Mayovky na Internetu

Siegfried Hold

Kameraman

Siegfried "Sigi" Hold se narodil 18. srpna 1931 jako syn tirolského inženýra. Otec pracoval na elektrifikaci v mnoha částech Rakouska i v pohraničních oblastech a tak ho rodina často doprovázela na služebních cestách. Malý Sigi chodil do školy v Berlíně i v Bruck/Leitha (Dolní Rakousy) a roku 1945 složil maturitu na gymnáziu v Traiskirchen. Poté se přestěhoval do Leutachu a do Innsbrucku, kde začal studovat elektromechaniku - tento obor dokončil s vyznamenáním. Krátce působil v mnichovské firmě Ton-Taxi, následně se vyškolil jako asistent kameramana ve filmových ateliérech v Göttingenu, Hamburgu a Berlíně a začal v tomto oboru sbírat první zkušenosti. V roce 1960 mu slavný herec a režisér Erik Ode poprvé svěřil kameru pro svou 26-dílnou televizní sérii Meine Frau Susanne. Další projekt - Meine Frau, das Call-Girl - byl pro Sigiho velkým uměleckým úspěchem (v hlavních rolích Senta Berger a Ralf Wolter). Brzy se stal vyhledávaným kameramanem a osvědčil se také jako specialista pro práci s novými senzačními 70mm-MCS-Superpanorama kamerami. V roce 1962 natočil první německý film v tomto formátu - Flying Clipper a na podzim roku 1963 se stal šéfkameramanem Braunerova westernu Old Shatterhand, který byl rovněž natočen na 70mm panoramatickém formátu. Old Shatterhand se stal jedním z nejúspěšnějších snímků v historii firmy CCC-Film.

Následovaly ještě další čtyři mayovky - Žut, Poklad Aztéků, Pyramida boha Slunce a také Poklad Inků. Jako nejmladší šéfkameraman v Německu natočil stejně tolik mayovek, jako jeho kolega Ernst Wilhelm Kalinke. Žuta natáčel dokonce se svou sestrou Marianne, která ztělesnila madam Annette Galingréovou. Díky filmovým mayovkám a mnoha jiným dobrodružným filmům si ho velmi oblíbil Lex Barker. Také film Chaloupka strýčka Toma z roku 1964 (v hlavní roli Herbert Lom) vznikl pod vedením Sigiho Holda. Až do poloviny 70. let pracoval se všemi slavnými filmovými režiséry evropského formátu, mezi nimi např. Geza von Cziffra, Franz Antel, Luis Trenker, Helmut Käuner, Hugo Fregonese, Robert Siodmak, Georg Marischka, Franz Josef Gottlieb a mnoho jiných. Když začal německý film poněkud upadat, začal se více věnovat televizi. Mezi jinými tak natočil třináctidílnou sérii Omar Pascha v hlavní roli s Mihou Balohem či Dobrodružství dobrého vojáka Švejka s Fritzem Muliarem. V roce 1996 vytvořil pod uměleckým vedením Alfreda Ninause film Abenteuer eines Traumes, který se promítal v Rakousku, Maďarsku a Rumunsku. Na sklonku svého života měl Sigi Hold na kontě asi 240 filmů a televizních produkcí. V roce 2000 a 2002 byl také čestným hostem na Karl-May-Treffen ve Vídni. Bohužel mu nebylo dopřáno zúčastnit se setkání v roce 2004, neboť na sklonku roku 2003, přesněji 16. prosince, zemřel ve věku 72 let v nemocnici v tirolském Insbrucku.

Mezi svými přáteli a fanoušky byl Sigi znám jako zdrženlivý, téměř plachý muž, který se nikdy netlačil do popředí. Teprve v malém kruhu známých poněkud roztál a vyprávěl milé anekdoty. Všichni ho milovali. Jak řekl Lex Barker: "The best camerer in the world".

 

Použitá literatura:

  • JACOBI, Klaus - HAMMERLER, Erich. The best camerer in the world : zum Tod von Siegfried Hold. Karl May & Co. : Das Karl-May-Magazin. 2004, N. 95, s. 27-28.

(Autor článku - Zatinka, poslední aktualizace dne 13.3. 2009)