Mayovky na Internetu

Horst Wendlandt

Filmový producent

Horst Wendlandt
Horst Wendlandt | Foto: Rialto Film GmbH

Horst Wendlandt, vlastním jménem Horst Otto Grigori Gubanov, se narodil 15. března 1922 v Criewen u Schwedt an der Oder. Otec byl ruský rolník, matka byla Němka. Protože byli rodiče velice chudí, vyrůstal u tety Minny Wendlandtové, která ho později adoptovala. Po dokončení studia na obchodní škole odešel do učení k Tobis-Filmkunst, kde pracoval v letech 1939–1944 jako pokladník. Poté se dobrovolně přihlásil k vojenskému letectvu, v roce 1945 padl do amerického, později i do francouzského zajetí. Dva roky pracoval jako dělník na nucených pracích ve francouzském dole v Merlebachu a teprve o Vánocích 1947 byl propuštěn. Vrátil se do Berlína, kde zpočátku pracoval jako pokladník u producenta Carla Froelicha. V letech 1951-1954 se stal obchodním vedoucím u Central-Europa-Film, zde působil také jako producent ("Rose von Stambul", "Ball im Savoy", "Der Vetter aus Dingsda", "Schützenliesel" a "Musik im Blut"). V roce 1954 ho angažoval Artur Brauner jako vedoucího výroby a natočil filmy se slavnou Caterinou Valente. O pár let později se Wendlandt stal společníkem produkční firmy Rialto, patřící dánskému producentovi Prebenu Philipsenovi. Zbývající podíly odkoupil od Philipsena v roce 1972.

V roce 1959 uvedl Rialto-Film první kriminálku natočenou podle románu Edgara Wallacea Der Frosch mit der Maske (producentem Preben Philipsen), která sklidila nečekaně velký úspěch. Společnost nabyla exklusivních práv na téměř všechny Wallaceovy romány. V pořadí čtvrtá wallaceovka Der grüne Bogenschütze vznila již pod vedením producenta Horsta Wendlandta. Do roku 1972 bylo natočeno přes 30 wallaceovek (např. Der Zinker, Der unheimliche Mönch, Die Bande des Schreckens, Zimmer 13 nebo Das Schloss des Grauens), které se staly jednou z nejúspěšnějších a nejsledovanějších krimisérií v Německu. Herecké obsazení se podobně jako v mayovkách příliš neměnilo: Heinz Drache, Barbara Rütting, Eddi Arent, Agnes Windeck, Karin Dor a Klaus Kinski.

V roce 1962 investoval Wendlandt 3,5 milionů marek do Pokladu na Stříbrném jezeře, který se okamžitě stal nejúspěšnějším filmem roku 1963 a získal mnohá ocenění (např. Bambi a Zlaté plátno). Následovaly další trháky jako Vinnetou, Vinnetou - Rudý gentleman či Vinnetou - Poslední výstřel a jiné. Peníze vložené do Pokladu na Stříbrném jezeře se Wendlandtovi vrátily desetkrát, což mu umožnilo stát se producentskou postavou celoevropskou a spolupracovat s hvězdami typu Luise de Funése, Pierre Richarda, Terence Hilla a Buda Spencera, dokonce i J.P. Belmonda. Za svůj život získal nespočet filmových ocenění, např. 38 krát Zlaté plátno, 6 krát Bambi, Zlatou kameru atd.

Horst Wendlandt byl od 9. prosince 1950 ženatý s Ilsegard Winterovou, s níž má syna Matthiase (nar. 2. září 1952) a dceru Susan Nielebockovou (nar. 1. června 1956). Obě jeho děti pracují u společnosti Rialto jako producenti. Horst Wendlandt zemřel 30. srpna 2002 v Berlíně na rakovinu.

 

Použitá literatura:

  • PETZEL, Michael. Karl-May-Filmbuch: Stories und Bilder aus der deutschen Traumfabrik. 2. rozšířené vyd. Bamberg: Karl-May-Verlag, 1999. ISBN 3-7802-0153-4.
  • JORDÁN, Karel. Muž zvaný Old Shatterhand: Karel May - osudy, knihy a hrdinové. 1. vyd. Praha: Toužimský & Moravec, 1997. ISBN 80-85773-79-1.

(Autor článku - Zatinka, poslední aktualizace 14.3. 2009)