Mayovky na Internetu

Oblečení v mayovkách

Zakladatel: Zeta

<< | <> | >>

Zeta
26.07.2022 08:19
Ještě dodám, že už dlouho vnímám Vinnetoua a Old Shatterhanda jako "jing-jang". Když si to vezmete, tak minimálně po fyzické stránce je na nich všechno naprostý opak:
- blonďaté/světle hnědé, nepoddajné vlasy x těžké, modročerné, dlouhé a rovné
- modré oči s chlapeckou jiskrou x tmavé, sametové s určitou melancholií
- světlá pleť (byť opálená) x snědá pleť
- průměrný vzhled, kterého si nikdo moc nevšimne x vzhled, který na první pohled všechny oslní
- oblečení klidně na cáry x oblečení bez jediného smítka
V té duševní stránce taky:
- zarytý křesťan x v podstatě pohan
- odpůrce násilí x klidně dá povel k masakru
- racionální, dávající přednost logice x emocionální, dávající přednost intuici

Prostě se ve všem liší, ale zároveň tím právě neskutečně doplňují. Navíc je spojuje smysl pro spravedlnost, pro pravdu, pro čestné jednání, touha po míru, po štěstí, síla a odvaha bojovat i za druhé...Vždycky mě tohle na nich fascinovalo a líbí se mi to dodnes.

Naposledy upraveno: 26.07.2022 08:20, Zeta


Zeta
25.07.2022 22:36
Hahaha, tak o tomhle bych měla román na pokračování, a tím tady rozhodně nechci otravovat - ale ve zkratce česká holka se kvůli problémům s rodinou, jelikož nezvládla vejšku, odstěhuje do Řecka na základě přátelství s cizincem, tam si posléze najde jiného cizince, nakonec se vyspí a během pár týdnů sestěhuje s jeho nejlepším kamarádem, který právě odchází na povinnou vojnu, pak se vezmem, přestěhujem do ČR kde nejprv bydlíme v domku podědovi, sdíleném s jinýma příbuznýma, načež koupíme barák s pozemkem 6200 metrů, a posléze se odstěhujem do USA, kde se přestěhujem ke vzdálenému bratranci manžela, kde už bydlíme skoro tři roky.:-D:-D:-D

Takže ano, takové věci se v životě fakt stát mohou!:-D:-D Je to jeden z důvodů, proč právě mayovky miluju - že se tam děje v podstatě to, co se v životě děje mně:-D Jinak ten nápad s pramínkem vlasů se mi líbil vždycky, Charley je myslím celkem dost fascinován Vinnetouovými vlasy je to zkrátka naprostý kontrast proti jeho blond, neučesatelnému roští, najednou vidět něco tak krásně černého, lesklého, rovného a hedvábného, tak zkrátka nemohl odolat. Myslím, že i v knížkách přiznává, že ten náhlý impuls nedokáže dost dobře vysvětlit...
La Luna
25.07.2022 22:19
Taky už jsem pokusy vytvořit časovou osu vzdala. Ono v té fůře překladů se taky dá snadno ztratit, a když se připočítají Mayem neschválené a posmrtné úpravy... Kdo si na tom chce vylámat zuby, prosím, jen do toho, ale já mám nervy jenom jedny.
Není to vlastně úžasný, jak tady zapracuje shoda náhod? On teda Old Shatterhand na tom má svůj lví podíl, že se rozhodne oba náčelníky na vlastní pěst osvobodit a ještě k tomu si vzít na památku pramen vlasů (to byl fakt nápad za milion, Charley, určitě jsi neměl na práci nic důležitějšího), ale nikdo z nich nemůže říct, že by se to celé takhle semlelo, protože udělali to nebo ono. Ta náhoda, nebo možná osudovost, tam prostě je a vždycky se mi to moc líbilo. Trochu mi to připomíná Popelku se Šafránkovou, protože tam mladej princ jen tak pro srandu sestřelí to hnízdo s oříškama Vinckovi přímo na hlavu a tím si vlastně "vystřelí" svoji nevěstu. Samozřejmě, je to jenom velmi volná paralela, ale je na ní pěkně vidět, že vyšší moc může zasáhnout, ale bez našeho přispění se to prostě nedá. A věřím, že to tak je i opravdovém životě - a mayovky jsou toho plné!

Zeta
25.07.2022 20:23
Taktéž knihu "Vinnetouvi dědicové" beru spíš někde na úrovni fanfikce. Zkrátka ji do hlavního románu moc nezapočítávám a četla jsem ji asi jen dvakrát. Obecně se přiznávám, že symbolismu Karla Maye v pozdějších letech jsem nikdy úplně nepřišla na chuť, protože zkrátka mi tam chybí ta hravost a humor, co se objevují v jeho dřívějších románech...

Scyris má pravdu, že Old Shatterhand v zajetí u Apačů ještě Henryovku neměl! Hovoří ale o "zbraních", taže možná myslel Medvědobijku a revolvery? Protože ty u sebe nosil taky myslím od začátku...Teď vlastně přemýšlím nad tím, kdy Henryovku získal - myslím, že ji nemá ještě ani v povídce Scout s Old Deathem (i když asi třeba záleží na vydání a konkrétním překladu, to jeden nikdy neví), a zmiňuje to v Supech Mexika, když Emerymu vypráví o té hrůzostrašné příhodě v poušti, tam je taky právě něco jako "Samozřejmě, že nám všechno sebrali"
"I tvoji Henryovku?"
"Tu jsem tehdy ještě neměl."

Takže je pravda, že zkrátka ji získal později...Ono udělat nějakou časovou posloupnost, to jsem vzdala dávno :-D:-D

K té krabičce s pramínkem vlasů - jo, myslím, že výslovně říká, že v jeho kapse zůstala "po všechna léta mých cest". Takže asi ji opravdu s sebou nosí. Ono když se to vezme kolem a kolem, tak ta krabička nejen, že schovává pramínek Vinnetouových vlasů, ale taky prakticky Old Shatterhandovi zachránila život - kdyby ji neměl v náprsní kapse, tak nepochybuju o tom, že Vinnetou by se mu do srdce trefil a zabil ho, místo aby mu nůž sklouzl směrem nahoru k OS krku. Takže jednak je to památka na Vinnetoua a jednak památka na přežití.
La Luna
25.07.2022 20:14
Vidíš, to máš vlastně pravdu! Mě to v knížce chybí, já tam mám jenom setkání s mistrem Henrym na začátku jedničky, tak mi občas vypadne, že henryovka byla tou dobou teprve sestavována a Old Shatterhand ji dostal až pozdějc.
scyris
25.07.2022 14:49
La Luna:
O tom pramínku vlasů to bylo jen konstatování, že se už později toto téma neobjevuje.
Ono to asi nebylo zapotřebí, když tady bylo řečeno, že je měl pořád u sebe.

A jen taková připomínka: když byl OS v zajetí u Apačů, tak měl jen medvědobijku, henryovku získal až později.
La Luna
25.07.2022 13:05
Scyris: No, já tu citaci chápu tak, že s sebou tu plechovku (jak psala Zeta) prostě pořád nosí, úplně všude. Že mu v té kapse už zůstal. Je sice pravda, že se pak o něm na své poměry zmiňuje opravdu málo (protože v knížkách se všechno, úplně všechno opakuje alespoň dvakrát), ale to se přece nevylučuje.
Na Vinnetouovi dědice už koukám trochu jinou optikou. To už je takové nostalgické vzpomínání, kdy z Vinnetoua udělá v podstatě světce; ale jako symbolický román je to nádherné.
Vždycky mi teda vadilo, že se Old Surehanda a Apanačky stanou záporáci (i když se pak napraví), protože to se mi k nim zkrátka nehodí. Že by ti dva vychovávali svoje děti jinak než k pokoře, tomu prostě nevěřím. Na mě to působí dojmem zaklínadla "co by kdyby". Neříkám, že si to ráda nepřečtu, ale vždycky to pro stálo, stojí a bude stát stranou od původní trilogie (nebo pentalogie, nebo po kolika různých svazcích se to ještě vydává).
scyris
25.07.2022 10:02
"Ano, ten pramínek vlasů byl v mé kapse a zůstal v ní - ještě dlouho, po všechna léta mých cest, už na vždycky, jako má nejvzácnější památka."
Nevybavuju si, že by se OS ještě někdy někde zmínil o tomto pramínku vlasů.

S henryovkou OS si nedovedli poradit ani běloši. V Old Surehandovi - tuším generál - vyzvídal, jak se s ní zachází.

Taky mě vždycky fascinovalo, co s sebou OS pořád "tahá". Měl všechno po ruce, co bylo zrovna zapotřebí :-).

A tu závěrečnou scénu ve Vinnetouovi KM docela zazlívám – jak nechal Santera roztrhat jeho závěť.
To muselo OS zdrtit ještě víc, než samotná Vinnetouova smrt. Pak to trošku napravil v pátým dílu, kdy se ukázalo, že to nebyla jediná závěť, kterou Vinnetou zanechal.

Zeta
24.07.2022 23:17
Jsem odeslala příspěvek aniž jsem viděla ten tvůj nejnovější!XDXDXD A úplně se mi stáhnul krk, protože já to mám stejně, končím většinou ve chvíli Ave Maria, a ty útržky papíru s Vinnetouovým vzkazem mě rozbrečí dodnes, když už se odhodlám si je dát.To je největší sviňárna, jakou Santer kdy udělal, protože Old Shatterhand si nikdy nemohl přečíst, co mu jeho bratr v předtuše smrti napsal. O to zlato vůbec nejde, ale určitě tam byla spousta vřelých slov plných lásky a díků k nejbližšímu člověku...TT_TT

Jojojojo, to je přesný popis! Prostě Ferda Shatterhand, práce všeho druhu!:-D:-D:-D To by mimohodem taky byla zajímavá fanfikce - oni před setkání s Vernerovými jsou spolu myslím v nějakém zooparku nebo tak něco, no prostě ve velkém městě. A Vinnetou s bohorovným klidem nastoupí do výtahu, ocitne se na večeři ve vile, a všechno zvládne s grácií...:-D

Naposledy upraveno: 24.07.2022 23:49, Zeta


Zeta
24.07.2022 23:09
Jinak k tématu "kde je moje plechovka s tím PRAMÍNKEM?!" - naprosto jsem přesvědčená, že ji Old Shatterhand s sebou pořád nosí. Věřím, že když se mu po Vinnetouovi stýská, pokud je v Evropě nebo někde jinde na cestách, krabička s pramínkem vlasů je "uklidňovadlo", asi stejně, jako když lidi nosí v peněžence fotky dětí nebo manžela...

A teď jsem si zas vybavila tu megavtipnou scénu, kdy Matka Thicková chce Old Shatterhandovu kadeř, načež mu ostříhá bezmála polovinu hlavy:-D:-D:-D To se taky pokaždý můžu prorvat smíchy - především nad představou, co si asi posléze myslel Vinnetou, když to viděl, jak mu beztak cukaly koutky. Samozřejmě OS se to pokouší maskovat kloboukem, ale třeba spát v klobouku je poměrně hodně nepraktické, a zrovna v prvním díle románu Old Surehand je výslovně řečeno, že spí těsně vedle sebe, aby si mohli do noci vyprávět co který z nich zažil od předchozího setkání, takže minimálně při ukládání se ke spánku musel Vinnetou ten amatérský kadeřnický pokus zaznamenat:-D:-D:-D
La Luna
24.07.2022 23:04
No vidíš, na ty Kiowy jsem úplně zapomněla! On teda ten poslední díl pro mě končí tak zhruba u Ave Maria, nanejvýš tak při pohřbu, protože jako malá jsem nad tou knížkou byla smutná skoro ještě tejden; a s tím lovením lístečků z jezera, tam jsem si málem oči vyplakala.

Ano, rozsáhlé znalosti geologie. A nejen v hudbě a tak dále, ale ve fyzice, teoretickém (a po letech i praktickém) lékařství v nemocničních i polních podmínkách, ekonomii, kriminalistice, chemii, psychologii, myslivectví, jakožto i v ručních pracích; znalosti etnografické, koželužské, cvičitelské a chovatelské - obzvláště co se koní a psů týče -, znalost islámské i jiné věrouky, pak přehled o politickém uspořádání všech států světa, včetně jejich soudnictví; dále výroby látek i obuvi, znalost všech moderních technologií...
A velkou část z toho předával Vinnetouovi, protože když se ocitli ve zdviži v domě Vernerových, tak Vinnetou nehnul ani brvou, kdežto já bych na jeho místě nejspíš vyletěla z kůže.

Zeta
24.07.2022 20:10
Ono je to myslím i několikrát zmiňováno. Jen tak z hlavy si vybavím když je po smrti Vinnetoua zajat u Kiowů a Pida se ho ptá na to, zda by ho - než bude umučen - naučil z Henryovky střílet, a Old Shatterhand souhlasí, protože v tom vidí šanci na útěk. Objevuje se to myslím ještě několikrát, že nepřátelům jsou jeho zbraně prakticky na houby, jelikož s nimi nikdo neumí správně zacházet. Akorát jak říkáš Vinnetou to dovede, už hned v prvním díle je zmíněno, že během OS zajetí o ty zbraně pečoval skvěle, tudíž je umí i rozebrat a složit zpátky, protože kvalitní zbraň se musí olejovat atd.(myslím, že od bitvy, kdy byl OS zraněn, po dobu, kdy se poprvé probral, utekly podle slov Sama 3 neděle, a pak než se probral podruhé, to taky nejspíš minimálně pár dní bylo, a než se zotavil a zesílil natolik, aby bojoval, tak taky minimálně 3-4 týdny to určitě byly...)

Jinak jak mluvíš o těch nezmapovaných územích, tak máš naprostou pravdu! Vlastně Old Shatterhand a skupina surveyorů tam nepřijeli tu železnici stavět, ale teprve zmapovat ta místa, a najít nejvhodnější trasu. Takže OS určitě schopnosti a znalosti ohledně orientace v krajině měl už v těch 18 letech, to přece pro získání téhle práce byla zásadní podmínka:-D

Že by poznal magnetit, naprosto nepochybuju!:-D:-D Však v geologii má rozsáhlé znalosti! Ostatně stejně jako v hudbě, literatuře, jazycích, přírodovědě, a tak...:-D:-D

Naposledy upraveno: 24.07.2022 22:49, Zeta

La Luna
24.07.2022 10:05
Mě akorát nakopnul Kaččin komentář, protože se to v knížkách píše tolikrát! Takže jsem nad tím ani moc nepřemýšlela a napsala to první, co mě napadlo. Jenom doufám, že si to s tím magnetitem pamatuju správně! :D Ale poznat by ho poznal, o tom nemám nejmenší pochyby. Je to otázka, jestli by s sebou radši tahal buzolu nebo kompas. Každopádně si myslím, že tenkrát krajina, kterou projížděli, nemusela být vždycky zmapovaná. Ale myslím, že by se dokázal orientovat i pomocí hodinek, koneckonců i s nima jde určit sever. K těm puškám mě napadlo, jestli by pro nepřátele vůbec měly nějakou cenu. Ano, byly by to nejcennější trofeje na Divokém západě, ale jen málokdo by s nimi nejspíš byl schopen opravdu zacházet. Nejenom kvůli jejich váze, ale i konstrukci henryovky (jedním z mála - ne-li jediným -, kdo ji umí používat, je Vinnetou). Takže kdyby je někdy získal nějaký osamělý nepřátelský bojovník nebo tramp, který by tím přepadením chtěl získat zbraně k přežití, byly by mu tak akorát na nic, protože by z nich nemohl střílet.

Zeta
24.07.2022 08:05
La Luna: Mně regulérně tečou slzy smíchy!:-D:-D:-D:-D:-D To je naprosto tak dokonalý, že bych to na AO3 postnula jako krátký drabble!:-D:-D Asi nejvíc mě rozsekal magnetit a kompas (že zkrátka Old Shatterhand by uměl poznat magnetit a hnedka by mu bylo jasný že jeho kompas je v hajz*u):-D:-D

Jinak ohledně toho kompasu - možná je to překladama, netuším, jak je to v originle, ale dost se v divočině hodí mít busolu a tím pádem dokázat určit azimut (pokud člověk má mapu). Já ty travnaté i křovinaté prérie viděla, i pouště a pustiny, a zrovna podle slunce by bylo vošajstlich se orientovat jinak, než vzhledem k času (to zvládne každý skautík) - vzhledem ke směru to člověku nijak moc nepomůže.

S Medvědobijkou a Henryovkou to vidím stejně - Old Shatterhand sice měl na svou tělesnou stavbu neobvyklou sílu, ale hádám, že Mědvědobijka dobrých 10-15 kilo měla, Henryovka možná třeba 7-10 (byl tam ten zásobník na náboje, takže logcky byla těžší, než normální puška)...
La Luna
23.07.2022 22:31
Úplně to vidím: "těch nábojů šest chybí, mělo jich být 415, mám je spočítaný", "ještě tu malou krabičku s knoflíkama - ano, ten provázek je taky můj", "kde je moje plechovka s tím PRAMÍNKEM?!", "ty hodinky bych si vzal zpátky, děkuji", "ty kapesníky byly vyžehlený!", "ten náhrdelník z medvědích drápů ti sice sluší, ale ulov si vlastního", "ne, ten inkoust se NEPIJE!", "to pero je na psaní, ne do vlasů", "kdo má moje mýdlo?!", "jestli mi rozbili dalekohled, tak ať si mě nepřejou...", "oni mi polámali tužky, úplně všechny!", "ten papír je úplně zamaštěnej!", "alespoň kompasu se nic nestalo... moment, že to vedle něho není magnetit?!"... :D
Kačka
23.07.2022 22:07
Kompas určitě zmínil.
Pušky asi žádný med nejsou, a co teprve střelivo! To váží taky hodně.
A pak vždycky zmíní, jak ho ti, co ho zajali, o vše obrali, a pak, když je porazil, tak všechno do posledního kousku vrátili - to muselo být zajímavé, dolovat z nich všechny ty drobnosti :)
La Luna
23.07.2022 21:42
Ten kompas mi taky blesknul hlavou, ale nebyla jsem si jistá, jestli jsem si to náhodou jenom nevymyslela - přece jenom, takovej zálesák si najde cestu ve dne v noci klidně podle toho, odkud houká sova. :D Vybavuju si, že jedou kdesi doplňoval svoji cestovní lékárničku, ale úplnej profík asi nebyl. Jo, ten dalekohled jsem zapomněla. Ale myslím, že horší, než tahat se s těma všema věcma bylo nosit na hřbetě ty flinty. Vždyť kolikrát se píše, že Shatterhand podal někomu svoji medvědobijku a ta málem skončila na zemi...

Naposledy upraveno: 23.07.2022 23:55, La Luna


Zeta
20.07.2022 22:23
Přesně!On sice bude pak tak trochu brblat, ale stejně prostě bude pomáhat dál - na Old Surehanda se koneckonců taky nevybodne ani na podruhé a jde lovit ty medvědy, i když celá patálie nastala kvůli Surehandově tvrdé palici :-D:-D Tužky u sebe nosí stoprocentně, gumu pravděpodobně taky, nejspíš i pero s násadkou a lahvička s inkoustem by se dala najít, obálky a známky si taky naprosto dokážu představit:-D V knížkách je kromě hodinek myslím zmiňován ještě dalekohled a kompas :-D S lékárničkou nevím, v orientálním cyklu dělá doktora víckrát, ale většinou posílá Halefa, aby mu sehnal to či ono, v příbězích s Vinnetouem si vybavuju akorát jak zachrání sestru Kakho-Oto, a to je v podstatě jen probrání z mdloby, jinak snad skoro nic, většinou spíš Old Shatterhandovi je pomáháno od jiných, co se zranění týká.

Ale prostě vtipný mi ten příspěvek přišel hodně:-D:-D Chuděrka Hatátitla, jakých krámů se na svém hřbetě musel natahat!:-D:-D
La Luna
20.07.2022 13:13
Chachachacha, to je tak trefný! :D
Sice si nevzpomínám přesně, kde jsem o té zářící lahvičce slyšela, ale někde to v hlavě uložený mám! A nezapomeňme na to mýdlo, na doutníky vlastní výroby (;D), hodinky s pravděpodobně svítícím ciferníkem (protože ve tmě jde na obyčejným vidět tak akorát prd - pokud by samozřejmě neměl repetici!) a vsadím se, že by se u něho našly poštovní známky spolu s kupou dopisních obálek (co kdyby náhodou někde potkali pošťáka jak Tuff-tuff ve filmu Vinnetou 1?), možná kousek křídy, ale určitě i guma (protože ostrouhat se tužka dá i nožem), těch tužek pro jistotou celý svazek, potom sáček se solí, kořením...
Ale vždyť to říkám, to je starší brácha jak vyšitej! Ne, on je nenechá se s tím potrápit, on je první s jistou dávkou humoru poučí o typech stehů, a i když si pak stěžuje, že se "Babetka píchla do prstíčku", stejně by to kdykoliv zopakoval. A v životě mě nikdo nepřesvědčí o opaku! :)

Zeta
20.07.2022 02:43
Dneska mě rozsekalo tohle na Tumblr.com (nejde mi nějak vložit odkaz ani printscreen, tak jen postuji text):
"That moment in Old Surehand II./III. when Holbers and Hammerdull spontaneously decide to write a poem to their enemies and immediately ask Old Shatterhand for a pencil and a piece of paper without doubting for a second that he's going to have it—

And later in the book, they ask for a sewing kit.

I think Old Shatterhand is just known in the entire west not only for stellar punching skills but for somehow having absolutely every useful but improbable object on him at all times. Paper? Sewing kit? Pocket calendar? A tiny chemical-based lantern that glows faintly if you let air in it?

The guy is probably hiding a coffee pot, a shovel and a foldable chair somewhere" XDXDXDXD

Přidala jsem pochopitelně svůj komentář že konkrétně v téhle knize s sebou má ještě i kapesníky (ne jeden, ale NĚKOLIK kapesníků, ze kterých si udělá obvaz na nohu). :-D Navíc u toho šitíčka vysvětluje, že existuje několik různých typů a druhů stehů jako přední, zadní, záplatovací...načež se na to Dick a Pitt vykvajznou, rozervanou košili i šitíčko Old Shatterhandovi doslova hoděj na hlavu, a on místo toho, aby je poslal do háje, že už jejich brikulí má plný zuby, trpělivě celý večer sešívá...:-D:-D:-D

Naposledy upraveno: 20.07.2022 04:09, Zeta

<< | <> | >>