Mayovky na Internetu

Artur Brauner

Filmový producent

Artur Brauner, syn židovského velkoobchodníka se dřevem, se narodil 1. srpna 1918 v polském městě Lodž. Po maturitě v roce 1936 odjel s mladými sionisty do Íránu, kde natočil dva dokumentární filmy. Poté zahájil studium na vysoké škole technické. Po přepadení Polska německými vojsky odmítl nadále nosit židovskou hvězdu a nechat se zavřít do Ghetta. Utekl do někdejšího Sovětského svazu (o jeho tamějším pobytu nejsou doposud žádné informace). Jeho rodiče a čtyři sourozenci válku přežili, avšak dalších 49 příbuzných přišlo o život v nacistických táborech. Rodiče emigrovali do Izraele, Artur odešel se svým bratrem Wolfem do Berlína. Na cestě se seznámil s dcerou ředitele divadla Therese Albertovou, která pod jménem Marie unikla holocaustu. Dne 28. února 1947 si Artur Brauner vzal Marii za ženu. Dne 16. září 1946 zakládá společně s Mariiným švagrem Einsteinem Central Cinema Comp.-Film (CCC-Film).

Brauner se finančně podílel na produkci filmu Sag die Wahrheit (1946), kterou natočilo Studio 45 a připravil také svou první produkci: Herzkönig. V průběhu roku 1947 produkoval film Morituri s autobiografickými prvky, který líčí útěk skupiny vězňů z koncentračního tábora a jejich život v úkrytu blízko polsko-ruských hranic. Po založení vlastního studia nedaleko Spandau - v bývalé fabrice vyrábějící toxické plyny - se plynule rozrůstal počet jeho produkcí. V roce 1955 vyrobila společnost přes 10 filmů a "Atze" Brauner se od této chvíle stává předním německým filmovým producentem. V březnu 1954 získal také podíly společnosti Allgemeine Filmunion (AFU), kterou v roce 1956 přebudoval na Allgemeine Filmunion-Film (ALFU). Dne 27. ledna 1959 změnil název firmy na ALFA-Film.

Od roku 1958 hojně spolupracoval s režisérem Fritzem Langem, vznikla řada remaků Der Tiger von Eschnapur a Das indische Grabmal, dvoudílný film Die Nibelungen (R: Harald Reinl), Kampf um Rom (R: Robert Siodmak) nebo Die tausend Augen des Dr. Mabuse. Mezitím se snažil navázat na úspěchy producenta Wendlandta a natočil celou řadu mayovek - Old Shatterhand (1963), Žut (1964), Poklad Aztéků, Divokým Kurdistánem, Pyramida boha Slunce, V říši stříbrného lva (všechny 1965) a Vinnetou a Old Shatterhand v Údolí smrti (1968).

Pracoval také pro televizi. Společně s TV-Union Fernsehproduktion und Studio (od roku 1962 CCC Television) produkoval televizní soutěže a show pro plánovanou Freie Fernsehen, které pak z části prodal nově založené společnosti Zweites Deutsches Fernsehen (ZDF) a Sender Freies Berlin (SFB). Když se SFB v roce 1965 rozhodlo založit své vlastní studio, propustil Brauner velkou část ze svých 230 zaměstnanců. O pět let později byl nucen dočasně své studio uzavřít. Byl však nadále činný jako televizní producent. Začátkem 80. let se Brauner soustředil na výrobu filmů, které se zabývají nacistickým režimem (např. Charlotte, Eine Liebe in Deutschland, Bittere Ernte, Hanussen, Der Rosengarten, Hitlerjunge Salomon, Babij Jar). Jeho cílem byl také cyklus "židovských filmů", které z mnoha perspektiv ukazují osud lidí pronásledovaných nacistickým režimem.

Artur Brauner, otec dvou synů a dvou dcer, žil se svou ženou Marií v Berlíně až do své smrti 7. července 2019.

 

Použitá literatura:

(Autor článku - Zatinka, poslední aktualizace 13.7. 2019)