Mayovky na Internetu

Kniha, ktorú si najviac ceníte.

Zakladatel: deerslayer

Ktorú svoju mayovku považujete za najcennejšiu ?

 > | >>

oldmilanman
16.09.2022 01:22
Maovky vydané před r. 1948 nesbírám, takže nic, co by stálo velké peníze, nemám. Z tohoto pohledu je asi nejcennější třídílný Vinnetou od Albatrosu v pevné a ve skvělém stavu (přebal trošku ošoupaný, knihy ale nejspíš nečtené, nebo max. jednou), kterého jsem koupil komplet za asi 80 korun na aukru, protože prodejce nejspíš neměl tucha o tom, že je to docela ceněné, zvlášť v takovém stavu. Já ho na tom aukru jako jeden z prvních našel, protože jsem hledal i jiné názvy (Vinnettou, Vinetou apod.), prodejce totiž nebyl schopen napsat název správně. Aukce měla podle počtu zobrazení snad tři návštěvy, nepamatuju si přesně, ale bylo to málo. :-) Ta další skončila po pár minutách rozmýšlení, kdy jsem se snažil přijít na to, kde je zakopán pes, koupí a dodnes je tu tahle trojice se mnou.

Z jiných důvodů, než jsou peníze a zlato, si cením těchto knih:

  • Vinnetou ve dvou dílech, Kentaur. První Vinnetou, kterého jsem dostal a přečetl. Ošklivé vydání po všech stránkách (zbytečně velký formát, nic moc ilustrace, první svazek je šitý, dá se dobře otevřít, druhý lepený, jde hůř otevřít), ale já na něj nedám dopustit.
  • Duch Llana Estacada od Olympie. Nebyla to má první mayovka, ale je to kniha, kterou mám z nějakého důvodu spojenou s Mayem nejvíc.
  • Na Río de la Plata, opět Olympia. Četl jsem ji, když jsem byl ve 3. třídě nemocný, a protože patřila mezi mé první mayovky vůbec a nebyli v ní Indiáni, tak jsem pořád čekal, kdy se tam objeví, protože mayovky jsou přece "indiánky". :-) Po pár kapitolách mi došlo, že Indiáni se konat nebudou. Taky byla mou první, ve které May vypráví v 1. osobě a už tenkrát jsem si všiml, že mě to víc baví.
  • Vánoce od TaM ze začátku 90. let. Dostal jsem ji s velkou várkou dalších mayovek právě na Vánoce a i když jsem ji docenil až mnohem, mnohem později, tak mi zimu a Vánoce, obojí mám rád, připomíná.
  • Old Surehand od Albatrosu ze začátku 90. let. Ten byl taky v té vánoční várce, ale četl jsem ho až o víc než patnáct let později. Kamarád na základce mi zač. 90. let vyprávěl děj prvního dílu a vyprávěl to hodně zmateně, k tomu pořád opakoval něco s generálem, tak jsem si k Surehandovi vypěstoval odpor, že to je nějaká blbost, navíc s vojákem. :-) Když jsem se kolem roku 2006 k mayovkám jako dospělý vrátil, tak právě Old Surehand byl první knihou, kterou jsem přečetl. Pak jsem si šel hledat o Mayovi na internet a našel tento web.

    Naposledy upraveno: 16.09.2022 01:24, oldmilanman


  • Belenor
    27.03.2011 20:26
    Hehe, zrovna jsem minulý týden uvažoval, že svůj indianajonesovský vzhled rozvinu do Boskovic o brašnu, jakou měl Indy :-)
    zykyma
    26.03.2011 08:02
    Veď aj ja nato kašlem, samozrejme že nevedia čo sú mayovky. Winnetoua si pletú z Indianom Jonesom.

    Belenor
    22.03.2011 09:29
    Hah, na to, esi se mi někdo posmívá kvůli mayovkám, na to kašlu, a kdo se směje, ten je určitě ani pořádně nezná, jen možná viděl některý z filmů, esi vůbec :-)
    zykyma
    22.03.2011 08:38
    Dobrý deň! Ja si najviac cením knižky Winnetou1,2,3 a Poklad na Striebornom Jazere. Na tie knižky nedm dopustiť. Som veľmi rada že som objavila Váš klub, lebo mayovky sa mi už pčia tri roky a nemám sa s kím o nich porozprávať.Všetci sa mi smejú a myslia si že som trápna.
    ajkir
    12.12.2010 20:03
    Ahoj všem,
    na tyhle stránky koukám už delší dobu, ale až teď jsem objevil tuhle diskuzi. Musím říct, že čubrním co tu někteří lidé vlastní za vzácnosti :o)
    Jinak tedy přispěji svoji troškou do mlýna a hlásím, že můj nejvzácnější kousek od pana Maye (Poklad ve stříbrném jezeře) pochází z roku 1937 od Toužimského a Moravce (na netu sem našel i obrázek http://karelmay.wz.cz/pictures/TaM/poklad_ve_stribrnem_jezere-vazba.jpg)
    Doplním ještě takovou raritku. Všechny Mayovky mám po dědovi a právě v této knížce je výstřižek z novin právě z roku 1937, který informuje o smrti jednoho z nejpopulárnějších indiánských náčelníků Bílého Orla.
    macek8813
    27.09.2010 17:18
    Ahoj,jsem rád ,že jsem našel někoho kdo je fanda do mayovek.
    K mým nejcenějším kouskům patří celá sbírka psaná ještě švabachem .S 30 svazků má 28 kousků.
    alladik
    28.08.2010 20:57
    Cením si každé mayovky, kterou seženu:-)

    Co se týče vzácnosti, mám trojdílné vydání Vinnetoua od Vilímka, to je myslím relativně největší vzácnost finanční, po citové stránce mám velkou vazbu na "žlutého" Vinnetoua od Albatrosu, kterého jsem měl jako kluk půjčeného od spolužáka a moc jsem po něm toužil, takže nakonec mi na něj má starší sestra vystála tříhodinovou frontu před knihkupectvím, kde ho dostali v dotisku:-) Jinak po stránce čtivé mám moc rád Ve stínu pádišáha a Mahdí, také Syn lovce medvědů, Petrolejový princ, Duch Llana Estacada, Poklad ve Stříbrném jezeře atd. atd. Za chíli bych vyjmenoval všechny:-)
    tina
    18.07.2010 12:41
    Zdravím všechny :-) Tyhle stránky jsem objevila uplně náhodou a jsem za to ráda. Mayovky hltám už od dětství, táta je měl taky rád, takže to mam asi po něm. Moje upně první Mayovka byla kniha Pouští...a pak jsem slupla celou řadu a od tý doby jsem na věky poznamenaná :-) Taky na mě vždycky koukali jak na blázna, co že to čtu, ale mě to bylo fuk a doufám, že i moje děti budou v noci tajně číst pod peřinou o tom, jak dobro vítězí a zlo je vždycky potrestáno.
    a k tématu : které knihy si nejvíc cením? Uplně všech Mayovek, které mám doma, si cením!!! Čím ošmatlanější, tím lepší :-) A moje nejvíc ošmatlaná je asi právě Pouští.

    lobogo19
    18.04.2010 20:27
    Zatinka: ano mas pravdu, pomylil som sa, je to vydanie z roku 1892, snad sa mi niekedy podari zohnat aj to prve :)

    Zatinka
    17.04.2010 07:37
    Filda a lobogo19: děkujeme za pochvaly, těší náš to.

    Lobogo19: Syn lovce medvědů - to máš to knižní vydání z roku 1892, že? Protože v roce 1888 vyšel Lovec medvědů pouze časopisecky, to by tedy byla pěkná raritka. Také jsem už delší čas šťastnou majitelkou téhle knihy a spolu se Synkovým Metuzalémem a několika Vilímkovými původkami patří také k tomu nejcennějšímu v mé sbírce.
    pavol stancel
    16.04.2010 21:17
    Vlastniť Syna lovca medveďov z roku 1888 - možno len závidieť.
    Ja som zohnal Old Surehanda od Vilímka z roku 1908, druhé vydanie. Opäť som zistil, že slovenské vydanie bolo skrátené okrem 2. dielu, ktorý na Slovensku vôbec nepoznáme, o 38 - 40 percent. Ak by niekto pochyboval, alebo ho zaujímalo, ako k takému pomeru dospejem, tak počítam takto: počet ťukov v riadku krát počet riadkov na strane krát počet strán.
    filda
    14.04.2010 16:38
    Ahoj, stejně tak jako logobo19 jsem tu nový, a taky bych chtěl pochválit autory za opravdu výborné stránky :-).Tuto stránku navštěvuji už docela dlouho, až jsem se rozhodl zaregistrovat:D

    Naposledy upraveno: 14.04.2010 18:02, filda


    lobogo19
    14.04.2010 14:54
    Ahojte,som tu novy a na zaciatok by som chcel pochvalit autorov za naozaj vynikajuco spracovene stranky,clovek by ani neveril ze existuju taki fanatici na Winnetoua :) A to som si myslel ze som blazon ked si 20rokov vystrihujem a odkladam obrazky :D
    No a co sa tyka knih,tak najvacsi vztah mam k Synovi lovca medvedov z roku 1888,myslim ze prve vydanie Karla Maya na nasom uzemi.
    marcibrno
    24.03.2010 05:47
    Mayovky jsem cetla ve skolnim veku do noci pod perinou jako asi vetsina. Mnela jsem to stesti ze moje nejlepsi kamaradky mneli mayovky taky rady, takze nebyl problem.
    Ted je mi 32 a rada se k nim vracim, i kdyz to mam trochu slozity. Pokoupila jsem si spousty mayovek, ale pak se prestehovala do Kalifornie, kam je postupne prevazim, ale zatim jich tu mam tak 20. Miluju knihy a mam jich kolem 1000 v CR a v USA. Dokonce jsem koupila "americky" preklad Winnetoua, je to jedna kniha, kam vtisnili zakladni 3 dily ale preklad je dobry, na rozdil od filmu.
    Jinak moje nejcenejsi mayovky jsou 3 dily Winnetoua z roku 1965 v překladu Vítězslava Kocourka a s ilustracemi Zdeňka Buriana od taty, byli to prvni co jsem cetla.

    Belenor
    14.03.2010 17:24
    Mno, taky jsem nikdy moc kamarádů neměl, ale nevadí, páč nakonec si mě našla moje manželka se stejným vkusem na filmy a literaturu a i si ráda zahraje počítačovou hru - tedy, teď, co máme synka, moc času není :-) Ale plně mi vynahrazuje zdánlivý nedostatek kamarádů :-) I ty mayovky mi toleruje, byť je nečte :-)
    werca ben bohemia
    12.03.2010 21:22
    Fanynko, myslím, že všechno, o čem si psala, znám. Já už kvůli knížkám nemám vůbec žádné kamarády. Ale vlastně mi to ani nevadi.

    Naposledy upraveno: 12.03.2010 21:23, werca ben bohemia


    Belenor
    23.10.2008 19:32
    No, mayovky čtu někdy i až do ranních hodin v posteli, takže záda netrpí :-) Ale asi jsem si na mayovkách zkazil oči, když jsem je četl jako mladší (ještě na základní škole) s baterkou pod peřinou :-) To odlepování od knih mi někdy opravdu činí potíže :-)

    K tématu: ještě stále za moji nejcenější Mayovu knihu považuji Pouští od benediktýnů, ač asi v převazbě :-)

    Ty jo, jak to tu čtu, tak snad místo toho, co jsem chtěl teď dělat, vezmu Lesní Růženku, jenž mám rozečtenou :-)
    fanynka-lex
    23.10.2008 15:18
    Jé, jste fakt všichni moc milí:-)!
    To mamka mě spíše od knížek odhání, že si hrbím záda, že bych se měla aspoň trochu protáhnout, prý si také kazím oči...jenomže já se do děje vždycky tak zaberu, že se od knih nemůžu odlepit a vždy se těším na chvilku, až si budu zase v klidu číst:-)...

    honza.
    22.10.2008 20:14
    Vítej, fanynko, mezi námi. Doufám, že se zdržíš na delší dobu a přineseš nám čerstvý vítr do našich plachet. My ti za to nabízíme naše sběratelské zkušenosti, mayovské vědomosti a přátelství...
     > | >>