Mayovky na Internetu

Kniha, ktorú si najviac ceníte.

Zakladatel: deerslayer

Ktorú svoju mayovku považujete za najcennejšiu ?

<< | <> | >>
oldo
22.10.2008 19:39
Ahojte.Ja mam 40 rokov a 16 ročnu dceru.Neviem si predstavit že by čitala mayovky.Pokažde ked ma vidí ako čitam moju oblubenu knihu Winetou 1 nechapavo vrti hlavou.No čo už nevie o čo prichadza.Je to možne to už fakt mam 40 ved nieje to tak davno/ 16tych/ som aj ja začinal.
fanynka-lex
22.10.2008 16:46
Jo, to znám, s rodiči jsem si taky zkoušela o tom povídat, mamka dokonce zkoušela knížky číst, ale nebaví ji tlusté knížky - tak jsem ráda, že si můžu o své zálibě povídat aspoň s vámi:-)jinak to beru, budu vám všem tady tykat:-)

Jinak právě čtu Třemi díly světa, tenhle týden si půjdu 8. díl vypůjčit z knihovny - tento román si také cením:-)

Zatinka
22.10.2008 14:10
Hihi, no ze zkušenosti vím, že mnohé 16-leté školačky mají mnohdy více rozumu, než dospělí chytrolíni. Mimochodem, tykej mi (nám), jsem jen o 7 let starší než ty a všichni jsme na stejné lodi. Taky na mě vždycky koukali jak na blázna, že čtu mayovky. Spolužáci to nechápali, kamarádi si mě taktně vyposlechli a tím veškerá konverzace na toto téma zhasla. Jediní, s kým si o tom můžu pokecat, jsou rodiče, jedna kamarádka a manžel :-)

Zpátky k tématu "Nejcennější kniha ve sbírce": nyní je to Syn lovce medvědův od Vilímka z roku 1892 (pochopitelně v převazbě).
fanynka-lex
22.10.2008 13:54
Děkuji za pěkné přivítání:-)Už asi 2 měsíce projíždím tyto stránky - pročítám informace a prohlížím si obrázky - ale až včera jsem se rozhodla, že se přihlásím a přispěji Vám sem se svým názorem:-)
Když jsem se poprvé zmínila před kamarády o své zálibě ve čtení těchto knížek (a to bylo nedávno ve třídě), reakce byly většinou stejné. U dnešní mládeže je normální, že pro ně není četba knih zábava, ale spíše utrpení. Z tohoto důvodu mnozí nemohli pochopit, jak mohu něco číst ze své vlastní vůle. Tyto knihy ani neznají - jen z filmů - a proto si udělají obrázek, že jde o pohádky s tzv. happy-endem. Pochopili mě jen jediní - moji přátelé, kteří buď něco takového přečetli a nebo je jim jedno, co čtu, ale záleží jim na tom, jaká jsem.
Klidně se mě dále ptejte, já Vám ráda odpovím, pokud Vás zajímá názor z pohledu 16ti-leté (a možná trochu naivní) školačky:-)

Zatinka
22.10.2008 07:47
Jsem potěšena, že máme v klubu další novou a hlavně mladou osůbku. Smím otázku? Zmínila ses před svými stejně starými kamarády o tom, co čteš? Jaké byly reakce?
fanynka-lex
21.10.2008 19:21
Dobrý den,
já si cením všech knížek Karla Maye - ať to byly ty, co jsem přečetla jako první (2 díly Vinnetoua od překladatelů Emanuela a Taťány Tilschových) nebo těch následujících (Červenomodrý Metuzalém, Žezlo a kladivo, Satan a Jidáš, Petrolejový princ, Duch Llana Estacada, Karavana otroků, Ardistan a Džinistan, Poslední cesty obou Quitzowů, Na věčnosti, Máhdí a Třemi díly světa z nakladatelství Návrat).
Abych řekla pravdu, tak se mi velice zalíbily "Návratovské" knihy kvůli jejich nezkráceným podobám a nádherným obrázkům.
Ke čtení těchto románů jsem se dostala po zhlédnutí natočených filmů.
Je mi sice 16 let, ale knihy Karla Maye jsem si velice zamilovala (obdivuji již zmíněnou lidskost hlavních kladných postav, která mě často dojme a podrobné popisy míst, kultur a národů) a čtu je nadále, i když to není četba mých vrstevníků:-)
old shatterhand
01.10.2008 16:59
vinetou mezi beduiny se mi zda byt nejlepsi

Naposledy upraveno: 01.10.2008 17:00, old shatterhand

bstrd
29.09.2008 09:44
mam rad slovenske vydania z edicie stopy kvoli ilustraciam, su take abstraktnejsie a pochmurnejsie, nechavaju viac miesta na fantaziu nez fotgraficky dokonale detailne obrazky
mib
07.09.2008 23:13
cetl jsem temer vsechny Mayovky, ktere u nas vysly, mnohe z nich vicekrat, ale jednoznacne u me vede arabsko/balkanska serie Ve stinu padisaha :) tu jsem od svych 12ti az po ted (32), precetl cca 12x a znam vetsinu pasazi nazpamet. Presto me vzdy neco noveho zaujme.. zejmena uzasne lidstvi, ktere Karl dokazal do kapitol, radku i pismen dat..
martin d
01.09.2008 13:54
Já si vždy cením té knihy , kterou právě čtu. neboť v dnešní době je tak málo času udělat si klid a pohodu, vypnout a soustředit se načtení. Kniha ve mně probudí vzpomínky na dětství a jási vždy vzpomenu, a nebo nevzpomenu, kde jsem ji četl. Jestli na táboře nebo při svitu baterky pod peřinou, nebo tajně pod sešitama s učením, když jsem rodičům tvrdil jak šprtám. A takési cením knih které sedají koupit. A mrzí mně ,že Mayovky nemají dnes nějaké lepší nakladatelství. Takové které by jim vdechlo nový život jako se to povedlo tehdá TaM

Naposledy upraveno: 01.09.2008 13:55, martin d

adman
01.09.2008 13:40
Vyzera to tak, ze nemam vysloveneho favorita medzi Mayovkami. Prakticky poznam len knihy z rady Winnetou, tie z Sarlim ako Kara ben Nemsim som este necital. Ale ked si mam zvolit tak z naj to asi budu Winnetou I. - III. z edicie Stopy, Poklad na Striebornom Jazere a Old Surehand I.-II. (tiez Stopy). A najcennejsou z nich su asi Winnetou II. a III.

rogel
16.07.2008 20:03
S tými knihovničkami je to super nápad. Celkom by ma zaujímalo, kde každý z nás uskladní to množstvo kníh. Ja s tým mám dosť problém a to bývam v rodinnom dome. Hneď cez víkend to nafotím a pošlem. Nedávno som čítal, že spisovateľ Louis Lamour mal zbierku 17 000 kníh. Tak to je teda sila. To už je také malé múzeum dobrodružnej literatury.
mescalero
16.07.2008 06:42
Jsem na tom podobně jako Rogel - o dobr. literaturu se zajímám od r. 1975, kdy jsem začal "sbírat" kodky, Karavany a verneovky. Mám kolem 3000 knih, přesně to spočítané nemám, ročně mi přibude tak 200 svazků, většinou z antikvariátů. Zajímají mě i historické romány s válečnou tématikou (např. cyklus Sharp z napoleonských válek).

Zatinka
15.07.2008 20:11
Tak to je opravdu úžasná sbírka knih. Mě teď napadá, že bychom mohli udělat fotogalerii našich knihovniček, nebo jiných koutků, kde máme své poklady apod. :-)

rogel
15.07.2008 19:59
U mňa je to jednoznačne Poklad na striebornom jazere.Túto knihu som dostal ako osemročný pod stromček k Vianociam a od vtedy som sa začal zaujímať o Mayovky a dobrodružnú literatúru. K mojím najvzácnejším Mayovkám patria: trojdiely Satan a Jidáš od Hynka, trojdielny Dobyvatelé Gran Chaca od Jana Toužimského, Vyznanie od Šebu a slovenské vydanie z r. 1942 Posledná vôľa Inkova.
Zaujímam sa o dobrodružnú literatúru už viac ako 35 rokov a vlastním asi 2500 kníh. Môj záber je dosť široký od klasických kovbojok cez traperský, zálesácky, zlatokopecký, indiánsky román ku technickým románom budúcnosti (Troska, Dauman, Verne) až po námornícky a pirátsky román. Je až neuveriteľné koľko rôznej dobrodružnej literatúry vychádzalo oproti dnešku. Ani sa nedivým mladým chlapcom, že sedia pri počítačoch, keď sa pozriem na dnešnú ponuku kníh a ich ceny. Hlavne u nás na Slovensku. A preto vďaka Zlatinke a Belenorovi za tieto stránky, ktoré nám zachovajú historickú spomienku na knižky nášho detstva.

Belenor
30.06.2008 09:52
Mno, nejzajímavější kousek asi je u mě Pouští od benediktýnů, tuto knihu mi dal Honza Reichardt. Jinak nevím, jestli si nějakou cením víc než jiné, mám je rád všechny :-) No možná se mi nelíbí některé verze vyšlé po roce 1990.

honza.
30.06.2008 08:29
Cením si nejvíce - asi té nejstarší a nejvzácnější (dle mého soudu), a to je Der Schatz im Silbersee z nakladatelství Union, což byly první knižní mayovky vůbec, byť to mám ve třetím vydání. Pak knihy od Fehsenfelda - ld Surehanda a Ich - všechny tři pamatují Maystra.
Jinak je to s knihami, které mám rád - všechny. Snad jen k velkému vydání Návratu jsem si nevytvořil pouto a sbírám je kvůli kompletnosti sbírky. Může za to jednak používání zastaralých překladů, knihy jsou kostrbaté, nečtivé a druhak stále se zvětšující doba mezi vydáváním jednotlivých knih. Letos nevydali ještě ani řádku od Maye!!! Jěště že nám prodloužili ten odchod do důchodu, jinak bychom to ani nenasbírali, "hihihi".
mescalero
24.06.2008 14:38
Já jsem z níže uvedených důvodů (sběratelská rozplizlost, kromě dobrodružných knih sbírám i staré cestopisy, nejradějí z dob mocnářství, paměti - např. Casanovy, rytírny, horory, válečné atd. atd.) na původky příliš vysazený nebyl, navíc se mi do ruky dostávaly všelijaké více či méně poškozené stavy, některé i opravitelné, a ty mou touhu po hezké knize ve vynikajícím stavu neuspokojovaly. Měl jsem několik původek, většinou vždy po jednom titulu z některého cyklu TaM (např. Vin. odkaz - malý Vinnetou od TaM, Derviš od TaM, Vězeň bagdádský), ale vždy je ze mě vykručel kolega sběratel, který naopak původky preferoval a zrovna ten můj díl jim do cyklu chyběl. Také jsem měl Černého mustanga od Hynka ve vyn. stavu, ale dal jsem ho za PV Hrdinného kpt. Korkorána (Burian) a PV Do věčných lovišť (velký Vin. TaM).

Zatinka
24.06.2008 12:59
Ty moje původky byly víceméně náhodné koupě za celkem přijatelný peníz, zřejmě od méně znalých prodejců (nebo naopak velmi slušných prodejců), jinak u mě také převládají převazby.
mescalero
24.06.2008 10:14
Já mám většinou všechno v převazbě, neboť jsem nesbíral jen Maye, ale i Buriana, Verna, Salgariho, Mottu atd. atd. Můj nejlepší kousek je asi Karavana otroků od Hynka, je to perfektní PV, tzv. bleděmodrá varianta. Měl jsem v PV krásného třídilného Vinnetoua od Vilímka, ale vyměnil jsem ho (blbec) za Lesní růženku alias Tajemství žebráka. Některé mayovky jsem koupil doslova za pár korun, ale původka tam nebyla žádná. V PV mám jen V zemi Mahdiho, jeden díl stoprocentní, ostatní průměr, a čtyři díly velkého Vinnetoua od TaM. Takže jsem vlastně žabař, kterým kvůli neuvěřitelným cenám i zůstanu.
<< | <> | >>