein Kessel Buntes. Od roku 1992 vystupoval v roli Vinnetoua při letních divadelních festivalech Karla Maye v Bad Segebergu. Během patnácti let odehrál přes tisíc představení, naposledy druhou zářijovou neděli roku 2006. Inscenaci Winnetou III. vidělo téměř 300.000 diváků, od nichž sklidil bouřlivé ovace. V roce 2011 byl hostem Juniorfestu v Horšovském Týně.