Mayovky na Internetu

Co pro mě znamenají mayovky

Zakladatel: Zatinka

Vážení návštěvníci,

nedávno jsme společně s mým kamarádem polemizovali nad tím, proč Čechy odjakživa byly a stále ještě jsou nejzaslíbenější zemí ve věci Karla Maye. To mě přivedlo na myšlenku vytvořit stránku, kde by byly uveřejněny vaše krátké článečky na téma <b>"Co mi daly knihy a filmy Karla Maye a proč mě dodnes přitahují"</b>. Pokud máte chuť podělit se s námi o vaše zážitky a názory, pošlete nám vaše příspěvky na naši redakční adresu redakce-km@majerco.net (kratičké příspěvky můžete psát také sem do tohoto tématu v Diskuzi), budeme se je snažit v pravidelných intervalech zveřejňovat na našich stránkách.

  

Zatinka
15.09.2006 13:32
Děkujeme za pěkný příspěvek, pokud není námitek, bude zobrazen také v sekci články. :-)

Naposledy upraveno: 15.09.2006 14:18, Zatinka

pedlar
15.09.2006 13:02
Mayovky pro mě znamenají poměrně hodně. Romány Karla Maye mě přitahují svou romantikou, dobrodružstvím, napětím a v neposlední řadě také autorovým smyslem pro spravedlnost, čestnost apod. (každý kdo četl Maye ví o čem píšu). První mayovkou, kterou jsem přečetl, byl první díl cyklu Ve stínu padišáha - "Pouští". Stalo se tak v září 1991, kdy jsem měl přes 11 let. Jako druhou knihu v pořadí jsem v únoru 1992 přečetl "Ducha Llana Estacada" a byl jsem nadšen. Od té doby do roku 1995 jsem přečetl všechna známější Mayova díla. Také v letech 1998-2000, 2002 a 2005 jsem přečetl mnoho mayovek, buď jsem si poprvé přečetl některý z kolportážních románů nebo jsem se vracel k nejoblíbenějším knížkám a četl je znovu (trilogie Vinnetou, Petrolejový princ, Odkaz Inky, cyklus Ve stínu padišáha, Old Surehand, Poklad ve stříbrném jezeře, V zemi Mahdího, Satan a Jidáš, Dobyvatelé Gran Chaca). Zatím jsem od Maye kromě pár povídek, básní a dramatu "Babylon a bible"(u nás nevyšlo) nečetl pouze 2 z 5 kolportážních cyklů Mayových (Lesní růže a Cesta za štěstím).
Filmy na motivy románů Karla Maye mám také rád, ale jen jejich lepší část (Vinnetou 1-3, Poklad na stř. jezeře, Old Shatterhand, "Údolí smrti", orientální a mexickou sérii). Hodně mi ovšem vadí, že se filmaři skoro vůbec nedrželi literárních předloh. To, jak natočili např. filmy "Old Surehand", "Petrolejový princ", "Vinnetou a míšenka Apanači" nebo "Old Firehand" je pro mě neakceptovatelné. Jako první filmovou mayovku jsem viděl již r. 1984 v kině film "Vinnetou II" a v TV potom r. 1987 Poklad na stř. jezeře.

Zatinka
14.09.2006 18:19
Zde bych ráda upozornila na novou stránku "Co mi daly knihy a filmy Karla Maye a proč mě dodnes přitahují" v sekci Články, kde bych ráda zveřejnila Vaše příspěvky. Rozsah a forma příspěvku záleží čistě na Vás, mohou to být pouhé tři věty, ale také krátký referát. Samozřejmě zde také můžete uvést, v kolika letech jste poprvé nějakou mayovku četli či viděli v televizi, nebo kdo vás k nim poprvé přivedl... Zkrátka vše, co Vás ovlivnilo.

Nestyďte se a pište. Těšíme se.

Naposledy upraveno: 15.09.2006 15:02, Zatinka