Mayovky na Internetu

Franz Josef Gottlieb

Filmový režisér

Rakouský režisér Franz Josef Gottlieb se narodil 1. listopadu 1930 v dolnorakouském Semmeringu. Po maturitě studoval na vídeňské Akademii múzických umění, kde získal roku 1953 diplom režiséra. Několik let sbíral zkušenosti jako asistent režie, podílel se např. na tvorbě komedie Die Wirtin zur Goldenen Krone (Hostinská u Zlaté koruny). V roce 1960 debutoval jako režisér filmovou komedií Meine Nichte tut das nicht (Moje neteř to nedělá). Od té doby patřil k nejvytíženějším, ale také k nejvíce kritizovaným režisérům v poválečném období. Byl považován za rutinovaného, nenápaditého tvůrce, který nemá ambice natáčet náročně umělecké snímky. Pracoval rychle a efektivně, když bylo třeba, rychle přepsal scénář.

V roce 1965 ho producent Artur Brauner angažoval jako scénáristu a režiséra pro svůj nový projekt Divokým Kurdistánem. Natáčení od počátku provázely nepříjemnosti, které později vyústily v Gottliebovu výpověď a následné soudní spory. Španělský koproducent totiž nedodržoval smluvené termíny, neuměl dobře zorganizovat práci, nezajistil včasné postavení kulis a nehodlal pracovat přesčas. To se Gottliebovi pochopitelně nelíbilo. Situace vykrystalizovala, když Lex Barker zjistil, že se bez vědomí většiny členů štábu natáčejí dva snímky současně, ačkoliv dostanou zaplaceno jen za jeden (podrobné informace najde čtenář v článku o Divokém Kurdistánu).

Filmografie režiséra Gottlieba zahrnuje na padesát celovečerních filmů snad všech filmových žánrů: venkovské filmy (Die Försterchristel, 1962), kriminálky a špionážní filmy (Mr. Dynamit, 1967), dobrodružné snímky (Divokým Kurdistánem a V říši stříbrného lva, 1965), milostné filmy (Ferien mit Piroschka, 1965), komedie (Wenn die tollen Tanten kommen, 1970) i naučná díla (Oswald Kolle: Das Wunder der Liebe, 1967). K jeho nejznámějším režisérským počinům patří bezesporu romantická komedie Zärtliche Chaoten (Něžní zmatkáři, 1987). Pro televizi zinscenoval Gottlieb okolo dvaceti filmů a seriálů, např. Ein Schloß am Wörthersee nebo Unser Charly.

Gottlieb byl přímo posedlý prací a nemohl bez ní žít. Ani těžké úrazy, jako propad skleněnou střechou či kousnutí od opice, nebránily tomu, aby pokračoval v započaté práci. Dokonce i po infarktu srdce se již po týdnu vrátil na plac. Se svými herci udržoval přátelské vztahy a všemožně se snažil předcházet konfliktům. Když s někým nevycházel, vyjádřil to vždy sympatickým způsobem. O představiteli šejka Kadir beje např. řekl: "Fawcett je velmi ochotný, přátelský muž, ale na Měsíc bych s ním neletěl."

Franz Gottlieb byl dvanáct let ženatý s herečkou Doris Kirchner, s níž se seznámil v roce 1962 při natáčení filmu Die Försterchristel. Svou druhou manželku Elisabeth Krogh si vzal v roce 1974. Z tohoto svazku pochází dcera Viktoria, která se rovněž vydala na hereckou dráhu. Gottlieb zemřel 23. července 2006 na mozkový nádor.

 

Použitá literatura:

  • HEES, Christian. Vielseitiger Mainstreamer : Franz Josef Gottlieb. Karl May & Co. 2006, N. 106, s. 60-63.

(Autor článku - Zatinka, vytvořeno 12.3. 2011)