Mayovky na Internetu

Lexikon herců - D

 

Slobodan DIMITRIJEVIĆ

20. dubna 1941 (Niš, Srbsko) - 4. prosince 1999 (Záhřeb, Chorvatsko)

Srbský filmový herec. Debutoval hlavní rolí zamilovaného chlapce ve filmu Igre na skelama (1962), poté přišly menší, ale o to významnější role ve třech filmových mayovkách. Následně získal hlavní roli ve filmu o slavném agentu Cottonovi Noc v Manhattanu (1965), v němž účinkoval pod jménem Daniel Dimitri. O rok později se objevil v kriminálním thrilleru Das Geheimnis der gelben Mönche, v němž se znovu setkal se svými mayovskými kolegy Stewartem Grangerem a Karin Dor. V sedmdesátých a osmdesátých letech působil v řadě jugoslávských televizních a celovečerních filmů. Mezi jeho poslední filmy patří Peacemaker (1997), v němž si zahrál malou roli po boku George Clooneyho a Nicole Kidman.


Karin DOR

22. února 1938 (Wiesbaden, Německo) - 6. listopadu 2017 (Mnichov, Německo)

Německá divadelní a filmová herečka. Krátce před maturitou opustila gymnázium a provdala se za režiséra Haralda Reinla, do něhož se zamilovala během natáčení filmu Rosen-Resli (1954). Účinkovala v řadě kriminálek (např. Zelený lučištník, Penězokaz, Tajemný mnich), které ji vynesly přezdívku Miss Krimi. Na vrcholu popularity se ocitla díky rolím ve třech mayovkách, dále hrála v hororu Hadí jáma a kyvadlo (1967) a v hrdinském eposu Nibelungové (1966). Mezinárodní věhlas jí přinesla pátá bondovka Žiješ jenom dvakrát (1967), v níž ztělesnila rusovlasou agentku Helgu, a Hitchcockův thriller Topaz (1969). V té době onemocněla rakovinou a nedlouho poté se rozpadlo i její manželství s Haraldem Reinlem. Omezila filmování a soustředila se na práci v divadle a v televizi. Od roku 1988 byla šťastně vdaná za producenta Georga Robothama (1921-2007), s nímž žila až do jeho smrti střídavě v Beverly Hills a v bavorském Rottalu. Z následku pádu v Itálii na chodníku v roce 2016 se nikdy zcela nezotavila a v listopadu roku 2017 skonala v mnichovském pečovatelském domě.


Boris DVORNIK

16. dubna 1939 (Split, Chorvatsko) - 24. března 2008 (Split, Chorvatsko)

Chorvatský divadelní a filmový herec, režisér a scenárista. Narodil se do rodiny dřevorubce. Vyučil se elektrikářem, poté absolvoval Střední hereckou školu v srbském Novém Sadu a později se zapsal na Akademii dramatických umění (ADU) na univerzitě v Záhřebu. V roce 1960 získal první roli ve snímku Deveti krug, v němž ztvárnil mladíka pokoušejícího se během války zachránit Židovku. Následně hrál v několika úspěšných jugoslávských komediích a stal se miláčkem publika. Ve druhé polovině šedesátých let získával role i v náročnějších filmech - za role ve filmech Most a Kad čuješ zvona získal na Filmovém festivalu v Pule ocenění Zlatá aréna. V dalších letech k tomu přidal i Stříbrnou arénu za svůj výkon ve válečném filmu U gori raste zelen bor. V osmdesátých letech spolupracoval s Chorvatským národním divadlem v jeho rodném Splitu. V devadesátých letech vstoupil krátce do politiky, ale brzy rezignoval. Poslední léta jeho života ovlivnila prodělaná cévní mozková příhoda a alkoholismus. Zemřel ve svém domě na infarkt.


Dragoslav DŽADŽEVIĆ

23. května 1928 (Srbsko)

Srbský herec, tanečník a choreograf. Velice vzdělaný muž, vystudoval několik oborů na bělehradské univerzitě, např. elektrotechniku, dějiny umění, etnologii, nakonec získal i doktorát z antropologie. Během studií byl členem národního volejbalového týmu a stal se profesionálním sólovým tanečníkem lidových tanců. V roce 1958 mu slavný režisér Alberto Lattuada nabídl první filmovou roli v dobrodružném koprodukčním filmu La Tempesta (Gardový seržant), natočeném podle Puškinovy povídky Kapitánská dcerka. Následně si zahrál v dalších čtyřiceti filmech. V roce 1964 založil profesionální folklorní soubor Frula, s nímž má za sebou více než 7.000 úspěšných vystoupení po celém světě.


Ilija DŽUVALEKOVSKI

20. prosince 1915 (Prilep, Makedonie) - 18. listopadu 2004 (Skopje, Makedonie)

Makedonský divadelní a filmový herec. Po studiu hudby na bělehradské akademii působil nějaký čas jako divadelní herec. V roce 1944 byl poslán do Moskvy, kde se stal hlasatelem rádia Slobodna Jugoslavija. Po návratu domů získal angažmá v Makedonském národním divadle, brzy ho zlákal i svět filmu. Účinkoval v prvním celovečerním makedonském filmu Frosina (1952). Počátkem šedesátých let se přestěhoval do Záhřebu, kde působil mimo jiné v Chorvatském národním divadle. Od roku 1967 vedl katedru herectví na záhřebské Akademii dramatických umění (ADU). V roce 1972 se vrátil do Makedonie, kde pracoval jako profesor na Fakultě dramatických umění ve Skopje. Mimo to stále účinkoval v divadle i televizi.