Mayovky na Internetu

Kam kráčíte, milé Mayovky? :-)

Zakladatel: oldmilanman

  

Zeta
08.09.2022 10:45
Naprosto souhlasím s La Luna - i Vinnetou má své slabé chvilky a dokáže dát povel k v podstatě masakru (zejména v knize Vinnetou 2, kde v povídce Scout rozhodne o krveprolití, skalpuje, striktně žádá Parranohovo oběšení atd. Líbilo by se mi tuhle jeho "divošskou" stránku zachovat, a mohl by to být i nějaký vnitřní konflikt hodnot, které V přejímá od Charleyho. Stejně tak na druhou stranu by nebylo od věci udělat z Charleyho trochu víc drsňáka - on taky v knihách nezachází s každým v rukavičkách, neváhá se uchýlit ke lsti (to bysme tady byli do zejtra, všechny jeho úskoky vypsat), neváhá "lhát" - respektive taktně ke svému prospěchu mluvit tak, aby nemusel ani lhát, ani říct pravdu. A v 18 letech chladnokrevně uvažovat nad tím, odkud svítí slunce, a následně protivníka bodnout rovnou do srdce a odejít středem taky chtělo koule ze železa...
La Luna
07.09.2022 21:14
Musím souhlasit, že by se ty charaktery asi měly lehounce proměnit. Konec konců, ani v knížkách není Old Shatterhand vždycky vzorný a neomylný a Vinnetou chladný a vševědoucí. Ale zas se to nesmí přehánět, aby Shatterhand vůbec zůstal drtící pěstí a Vinnetou skvělým stopařem. Zrovna plynulá angličtina by mi nevadila, ovšem vyjadřování by muselo zůstat na úrovni filmového Pokladu, čili krátké úsečné věty, obrazná mluva a třetí osoba, ať už se vyjadřuje o komkoli.

oldmilanman
07.09.2022 20:06
Já četl Hobita zač. 90. let, když začal vycházet Pán prstenů u Mladé fronty v těch žlutých přebalech, a minimálně mezi fandy fantastiky to bylo známé jméno. Zrovna se k nám po revoluci dostávaly i deskové hry, Pán jeskyně apod., které snad z Tolkiena v něčem vycházely, takže někdo Tolkiena znal. Lidi ty knížky dost kupovali, pár let po 1. vydání vyšly ty knihy znovu s těmi pěknými přebaly. Vyšel i Tolkienův bestiář a pak ještě jedna kniha od stejného nakladatele, ty se taky docela rychle vyprodaly, co pamatuju. Ale po těch filmech to fakt znal téměř každý, i ten, kdo ty filmy neviděl, a srovnávat se to se situací na zač. 90. let nedalo.

U Maye taky ta obří vlna zájmu vznikla po uvedení filmů do kin, že? No, filmy by asi pomohly, a asi by to muselo být dělané jinak. Nevím jak, ale asi by to muselo být ostřejší, Old Shatterhand by měl být dobrý člověk, ale zároveň ne Mirek Dušín jako Lex Barker, Vinnetou by asi neměl mluvit bezchybnou anglinou, ale zase by neměl být takové trdlo jako v té poslední adaptaci. A kdo ví, jestli by to mělo úspěch a zda by pak lidi sáhli po knihách. Ale třeba je to takhle lepší. May je vlastně kult, takový svět sám pro sebe, kdy je člověk rád, když na fandu narazí, protože je jisté, že to nedělá proto, že je to zrovna "in".

Zeta
07.09.2022 09:26
Když byl zmíněn Tolkien - jsem narozená v roce 1984 a Hobita mi na gymplu (mám osmiletý) půjčila o pár let starší spolužačka někdy v roce asi 1998 nebo tak. Dávno předtím, než byly filmy. Já jí na oplátku půjčovala kazety s X-Files. Tolkien byl v té době mrtev, byly to knížky, o kterých jsem v životě neslyšela, knížky, které si naprosto nikdo nepůjčoval v knihovně v té době . A nadchlo mě to tak, že jsem dvakrát přečetla Silmarillion a dostala se i k tehdy málo známým titulům jako Tulák Rover. A pak přišly filmy, a každej druhej věděl co je Hobitín a kdo je Gandalf.

Totéž je zmíněno s Foglarem - dnes už není hanba, že někomu je 13 a čte Chatu v jezerní kotlině. Stačilo jen trošku omladit slovník (což respektuji, mám například Posledního Mohykána z 20. let a Vpředy ještě po dědovi z meziválečné doby), a k té větné stavbě musí člověk dospět, stejně tak jako musí dospět k tomu, aby mu chutnalo červené víno nebo olivy. Já čím jsem starší, tí víc si užívám všechny přechodníky, -i na konci sloves, nebo věci jako "umreme na hnoji" versus "umřeme na hnoji"

Věřím tomu, že western potenciál má, akorát v jiné podobě, než jak ho známe z Vinnetoua, Tance s vlky, nebo Butch Cassidy and Sundance Kid. Velmi se mi líbil seriál Deadwood, který ukazuje v plné nahotě ba sprostotě, že to nebyla hezká doba, že byla krutá, nelítostná, že každý hledal své štěstí na vlastní pěst.

Koneckonců i superhrdinovské filmy jako Superman, Batman, Spiderman...byly na dlouhá léta směšný chlápci ve slipech přetažených přes legíny. Dneska to vydělává miliardy dolarů...
La Luna
06.09.2022 20:30
Já taky doufám, že zas jednou bude v kurzu. Přesně jak říkáš, teď zrovna frčí fantasy, tak se to píše jak na běžícím pásu, a přitom kvalita většinou silně pokulhávající. (Osobně si stejně myslím, že nejlepší fantasy napsal Tolkien - a pak ještě Lewis - a ostatní už není nic moc nového, ale to by bylo na dlouhou diskuzi :) May by nemusel být prvním zapomenutým a pak znovuobjeveným autorem.
Teď nedávno vydal Albatros Lovce jelenů s Burianovýma ilustracema (opravdu nádhernýma), nakolik úspěšné to bylo a jestli se chystají vydat i ten zbytek, ale nevím.

oldmilanman
06.09.2022 19:37
La Luna: Nejsem admin, ani moderátor, klíče mám jenom od bytu a od baráku (auto jsem prodal i s klíčema a zjistil, že ho nepotřebuju), ale myslím, že můžeš. A že je to při nevelké aktivitě tady asi i vítáno. ;-)

Napadlo mě, že problém možná není v Mayovi jako autorovi, ale jako spíš tématu, (sub)žánru. Když bude/je populární fantasy, bude omladina číst téměř všechno, protože to je fantasy, bez ohledu na kvalitu. Podobně je to s mangou, která dnes frčí. Čtenář se až tak nezajímá o autora, jako o žánr. Mayovky jsou "indiánky", s přimhouřením obou Samových šibalských oček western, a nic z toho nefrčí. Tak možná, kdyby se dostaly do kurzu westerny, indiáni, kaubojové, tak by došlo i na toho Maye, protože je jako jeden z prvních na ráně.

A jestli se náhodou čtou a prodávají autoři jako je Zane Grey, ač tam je to spíš pro odrostlejší, tak má teorie je vedle jak ta jedle. ;-)
La Luna
06.09.2022 18:17
Pokud můžu přispět svojí troškou do mlýna, mezi lidmi do třiceti to není úplně hit. Což ale neznamená, alespoň zatím, že by o tom nebylo alespoň povědomí. Spousta lidí má mayovky spojené s prázdninami, kdy se na to koukávali s prarodiči nebo ví, že jejich táta (povětšinou) má knížkami zaskládanou část knihovny. U jména May si většina není jistá, ale pod pojmem Vinnetou má každý jasno: Indiáni, pokrevní bratrství, a někteří si dokonce vybaví i Old Shatterhanda. Není to sice žádná sláva, ale v povědomí (a podvědomí) to pořád je, a to už se počítá.

oldmilanman
06.09.2022 11:03
Jo, tak to asi je, bohužel. Možná by se k těm, co rády čtou, dostaly i bez nějaké větší popularizace, kdyby toho byla záplava a nešlo tomu uniknout, jako se teď děje u Fogalra (což je jenom dobře). Ale když si musí i Mayův fanoušek hlídat, jestli nevyjde nebo nevyšlo něco nového, tak ten zbytek dětí, který čte občas, se o tom ani nedozví, natožpak aby něco od Maye začal číst.

Naposledy upraveno: 06.09.2022 11:04, oldmilanman


Belenor
06.09.2022 05:29
Vlny, to znám :-) To se mi stává i s jinými věcmi - člověk se nasytí, odloží a po nějaké době ho popadne touha a vrátí se :-)

Podle mě může být May populární, pokud se o něm děti dozví. Na jaře jsem na jedné základce o Mayovi mluvil a tamní paní učitelka si pochvalovala, jak děti May zaujal, ale to je právě to - musí s Mayem děti někdo seznámit, jinak ho v záplavě zábavy nenajdou. Syn měl Maye na výběr v seznamu povinné četby, ale on moc nečte, tak se u něj May moc nechytl :-) Ale Tlustý Jemmy ho zaujal :-)

Nicméně jsem spíš pesimista a Mayovu budoucnost moc růžově nevidím.

oldmilanman
05.09.2022 01:04
Vývoj by se asi dal trošku odhadnout podle toho, jak to vypadá s Mayem v Německu, takže kdo to tam sleduje, kdo tam má přátelé, by mohl poreferovat. :-)

Když jde o to Německo... Existují v němčině jistě nějaká Mayovská fóra. Můžete vy, co ovládáte němčinu, nahodit nějaké odkazy? Nejen já si to pak proženeme přes překladač a počteme si, ale najít si weby a fóra, která stojí za to, nebo dokonce posoudit jejich úroveň, to už je pro nás neněmčináře trošku problém. Karl May forum nebo Karl May diskutieren si vygůglit umím, něco málo vyjede, ale jistě je toho mnohem víc. :-)

Naposledy upraveno: 05.09.2022 01:07, oldmilanman


oldmilanman
05.09.2022 00:25
May a jeho dílo mě chytá ve vlnách. Dva tři roky chodím kolem knihovny, kde na mě vejrají Mayovky v první řadě (protože bílá řada od Albatrosu, deset kousků malé řady od Návratu a komplet od Olympie moc hezky vypadají) a během té doby zabrousím na pár webů tak jednou za měsíc, abych zkontroloval, co vyšlo nově a nic mi tak neuteklo. Maye v té době nečtu, na filmy v televizi nekoukám, mám je stejně na blu-ray a DVD, tak proč taky. Občas si pohrávám s myšlenkou prodat duplicity (Vinnetouta mám v sedmi vydáních a třech až čtyřech různých překladech a dalších dvanáct titulů mám minimálně ve třech různých vydáních, když ne rovnou překladech) a udělat si tak místo v knihovně. Naštěstí se k tomu nikdy neodhodlám. Právě díky těm vlnám vím, že bych toho jednoho dne, až mě to zase chytne, litoval.

A mě to zase někdy, aniž bych znal spouštěč, existuje-li vůbec, popadne a já do světa Mayovek zabrousím víc, včetně čtení a několik měsíců, někdy i rok, čtu hlavně a především Maye. Součástí toho zabroušení je téměř vždy i projíždění diskuzí zde a jinde na internetu, kdy některé čtu klidně poněkolikáté. Teď jsem se právě vrátil z Okouna, kde před skoro dvaceti lety diskuze jela na plné pecky, aby na posledních třech stranách shrnovala veškerou aktivitu z asi posledních deseti let! Tady je to podobné. Sem tam se někdo přihlásí a něco napíše, ale jinak ticho po pěšině. Možná se diskutuje na Facebooku (profil nemám, tak netuším), ale obecně fóra žijí i přes Facebook, takže ta menší aktivita tady a jinde asi jenom Facebookem způsobena nebude.

Ale Mayovky stále vycházejí. V poslední době hlavně u Albatrosu v opravdu pěkném provedení. Větší formát, Burianovy malby, třikrát Vinnetou, Duch Llana Estacada, sběratelský Syn lovce v medvědů jako "KODovka" se chystá, Vinnetou už takto nedávno vyšel. Na aukru se u Mayovek čile přihazuje, kupuje, a to nikoliv jen u sběratalsky cenných kousků, i o vydání od Olympie nebo Albatrosu je stále zájem, kdy nabídka je vzhledem k počtu vydaných kusů obrovská. Zrovna včera jsem koukal, jak se lidi přehazují o trojdílného Vinnetouta z bílé řady v pevné vazbě v aukci, která teprve bude končit. Mayovky nejen vycházejí, ale kupují se, a to i ty staré, se kterými se moc kupčit nedá a kupují se proto asi primárně na čtení. Tak se nejspíš i čtou.

No a tak mě napadlo, jak to s těma Mayovkama vlastně je a jak to s nima asi bude. Odpadávají kvůli povinnostem (rodina, práce) i ti z tzv. tvrdého jádra? Aby se po letech zase vrátili, protože k Mayovi se vždycky lidi vrátí a známe to nejspíš všichni. :-) A budou odpadávat, až nezbyde nikdo? Nebo je nás stále dost, jenom nemáme potřebu se vyplkávat na internetu? Nebo je nás dokonce stále víc, protože i omladina k Mayovi našla cestu, jenom se o tom neví a puboš se na instáči asi nebude vystavovat, jak čte Old Surehanda, proto si to nechává pro sebe, aby nebyl za divnýho? A co když to bude jako s Foglarem, u kterého už taky před pár lety panovaly obavy, že je to autor mrtvý, zajímá jen dospělé, co na něm vyrostli, když pak po znovuvydávání u Albatrosu se z něj stal zase fenomén a některé tituly se musely po pár měsících dotisknout ? A dle ohlasů ho čtou opět i děti a dospívající, nejen stará garda, a Foglar je tak pořád v kurzu u těch, pro které je určen především.

Může "kauza Vinnetou", která se probírá i v návštěvní knize, přitáhnout lidi k Mayovi a jeho knížkám? Dorůstá nebo doroste nová generace, která pod vlivem rodičů - "Mayofilů" začne Maye číst a oblíbí si ho? May, indiáni a podobné už prý dnešním dětem a mládeži nic neříká. Je tu Harry Potter a jiní hrdinové, ale ti se omrzí, vyjdou z módy, a omladina si tak bude hledat nové idoly. A právě proto, že May a jeho hrdinové jsou jiní, jako pro nás bylo jiné skoro cokoliv, co nemělo s klasickým dobrodružstvím nic společného (pro mě skončilo foglarovsko-mayovské období Hobitem :-)), mohli by zaujmout.

Nebo si to maluju moc na růžovo a žádné znovuzrození Maye se konat nebude, protože je to úplně jiný případ než Foglar a i ten May v naší generaci zakořenil díky filmům, jinak by po něm ani u nás za komančů neštěkl ani pes?

Jak to vidíte vy, fandové Karla Maye a jeho díla? Věříte, doufáte, myslíte, víte? A čtete stále Maye, jako jste ho četli před lety, když jste sem chodili diskutovat o tom, jakou odlišnost jste našli v knížce X od nakladatele Y oproti vydání u nakladatele Z?

Naposledy upraveno: 05.09.2022 00:28, oldmilanman