Mayovky na Internetu

MAYOVKY - OLYMPIA

Zakladatel: muflon

pro mě nejlepší

  
m.
27.07.2023 18:51
Kačka: s upravenými bamberskými edicemi ne, ale pan domácí srovnává pečlivě česká vydání mezi sebou a s Mayovým originálem - viz u jednotlivých děl v Bibliografii...
Kačka
19.07.2023 20:07
To někdo Olympii srovnával s originály, které jsou v knihách Olympie uvedeny? Nemluvím o dělení svazků a názvech dílů - to sedí s Bambergem, ale samotný text?

oldmilanman
16.09.2022 00:48
Výhrady:

-Nevyšel Vinnetou (Dědice nepočítám).

-V 80. letech začali vydávat brože. V 90. letech se pak u pár knih vrátili k pevné.

-"Modré knihy", jak říkám trojici Poklad, Kapitán a Princ, nejsou kvalitně lepené, mohou se při běžném používání a úplném rozložení při čtení začít rozpadat. Poklad a Kapitán nemají lamino. Má to své kouzlo, dodává jim to osobitost, ale mně se to nelíbí.

Ty brože mě donutily sehnat i vydání v pevných vazbách, čímž jsem se dostal ke sbírání všech vydání od Olympie a je to pro mě vrchol mé sbírky, ač ty knížky se dají sehnat i za padesát korun, ve výborném stavu za stovku až stopadesát, a jsou jich plné antikvariáty. :-) Pro mě je ale Olympia to nejlepší, i díky ilustracím, takže cena pro mě není důležitá a výjimečné jsou díky provedení. A taky z nostalgických důvodů.

V 80. letech jsem dostával Mayovky k Vánocům (během jedněch Vánoc se u nás sešly hned tři kusy Ducha Llana Estacada :-D). Z Albatrosu jsem měl jen Pouští a prérií. Když se zač. 90. let Mayovky začaly ve velkém vydávat, dostal jsem sice k Vánocům něco od Laseru, Vinnetoua od Kentaura a Vánoce od TaM, opět nechyběly knihy od Olympie (Old Firehand, Já, náčelník..., V. dědicové, první dva díly Pádišáha), takže je to i z nostalgických důvodů. Olympia mě provázela v dětství a Vánoce s knihami od tohoto nakladatelství byly časté.

Ta starší vydání, která jsem sháněl z druhé ruky, mám vždy ve vynikajícím stavu. Třeba "šedého Pádišáha" jsem sehnal nejspíš nikdy nečteného, patří tak mezi nejcennější kousky od Olympie. I proto, že se lépe čte než brožované a je to ta největší klasika od Olympie.

Olympia je takový můj fetiš. Jak vidím, nejsem sám. ;-)

Naposledy upraveno: 16.09.2022 00:49, oldmilanman


pavlina
17.08.2017 17:44
Mám takový dotaz. Chci vědět zhruba o čem jsou knížky z Olympií, Cizinec přichází a Přízrak.
raglof
31.01.2009 21:14
Škoda, že už je Olympia nevydává. Ale sehnal jsem ještě na e-mailu Olympii ještě 15 let stare vydani, které tam ještě leží ve skladě. Je jich tam asi 5.

deerslayer
22.06.2008 17:05
Olympiu mám komplet...aj bielu radu Albatrosu...Aj krum aj Burian majú svoje prednosti, ale nehovoril by som o záporoch. Burianove kvaše sú úžasné, Krumove sú zase dôkazom jeho trpezlivosti a dôkladnosti...
muflon
11.01.2008 19:10
vidíš - to jsem ani nevěděl :-D to s tou kresbou GK..ale je fakt,že olympia je prostě the best of, jak mi češi správně říkáváme..škoda, že je to už dávno ukončená edice.. :-( ale je fakt, že v dobách, kdy se to vydalo mu nikdo v čechách nevěřil, že v těch krajinách nikdy nebyl.. :-) prostě machr nad machry..

honza.
11.01.2008 16:45
Výhrady? Oh, to bude velice hubená diskuze.... Mohu jen potvrdit, co napsal Mescalero, jsou to "moje" překlady, to znamená ty nejzažitější. Jakékoliv jiné, byt přesnější znění pak je při četbě rušivé. Nakladatelství věnovalo knihám velkou péči např. i v jazykových záležitostech - arabština, turečtina atd. A za Mescalerova slova o Mistru Krumovi bych mu nejraději stiskl ruku. Mistr Krum je mayofil, ještě dnes se v knihách velmi dobře orientuje a skicy měl v šuplíku dávno před tím, než ho Olympia oslovila. Jeho ilustrace opravdu vystihují atmosféru, což se Burianovi ne vždy tak dokonale povedlo - ve vší úctě. Ale ZB Maye prý neměl rád, narozdíl od GK. Mimochodem, ti dva byli kamarádi a přátelé a ZB postavil svému kolegovi pomníček - zvěčnil ho na ilustraci (perovce)v Duchu Llana Estacada, kdy Dlouhý Davy a Tlustý Jemmy stojí nad mrtvým náčelníkem Tevua-šohe - Tlustý Jemmy má tvář Gustava Kruma...
muflon
11.01.2008 01:36
je fakt, že jak se probírám příspěvky, celkem málo se tu mluví o olympii (byt je to fakt už starý)..já mám nejraději vydání právě od nich (nejen kvůli kresbám Gustava Kruma)..vyrostl jsem na nich, začal jsem je sbírat a nemůžu se od nich odtrhnout.. ;o) mám tudíž dotaz na vaše výhrady k nim :-)