Mayovky na Internetu

Babylonský lev

Der Löwe von Babylon (1959)

V roce 1958 natočil producent Heinz Neubert první barevnou mayovku Karavana otroků, která zaznamenala v mnohých městech Německa návštěvní rekord. Heinz Neubert i vedení společnosti Bavaria byli s výsledkem spokojení a rozhodli se v natáčení mayovek pokračovat. Před zahájením natáčení nového filmu s pracovním názvem In den Trümmern von Babylon (V troskách Babylonu) učinil producent dvě zásadní změny: arogantního a divácky nepříliš oblíbeného Viktora Staala nahradil sympatický herec Helmuth Schneider a režiséra Georga Marischku vystřídal mnichovský scenárista a začínající režisér Johannes Kai, známý také pod rodným jménem Hanns Wiedmann (1912-?).

Nový představitel Kary ben Nemsího, Helmuth Schneider, se narodil 18. prosince 1920 v Mnichově, ale dětství prožil v Brazílii. Na přání svého otce se vrátil do Německa, kde složil maturitní zkoušku a zahájil studium herectví. Na jevišti stál poprvé v roce 1942, o dva roky později debutoval i na stříbrném plátně. V padesátých letech hrál zejména ve vesnických dramatech. V šedesátých letech účinkoval v italských a francouzských filmech, často v rolích nacistických důstojníků. Čeští diváci si ho budou nejvíce pamatovat jako křesťanského otroka Colina Paturela z romantického filmu Angelika a sultán (1968). Zemřel 17. března 1972 při autonehodě v brazilském Rio de Janeiru.

Film se natáčel v letních měsících roku 1959 v okolí Madridu, Aranjuez a v ateliérech společnosti Sevilla. Stejně jako Karavana otroků vznikal i Babylonský lev ve dvou verzích: v německé a španělské. Johannes Kai brzy pochopil, proč režisér Marischka po předchozích zkušenostech odřekl svou účast na natáčení: spolupráce se španělským režisérem Ramónem Torradem byla psychicky i fyzicky velmi náročná. Španělští herci hodně přehrávali, jejich přehnaná gesta působila v mnohých scénách nepřirozeně a směšně. Režisér Kai měl opravdu co dělat, aby zkrotil jejich temperament a zachoval si přitom chladnou hlavu.

Premiéra Babylonského lva se uskutečnila 20. října 1959 ve Würzburgu a byla nanejvýš úspěšná. Zúčastnili se jí herci Georg Thomalla, Helmuth Schneider a herečka Pilar Cansino, režisér Johannes Kai a španělský producent Jesús Sáiz. Limuzínu s Helmuthem Schneiderem a Georgem Thomallou doprovázelo pět jezdců v kostýmech beduínů. Byla to nádherná podívaná pro zástupce médií i diváky shromážděné v ulicích města. Přestože film není o nic horší než jeho předchůdce Karavana otroků, ztratil se nakonec v propadlišti dějin.

Obsah filmu

Säfir je vůdcem jedné velké pašerácké bandy a obývá nádherný palác ve městě Hilleh. Spolu s ním tam žije osmnáctiletá dívka Säfa a její dvacetiletý bratr Ikbál, které Säfir vydává za své vlastní děti. Ve skutečnosti patří obě děti k rodině policejního kapitána, jehož ženu kdysi dávno zabili pašeráci. Ikbál vyrůstá pod špatným vlivem svého domnělého otce a připravuje se na přepadení karavany. Zamiluje se však do obchodníkovy dcery Iridy, která ho přiměje oprostit se od svého dosavadního způsobu života. Když chce Ikbál zkřížit Säfirovi plány, skončí v hladomorně, kde se setká se zajatým profesorem Pfotenhauerem, přítelem Kary ben Nemsího. V kobce hladoví také anglický světoběžník David Lindsay a Säfa, která mezitím prohlédla nekalé úmysly svého otce. Policie pod vedením Karova přítele Osmana paši obklíčí terén a Kara ben Nemsí vysvobodí všechny zajatce. Děti se konečně setkají se svým pravým otcem a zločinec Säfir dojde spravedlivému trestu.

Herecké obsazení

Kara ben Nemsí ......................Helmuth Schneider
Hadži Halef Omar ...................Georg Thomalla
Sir David Lindsay ...................Theo Lingen
Profesor Pfotenhauer .............Fernando Sancho
Säfa ........................................Mara Cruz
Säfir .......................................Rafael Luis Calvo
Irida ........................................Pilar Cansino
Ikbál .......................................Pedro Giménez
Kepek .....................................Ángel Álvarez
Osman Paša ...........................Francisco Montalvo

Filmový štáb

Režie ......................................Johannes Kai (= Hanns Wiedmann)
Režie španělské verze ...........Ramón Torrado
Asistent režie ..........................Victor López Iglesias
Scénář ....................................Johannes Kai (= Hanns Wiedmann)
Kamera ..................................Ricardo Torres
Střih .......................................Claus von Boro (D) / Gaby Peñalba (S)
Stavby ....................................Román Calatayud; Paloma P. Cubero
Kostýmy ..................................Peris Hermanos
Masky .....................................Ricardo Vázquez
Hudba .....................................Ulrich Sommerlatte
Produkce ................................Dokumentar und Colorfilm H. Neubert / Jesús Sáiz
Doba natáčení ........................Červen - srpen 1959
Délka ......................................98 min 48 s
Premiéra ................................20.10. 1959, Würzburg (Bavaria)

 

Použitá literatura:

  • PETZEL, Michael. Karl-May-Filmbuch : Stories und Bilder aus der deutschen Traumfabrik. Zweite erweiterte Auflage. Bamberg : Karl-May-Verlag, 1999. 544 S. ISBN 3-7802-0153-4.
  • UNUCKA, Christian. Karl May im Film : eine Bilddokumentation. Revidierte 2. Auflage. Hebertshausen : Vereinigte Verlags-gesellschaften Franke, 1991. 303 S. ISBN 3-88626-000-3.

Autor článku - Zatinka, aktualizováno 14.12. 2012