Mayovky na Internetu

Vztah Old Shatterhanda a Vinnetoua

Zakladatel: marhi

  

honza.
10.12.2011 16:23
To je to nejlepší, co mohlo na závěr téhle debaty zaznít. Ani mě nikdy při četbě nenapadlo, abych si myslel, že May byl homosexuál. Myslím, že mayovky dávají k diskuzi mnohem zajímavější témata - tím za sebe považuji tuhle záležitost za ukončenou.

DarkTower
09.12.2011 06:48
Teda vy tu riešite veci ... Faktom je, že mayovky patria k môjmu detstvu a ako tu niekto správne poznamenal, v tomto veku človek nevníma možný sexuálny podtext. Z Mayových príbehov som so vzal niekoľko 'zákonov' - biť sa za spravodlivosť, pomáhať slabším a nadovšetko si ctiť priateľa. Nebolo v tom nič sexuálne, tobôž homosexuálne. To len dnes je taká divná doba, že sa antikoncepcia predpisuje už deťom, sex musí byť na každom kroku a kde nie je, tam si ho nejakí snaživí novinárski hochštapleri vymyslia.

honza.
24.11.2011 12:49
Rýpnutí není fér - stačí se podívat na Mayův životopis a člověk má jasno i bez rýpání: po celý Mayův život se v jeho blízkosti nevyskytoval žádný muž, který by se k němu privátně přiblížil, kromě (už v pozdějším věku) Richarda Plöhna, s nímž a jeho manželkou Klárou se Mayovi přátelili a Kláru si později May vzal za ženu, a malíře Saschi Schneidera, který sice byl gay, ale pouze maloval pro Maye symbolické obrazy pro obálky jeho knih. May byl skutečně založením samotář, neuměl navazovat kontakty a bál se "pouštět" někoho do svého soukromí, vzhledem ke svým někdejším trestům. Ostatně i Mayova tvorba to dokazuje - zpočátku jeho práce končily happy-endem svatby (Lesní Růžička, Old Firehand, rudohorské povídky atd.), ale May brzy postřehl, že takovýto konec mu dává málo šancí na další příběhy hrdinů. Toť vše.
mescalero
24.11.2011 08:08
Podle mě May homosexuálem nebyl (a pokud snad náhodou ano, tak tuto část své osobnosti v sobě naprosto potlačil, neexistuje žádný doklad o jeho "homo" chování). Bohužel v dnešní době nemůžete o žádném chlapovi řici: "to je můj přítel" - první výklad takovéto informace dnes zní, že jste "teplej". Také si je potřeba uvědomit, že v Mayově době se takto o přátelství mezi muži psalo, homosexualita byla tak upozaděná a tabu, že žádné spekulace nikoho ani nenapadly. Když shrnu: podobné často velmi škodolibě úvahy o sexuální orientaci té či oné veličiny jsou zřejmě nutnou daní za emancipaci gayů a lesbiček. Ještě jedna úvaha či poznámka: Mayovy romány (kromě kolportáží) jsou ve světě literatury jistým "osvěžením": takřka všude jinde dojde hlavní hrdina na konci svých dobrodružství štěstí v náručí nějaké lepé děvy, s kterou žije šťastně až do smrti - ve většině Mayových děl, a to i těch, které neurčil mládeži, jsme tak ušetřeni milostných výlevů, vzdychání a soužení ... Zvláště chlapci v tom správném věku, kdy touží po dobrodružství a napětí a holky ještě moc "nemusí", tohle musí ocenit.
Kačka
24.11.2011 07:02
Jen takové rýpnutí :) Mám pocit, že jsou případy, že muž, který si nepřipouští svou homosexualitu (třeba protože je silně věřící v Boha), se normálně ožení a má děti. Takže i přes "důkazy" vlastně nevíme nic :)

deerslayer
23.11.2011 20:57
Ja si myslím, že Honzove slová by sme mohli brať ako definitívnu bodku za touto témou.

honza.
23.11.2011 18:44
Karel May nebyl gay ani náhodou, jak psala Zatinka, měl v životě prokazatelně několik milenek a dvě manželky, dokonce se spekuluje o dvou nemanželských dětech (jedno se služebnou a druhé s Martou Vogelovou, Helenu), ale to není přes dostatek indicií prokazatelné a nikdo to ani dokazovat nechce (dědická práva atd.) Vždy psal o tom, po čem toužil - ve svých románech si nechal říkat "pane doktore", protože toto povolání bylo jeho nenaplněnou touhou. Stejně tak nikdy nepoznal pravé chlapské přátelství: jako dítě vyrůstal se sestrami a starou babičkou, jako žák byl mladší ve třídě starších dětí, v semináři byl uzavřený a nikdo s ním nemluvil. Ve vězení sám požádal o zařazení na samotku a když se oženil, jeho žena se bavila a pořádala večírky, zatímco on v sousedním pokoji do úmoru psal, aby na ně vydělal. Takže to, co od dětství a mládí postrádal, a to citelně, vypsal si na papír - přátelství Vinnetoua a Old Shatterhanda. A popsal to zatraceně dobře.

Zatinka
23.11.2011 11:22
Víme, že kradl, ale je "krást" a "krást". U něho to začalo spíše nevinně a z mladické nerozvážnosti, či jakési vzpoury nebo hry. To ho samozřejmě neomlouvá, nicméně to nebyl zloděj a lump v pravém slova smyslu, jak ho některá média vykreslují. Občas z něho dělají zločince nejtěžšího kalibru :-)

Jinak souhlas.
Kačka
23.11.2011 10:17
Tak všichni víme, že kradl, ne? :)

Ale homosexuál? Pshaw! Byl Tolkien homosexuál? Víme? Nevíme? A stejně je to s Mayem.

Proč tomu tak je? Jak Tolkien, tak May byli oba hluboce věřící lidé. To je to, co je v Mayově díle podstatné. Homosexualita, zakázaná Biblí (pokud se nepletu), jim vůbec nepřišla na mysl, takže jim ani nepřišlo divné psát o lásce mezi muži. Nemá snad otec rád svého malého syna, aniž by byl pedofil? Nemá snad bratr rád bratra? To pouze dnešní bezbožná doba za každým důvěrnějším přátelstvím mužů vidí hned homosexualitu.

A proč zmiňuji Tolkiena? Protože mě napadá velmi vřelý vztah mezi Samem a Frodem. Sam Froda miloval, ale určitě nikdo nebude tvrdit, že v homosexuálním smyslu. Ještě mě napadá jeden zajímavý bod - když to Tolkien psal, tak slovo "gay" využíval jako každé jiné k popisu veselého člověka. A je to tam i v současných vydáních a přesto si nevybavuji, že by někdo mluvil o tom, jestli je nebo není Tolkien gay (ale to se jen můžu plést, protože Tolkiena zas tak nastudovaného nemám).

A ještě bokem - May neměl děti, ale myslím, že to není, protože byl teplej a nechtěl spát s manželkou, ale protože to byl člověk, který měl jiné cíle, než se množit, jak krysa. Jsou tací lidé. Napadá mě jeden český orientalista, který nikdy neměl děti, protože celý život zasvětil studiu. Nemohl být May z podobného soudku?

A i kdyby byl May teplej, tak co? Dělá to z něj horšího člověka? Nebo se snad stanou teplouši z jeho čtenářů? Myslím, že máme dost důkazů, že ne :)

Zatinka
23.11.2011 08:09
Není pravda, že byl May ženatý až v posledních letech svého života. Poprvé se oženil v 38 letech (r. 1880) a manželství trvalo více než 22 let. Bohužel nebylo šťastné, skončilo rozvodem na jaře 1903 a ještě téhož roku se oženil podruhé. Tohle druhé a vcelku harmonické manželství trvalo 9 let, skončilo spisovatelovou smrtí.

Jinak v době dospívání měl nějaké mladické lásky, např. v 16 letech Anna Presslerová (ta mu bohužel utekla s jiným) nebo Augusta ze Schwarzenbergu, která byla spíše jeho milenkou. Že byl homosexuál tvrdí hlavně bulvární média a tu a tam to převezme nějaký rádobynovinář i do vcelku seriozního časopisu, aniž by ověřoval fakta. Tam se dočtete taky to, že kradl a někdy i vraždil, že všechny romány napsal pouze ve vězení apod...

Samozřejmě, že tohle téma bylo předmětem mnohaletého bádání společnosti Karl-May-Verlag, ale pokud se nepletu, tak se nikdy nepodařilo prokázat Mayovu homosexualitu. Takže jak to doopravdy bylo, ví pouze sám autor a to se zřejmě nikdy nedozvíme. Osobně zastávám názor, že homosexuál nebyl.

Kolega Honza jistě doplní nějakou hlubší myšlenku.
marhi
22.11.2011 23:36
Jako dítě jsem mayovky zbožnovala, hlavně ty z divokého západu. Naposledy jsem je četla tak ve čtrnácti letech, ted jsem po skoro dvaceti letech opět sáhla po Vinnetouovi a přečetla jsem ho. A pořád pro mě zůstal půvabnou knížkou, skoro pohádkou. Jako dítě jsem vnímala pouze jednu rovinu příběhu, tu dobrodružnou, ale ted tam na mě ještě vyskočila rovina jiná a to poměrně emocionální vztah mezi OS a V. Až mi některé popisy přišly poněkud nepatřičné na dva muže - na bratrský potažmo přátelský vztah mezi nimi. Když by jeden z nich byl žena, tak to by bylo v pořádku, ale autor skutečně píše o lásce, nedokážu si pomoci. Takže chvílemi jsem při četbě přemýšlela, jaký May měl vlastně vztah k mužům. I Vinnetoua vykreslil v příběhu o dost jemněji než Old Shatterhanda. V žádných jiných knihách (čtu hodně) jsem takto popsané přátelství na život a na smrt neviděla. Letmo jsem prolétla internet, sice byl May dvakrát ženatý, ale až v posledních letech svého života, někde se píše, že byl homosexuál. Asi těžko říct, ale do knihy dává každý autor kousek ze sebe.....