Mayovky na Internetu

Lexikon herců - C

 

Rod CAMERON

7. prosince 1910 (Calgary, Kanada) - 21. prosince 1983 (Gainesville, Georgia, USA)

Kanadský filmový herec, vlastním jménem Nathan Roderick Cox. V roce 1930 odešel do amerického Los Angeles, kde získal zaměstnání jako dělník u místních kanalizací. Brzy navázal první kontakty se světem filmu, a to jako kaskadér a dublér u produkční společnosti Paramount Pictures. Jako herec se před filmovou kamerou začal intenzivněji objevovat ve čtyřicátých letech, kdy hrál v komediích, dobrodružných filmech a zejména v béčkových westernech. Nejraději měl jadrné hrdiny, kteří se čestně a poněkud nudně starali o pořádek. O něco bouřlivěji probíhal jeho soukromý život: v roce 1960 se oženil se svou někdejší tchýní. Počátkem šedesátých let odešel jako mnoho jiných amerických herců do Evropy, kde se nabízely lepší pracovní podmínky. Účinkoval v několika spaghetti-westernech, ale očekávaný úspěch se nedostavil. Ztvárněním Old Firehanda, postaršího hrdiny v kožešinové čepici, už také nemohl poněkud pomalý herec nikoho nadchnout, a tak se poslední mayovka z produkce Rialta stala obchodním propadákem. Cameron se vrátil zpět do USA, kde byl k vidění už jen v několika málo filmech.


Jean-Roger CAUSSIMON

24. července 1918 (Paříž, Francie) - 19. října 1985 (Paříž, Francie)

Francouzský divadelní a filmový herec, básník, zpěvák a textař. Vyrůstal v Bordeaux, kde absolvoval hereckou průpravu na místní konzervatoři. Další herecké vzdělání si doplnil v Paříži pod vedením Louise Jouveta. V roce 1938 byl povolán do vojenské služby a zúčastnil se druhé světové války. Vzápětí padl do zajetí a až do roku 1942 byl internován ve Slezsku. I v tomto těžkém období psal básně a divadelní hry a podílel se na improvizovaných divadelních představeních. Po návratu do Francie vystupoval v několika pařížských kabaretech. Před filmovou kamerou debutoval v roce 1945, kdy získal menší roli v životopisném filmu Francois Villon. Po válce začal psát texty k písním, působil v rozhlase i na větších divadelních scénách, od konce padesátých let také v televizi. V šedesátých letech se zviditelnil díky roli lorda Rashleye ve filmu Fantomas kontra Scotland Yard. V sedmdesátých letech se vydal také na dráhu sólového zpěváka a pravidelně koncertoval po celé Francii. V menších rolích se mihl v krimifilmu Soudce a vrah nebo v komedii Četník a mimozemšťané. V roce 1984 obdržel od ministerstva kultury Řád umění a literatury. Krátce nato musel ze zdravotních důvodů ukončit všechny umělecké aktivity. Zemřel ve věku 67 let na rakovinu plic.


Predrag ĆERAMILAC

3. února 1944 (Čačak, Srbsko) - 12. prosince 2011 (Bělehrad-Medaković)

Srbský filmový herec, přezdívaný James Dean. Absolvoval gymnázium a později vystudoval ekonomickou fakultu. Bylo mu teprve devatenáct let, když se doslova přes noc stal filmovou hvězdou a idolem mládeže. Role v debutovém snímku Saša (1962) mu na Filmovém festivalu v Pule vynesla ocenění Zlatá aréna a zajistila mu přísun dalších rolí. Ćeramilac však nikdy nechtěl být hercem z povolání a brzy se stáhl do ústraní. Vystřídal několik zaměstnání, až nakonec zakotvil u jedné spediční firmy, kde působil 25 let. V osobním životě ale mnoho štěstí neměl - přišel o syna, který se v 11 letech nešťastnou náhodou zabil při hře se zbraní, tragicky zahynuly i jeho dvě dcery. Na sklonku svého života trpěl velkými bolestmi, které mu působila rakovina plic. Nakonec spáchal sebevraždu.


Jeff COREY

10. srpna 1914 (Brooklyn, New York) - 16. srpna 2002 (Santa Monica, Kalifornie)

Americký divadelní a filmový herec, vlastním jménem Arthur Zwerling. V počátcích své kariéry účinkoval v divadelních hrách Williama Shakespeara. V roce 1940 odešel do Hollywoodu, kde se brzy stal respektovaným představitelem charakterních rolí. Počátkem padesátých let se z politických důvodů ocitl na černé listině a dlouhá léta nesměl hrát. Mohl alespoň vyučovat a brzy se stal jedním z nejlepších hollywoodských učitelů herectví. Mezi jeho žáky patřili např. Robert Blake, Richard Chamberlain, James Dean, Jane Fonda, Jack Nicholson, Anthony Perkins, Barbra Streisand nebo Robin Williams. Po roce 1962 se znovu začal objevovat na filmovém plátně i v televizi. Jeho nejznámější rolí je postava šerifa v americkém westernu Butch Cassidy a Sundance Kid.


Marija CRNOBORI

1. října 1918 (Banjole, Chorvatsko)

Chorvatská divadelní a filmová herečka. V roce 1942 dokončila studium učitelství, poté absolvovala studium herectví na akademii v Záhřebu. V letech 1941-1946 působila v Chorvatském národním divadle, od roku 1947 byla členkou nově založeného Jugoslávského činoherního divadla, kde byla angažována až do roku 1983, kdy oficiálně odešla do penze. Je držitelkou mnoha ocenění a vydala dvě knihy vzpomínek.


Husein ČOKIĆ

16. června 1931 (Ključ, Bosna a Hercegovina)

Divadelní a filmový herec. Před filmovou kamerou se začal objevovat počátkem šedesátých let. Výraznější role ztvárnil ve filmech Marš na Drinu (1964), Konjuh planinom (1966) či Ljubica (1978). V průběhu sedmdesátých let účinkoval v mnoha jugoslávských televizních filmech a seriálech. Dnes žije v malém bytě v Chorvatsku.


Zvonimir ČRNKO

1. srpna 1936 (Buševec, Chorvatsko) - 25. ledna 2008 (Záhřeb, Chorvatsko)

Chorvatský divadelní a filmový herec. V mládí chtěl být fotbalistou nebo hudebníkem, nakonec se rozhodl pro kariéru herce. Na podnět svého středoškolského učitele odešel do Záhřebu, kde s velkým úspěchem vystudoval divadelní akademii. Jako profesionální herec vystupoval na scénách mnoha významných divadel po celé Jugoslávii i ve světě. Účinkoval také v několika oblíbených jugoslávských seriálech, v nichž ztvárňoval především mladé rebely, k vidění byl také v některých významných filmech, např. Čovjek koga treba ubiti (1979) nebo Izgubljeni zavičaj (1980). Uznávaný mezinárodní herec se v roce 1985 kvůli přibývajícím negativním kritikám stáhl do ústraní a odstěhoval se k sestře do Velike Gorice. Poslední léta svého života strávil na invalidním vozíku - kvůli cukrovce přišel o obě nohy.