Mayovky na Internetu

Vinnetou v Divadle Kladno

Zakladatel: Belenor

  

Belenor
20.03.2013 20:18
Už podle postav (Medvídek, Kulaté sklo) je jasné, že se nejedná o obyčejnou adaptaci. Zjednodušeně řečeno je to příběh ze současnosti o životním zkrachovalci (tak bych alespoň hlavního hrdinu charakterizoval) a tímto příběhem se prolíná dějová linka s Vinnetouem a Old Shatterhandem. Autor Petr Kolečko si vypůjčil některé scény z filmových mayovek (více), některé z knihy (vzpomínám si na jednu, co nebyla ve filmu) a některé si vymyslel. Hudba kromě originálních linek cituje hlavní motiv z filmů a myslím, že jsem zaslechl i variaci na hudbu z Tenkrát na Západě.

Byl jsem zvědav zejména na Kotka, kterého mám zafixovaného jako puberťáka ze známých komedií. Moc jsem si ho jako Vinnetoua nedovedl představit, ale nebyl jsem jeho výkonem zklamán, a když se na začátku potřel válečnou barvou, z dálky deváté řady připomínal trochu Brice.

Příběh ze současnosti mi přišel spíše depresivní, příliš odpovídající realitě, vinnetouovské prostřihy pak byly z větší části dost vtipné. Komu se líbila Manituova bota, tomu se asi bude líbit i toto. Nejvíce mě zaujala scéna, ve které bojují Old Shatterhand a Inču-čuna v kanoích, a scéna s Kulatým sklem. Nebudu zabíhat do detailů, připravil bych případného diváka o překvapení :-)

Docela mě udivilo, kolik mladých (<20 let) lidí bylo v hledišti, tak nějak bych jich čekal méně. Možná je přitáhli Prachař s Kotkem? Každopádně nacpané hlediště působilo zvláštně - vůbec bych nečekal, že by byl takový zájem o Maye. Inscenace rozhodně není moc pro děti, a to ze dvou důvodů. V průběhu představení padá spousta sprostých slov - ale to bych viděl jako menší problém, stejně je už nejspíš znají ze školy :-) Pravděpodobně ale nepochopí řadu vtipů. Skutečně je to spíše pro starší diváky. Celé představení mělo něco kolem dvou hodin s jednou přestávkou.

Tak co? :-) Byl tam ještě někdo? Jak se vám inscenace líbila? Podělte se s ostatními návštěvníky o svůj názor, děkuji :-)

Naposledy upraveno: 29.03.2013 08:25, Belenor