Mayovky na Internetu

Lexikon herců - K


Klaus KINSKI

18. října 1926 (Sopoty, Polsko) - 23. listopadu 1991 (Lagunitas, Kalifornie, USA)

Německý divadelní a filmový herec. Jeho otec byl lékárníkem a milovníkem opery. V roce 1930 se rodina přestěhovala do Berlína. Od roku 1936 navštěvoval humanitní gymnázium v Berlíně-Schönebergu, ale studia musel přerušit, protože narukoval do armády a odešel na frontu. Dezertoval a zbytek války strávil v britských zajateckých táborech, kde začal koketovat s herectvím. Po válce vystupoval na jevištích v Baden-Badenu a Tübingenu a od roku 1946 působil na různých divadelních a kabaretních scénách v Berlíně. V roce 1947 získal svou první malou filmovou roli ve snímku Morituri. Velký úspěch zaznamenal v roce 1952 jako kníže Myškin v baletu podle Dostojevského Idiota. Od počátku šedesátých let byl obsazován do kriminálních příběhů (zejména adaptací Edgara Wallace), italských westernů a thrillerů, španělských hororů, erotických, exotických a dobrodružných snímků. Zlom v jeho kariéře nastal v roce 1972, kdy přijal nabídku na roli ve filmu Wernera Herzoga Aguirre, hněv boží. Herzog byl posedlý myšlenkou točit filmy o výjimečných lidech, na které ostatní hledí s hrůzou a obdivem a v Kinském uviděl ideálního představitele těchto rolí. Všechny snímky, které společně vytvořili, patří k tomu nejlepšímu a nejkvalitnějšímu, co Kinski natočil. Za všechny vzpomeňme jeho bravurní kreaci v remaku klasického Upíra Nosferatu, kde v roli Draculy podal jeden ze svých životních výkonů. V roce 1988 debutoval v Itálii jako režisér životopisným filmem Paganini, v němž také sám ztvárnil houslového génia.


Viktor de KOWA

8. března 1904 (Hochkirch, Německo) - 8. dubna 1973 (Berlín, Německo)

Německý filmový a divadelní herec, režisér, šansoniér, vypravěč. Po absolvování kadetky (důstojnické školy) navštěvoval drážďanskou uměleckou akademii a stal se kresličem plakátů. Poté bral hodiny herectví u Ericha Ponta, který mu v roce 1922 zprostředkoval první angažmá u Dresdner Staatstheater. Poté působil v mnoha německých divadlech. První filmovou roli získal v roce 1927 za éry němého filmu. Ve třicátých a čtyřicátých letech patřil k nejvýznamnějším persónám filmové komedie. Po druhé světové válce se stal intendantem berlínského divadla Tribüne, v letech 1956-1962 účinkoval ve vídeňském Burgtheateru. Angažoval se také v mírových hnutích, napsal několik divadelních komedií a překládal díla z francouzštiny. Poslední filmovou roli odehrál ve snímku Vinnetou a Old Firehand (1966). V letech 1926-1941 byl ženatý s herečkou Ursulou Grabley a od roku 1941 s japonskou zpěvačkou a herečkou Michiko Tanaka.


Mirko KRALJEV

6. května 1939 (Split, Chorvatsko)

Chorvatský divadelní a filmový herec, diplomat. Studoval na Akademii divadelního a filmového umění v Záhřebu. Zahrál si v několika chorvatských televizních seriálech, ale převážnou část života strávil na divadelních scénách ve Splitu, např. v Gradsko kazalište mladih a v Hrvatsko narodno kazalište. Ve filmu Mezi Supy získal roli bandity Billa a ve Vinnetou a Old Shatterhand v Údolí smrti ztvárnil osadníka Adamse, kterého přepadli a zavraždili bandité.