Mayovky na Internetu

1883

Zakladatel: Zeta

Zeta
05.12.2022 05:27
Jeeee, tak na takovej vánoční dárek se těším, to si samozřejmě nedám ujít! Díky za info!

Tu vazbu na mayovky tam vidím v základu - v koloně vystěhovalů, co jsou plus mínus lidi s naprosto nulovými schopnostmi, kterým byl slíben ráj, že v Americe lítaj pečení holubi do huby, jak se říká, a procitnou krutou realitou a potřebují průvodce a ochranku v jednom. Tohle se objevuje v mayovkách parkrát jako hlavní téma - Duch Llana Estacada a Petrolejový princ myslím. Okrajově je tenhle fenomén zmíněn pokaždé, když se mluví právě o Llanu, naivních přistěhovalců se týká i první díl Supů Mexika...

Old Shatterhand a různí další zálesáci tuhle pomoc a ochranku dělali opakovaně, nevím už kde je zmíněno, že OS převáděl nějaké zlatokopy do Kalifornie a proto se rozloučil s Vinnetouem na nějaký čas (je to jen zmíněno, příběh se odehrává "mimo záběr", zas jedna z asi milionu Šárlího všelijakých nastíněných příběhů, co se někdy v minulosti staly)

Za další samozřejmě kůň jménem Blesk:-D

No a za třetí láska mezi blondýnou s neobyčejnými schopnostmi, a ušlechntilým idiánem :-D

A sedl mi i ten konec, který mi taky svou podstatou připomněl OS a Vinnetoua (ale nechci spoilerovat, i když určitě chápeš, co přesně mám na mysli ;-)

Jinak mimochodem, zítra s manželem snad dorazíme právě do Montany, tak se těším velice!:-)
m.
03.12.2022 18:42
hunterN, Zeta:

To nadmíru hvězdně obsazené 1923, zejména pokud jde o převzetí partů Tima McGrawa a Faith Hill, se nejen začíná natáčet, za dva týdny to jde do vysílání...

K těm nedávným povedeným westernům (a opět s - asi ne úplně pravděpodobně - silnou ženskou hrdinkou) lze doporučit The English.

Tu vazbu na mayovky u 1883 nevidím, resp. takhle úplně obecně by to splňoval asi každý příběh o cestě na Západ... O:-)

hunterN
01.12.2022 22:38
Ahoj. Souhlasím, že jde o velice povedený seriál. Ono v současné době narazit na kvalitní nový filmový western je celkem problém a filmovou tvorbu pomalu přebraly (opravdu kvalitní) seriály, jako zmíněný 1883 a pak Hell on Wheels, Hatfieldovi a McCoyovi, Godless a další. Za zmínku stojí i to, že hlavních rolí (manželů Duttonových) se v seriálu 1883 zhostili dvě hvězdy americké country a skuteční manželé Tim McGraw a Faith Hill.
Jedná se navíc o tzv. prequel k westernovému seriálovému hitu ze současnosti Yellowstone, který už má pátou řadu a v hlavní roli exceluje Kevin Costner, coby rančer John Dutton, prapravnuk vystěhovalců ze seriálu 1883 a vlastník největšího ranče v USA.
Yellowstone opravdu doporučuji. Jedná se o jakousi kombinaci westernového Dallasu a Nesmiřitelných, s mafiánským Kmotrem, Zákony gangu a politického Domku z karet.
A kromě ryze westernového prequelu 1883, se začíná natáčet další westernový prequel o rodině Duttonových 1923 s Harrison Fordem.

Zeta
30.10.2022 02:03
Ahoj kamarádi! Dokoukala jsem tenhle seriál, a musím říct, že mě v dobrém smyslu strašně moc překvapil! Je tam totiž strašně moc mayovských drobností, počínaje všelijakými těmi zdivočelými partičkami zlodějů koní a hrdlořezů, co se potulují prériemi nebo dělají bordel ve městech, přes farmy a usedlosti uprostřed pustiny, setkáme se pochopitelně s indiány - a to jak s těmi, kteří se rozhodli bělochům pomáhat,tak s těmi, co účastníky kolony vystěhovalců neváhají pozabíjet a ještě k tomu oskalpovat...

Ve zkratce - zápletka se točí kolem něčeho, co z mayovek záme jak své boty - kolona vystěhovalců chce na západ, ale potřebuje k tomu samozřejmě zkušené průvodce. Většina ani neumí anglicky, nemají žádné znalosti o přežití v americké divočině, berou si s sebou naprosto nepraktické věci, a cestou je postupně kosí nemoci, úrazy, nepřátelé, i ta obyčejná příroda sama. Je to celé vyprávěno z pohledu 17-18 náctileté holky, takže trošička patosu je naprosto na místě a ničemu nevadí. Její vnitřní monology ohledně přírody jsou něco, s čím při každé svojí cestě po Americe bytostně souzním - třeba říká, že příroda je nejkrásnější, když pro ni člověk nemá slova. Já taky mám pokaždé slovní zásobu předškoláka. A ty scenérie, ano, tak to tady opravdu vypadá!

Líbí se mi i zapojení realistických věcí, jako že třeba naprostá většina vystěhovalců neumí plavat, že než vyrazí na cestu, projdou kontrolou zda někdo nemá neštovice, fakt, že jedna žena měla sedm dětí a všechny jedno po druhém dle jejího vyprávění zemřely a už má jen jedno jediné...Opravdu doporučuji, vychutnala jsem si tenhle počin velice! :-)

A jo, že kůň hlavní hrdinky se jmenuje Lightning, tedy blesk, mě taky zaujalo :-D

Viděl jste někdo? Jak případně tenhle seriál hodnotíte? Líbil se vám?