Mayovky na Internetu

Lexikon herců - A

 

Mario ADORF

8. září 1930 (Curych, Švýcarsko)

Německý divadelní a filmový herec, držitel více než tří desítek ocenění. Po maturitě nastoupil na univerzitu v Mohuči, kde studoval filozofii, psychologii, kriminologii, literaturu, dějiny hudby a divadelní vědu. V roce 1953 studoval v Curychu a zároveň sbíral zkušenosti jako statista a asistent režie v tamním divadle. Studium na univerzitě ale brzy přerušil a začal navštěvovat hereckou školu. Od roku 1954 vystupoval na scéně mnichovské činohry, kde měl až do roku 1962 stálé angažmá. Na stříbrném plátně debutoval v roce 1954 rolí Wagnera ve válečném filmu 08/15. Již o tři roky později získal první ocenění za ztělesnění masového vraha Bruna Lüdkeho ve filmu Noc, ve které přišel ďábel. Koncem padesátých let odešel do Hollywoodu, počátkem šedesátých let pak do Itálie, kde hrál ve filmech nejrůznějších žánrů. V sedmdesátých letech získal hlavní role v dramatech Ztracená čest Kateřiny Blumové (1975) či Plechový bubínek (1979). Mario Adorf je i dnes aktivním hercem a těší se značné popularitě.


Dušan ANTONIJEVIĆ

13. prosince 1912 (Bělehrad, Srbsko) - 10. července 1986 (Bělehrad, Srbsko)

Srbský filmový a televizní herec. Pocházel z herecké rodiny, ale vlastní hereckou kariéru zahájil až počátkem padesátých let. Účinkoval v mnoha jugoslávských televizních seriálech a v několika evropských koprodukcích, např. ve filmu Kommissar X – Jagd auf Unbekannt (1965). Velkou popularitu mu přinesly zejména role v mayovkách, v nichž ztvárnil mimo jiné náčelníky Bílého buvola a Maki-moteha. Po smrti své ženy Dušanky v roce 1984 ukončil svou hereckou kariéru a stáhl se do ústraní.


Stojan ARANĐELOVIĆ

12. června 1930 (Bělehrad, Srbsko) - 8. dubna 1993 (Bělehrad, Srbsko)

Srbský divadelní a filmový herec, známější jako Stole Aranđelović. Vystudoval herectví na bělehradské akademii, v letech 1952-1954 byl členem Jugoslávského činoherního divadla. První filmovou roli získal již v roce 1950 ve filmu Crveni cvet, od té doby účinkoval v desítkách celovečerních filmů. Díky své robustní postavě a drsnému vzhledu byl často obsazován do rolí záporáků, jako tomu bylo např. i ve třech mayovkách. Velkou popularitu mu přinesla role seržanta Desimira v sérii krátkých filmů Kad sam bio vojnik (1966-1969) a hlavní role ve filmu Trofej (1979). Za své celoživotní dílo byl v roce 1984 oceněn jugoslávskou filmovou cenou Slavica.


Eddi ARENT

5. května 1925 (Danzig, Německo) - 28. května 2013 (Mnichov, Německo)

Německý filmový herec. Vystudoval gymnázium a živil se jako kabaretista. V roce 1956 získal první roli ve filmu Der Mustergatte, větší slávy však dosáhl až v šedesátých letech díky nesčetným rolím ve wallaceovkách (Žabák s maskou, Mrtvé oči Londýna, Indický šátek, Záhadný Hektor). V osmdesátých letech se vydal na dráhu televizního komika. Pro pořad Es ist angerichtet psal vlastní skeče, poté zahájil spolupráci s Haraldem Juhnkem, s nímž od roku 1987 vysílal pořad Harald und Eddi. Počátkem devadesátých let se stáhl do ústraní a spolu s manželkou Franziskou si otevřel hotel. Pravidelně sem zval příznivce kriminálek i své herecké kolegy a v rámci každoročního Festivalu Edgara Wallace tu probíhalo také udělování cen. V roce 2004 však hotel vyhlásil insolvenci a Eddi upadl do depresí. Několik let žil v domově důchodců zcela odkázán na péči své ženy. Po její smrti na sklonku roku 2011 se Eddiho zdravotní stav prudce zhoršil a přestěhoval se k synovi do Mnichova. V posledních letech svého života trpěl těžkou formou demence.


Todd ARMSTRONG

25. července 1937 (Missouri, USA) - 17. listopadu 1992 (Butte County, Kalifornie)

Americký filmový herec, vlastním jménem John Harris Armstrong. V Kalifornii vystudoval herectví na Pasadena Playhouse College of Theatre Arts, kde byli jeho spolužáky např. Dustin Hoffman a Gene Hackman. Do světa filmu ho však uvedla herečka Gloria Henry, u níž pracoval jako zahradní architekt, a která mu domluvila kamerové zkoušky u produkční společnosti Columbia. V roce 1961 účinkoval v televizním seriálu Manhunt, kde ztvárnil roli detektiva Carla Spencera. O dva roky později získal hlavní roli v úspěšném dobrodružném filmu Jáson a Argonauti (1963). Armstrong zemřel ve věku 55 let po výstřelu z vlastní zbraně.


Georg ATTLFELLNER

5. února 1927 (Schliersee, Německo)

Německý rekvizitář a herec. V patnácti letech se připojil k Schlierseer Bauerntheater, kde působil jako jevištní pomocník a herec drobných rolí. Od roku 1950 pracoval jako asistent rekvizitáře ve filmech natáčených v okolí Schliersee, později pracoval mimo jiné u produkční společnosti Bavaria Film. Podílel se na natáčení 120 filmů. Jako rekvizitář byl činný až do roku 1994, kdy odešel do důchodu. Od roku 2006 působí opět jako rekvizitář a herec v Schlierseer Bauerntheater, práce je jeho koníčkem.