Mayovky na Internetu

1883

Zakladatel: Zeta

  

haremheb
20.02.2023 13:34
Čingačgúk:Na západ / Into the West, je naprosto skvělý seriál, také vřele doporučuji.
Čingačgúk
20.02.2023 11:39
Nedávno som dopozeral 1883 a musím povedať, že mám zmiešané pocity. Na jednej strane sa mi to zdalo celkom realistické, príbeh zaujímavý, nádherné lokácie.

Na druhej strane som mal problém s hlavnou postavou. Vytáčali ma milostné avantúry pomaly s prvým chlapom, ktorého stretne, potom hneď zase s indiánom. A tie romantické komentáre okolo toho. Neviem, možno som len málo romanticky založený ;-) ale každopádne mi to liezlo na nervy. Dokonca až tak, že keď sa jej na konci stalo, čo sa stalo, bolo mi viac menej jedno, či to prežije. A keď vám je už jedno, čo sa stane s hlavnou postavou, asi je niečo zle...
Zaujímavejšie boli pre mňa osudy vedľajších postáv – kapitán, seržant, vysťahovalci.
Celkovo by som to ohodnotil asi 3/5, najmä kvôli hlavnej hrdinke.

Ak môžem odporučiť, nejakú inú western sériu, určite stojí za pozretie Na Západ z roku 2005 (https://www.csfd.cz/film/175926-na-zapad/prehled/). Ide o 6dielnu minisériu, ktorá sleduje osudy jednej rodiny na pozadí dejín amerického západu v rokoch 1820-1890. Seriál je veľmi kvalitne spracovaný (na produkcii sa podieľal aj S. Spielberg), až na lacné a do očí bijúce CGI efekty, ale to sa dá prepáčiť, vzhľadom na to že ide o televízny projekt.
Mimochodom cameo si tu zahrali aj niektorí známi indiánski herci – Wes Studi, Russel Mean, Graham Green.
A ešte – druhý diel je takmer ako celý 1883 v skratke. Nechcem prezrádzať dej, ak by si to náhodou niekto chcel pozrieť, ale jednotlivé udalosti v tej epizóde sú tak podobné k 1883, až podozrievam Sheridana, že sa „inšpiroval“.

Okrem toho sa tam dajú nájsť aj nejaké tie "mayovské drobnosti", napr. súboj zelenáča so skúseným zálesákom, alebo dopady zlatej horúčky na ľudský charakter.

Zeta
05.12.2022 05:27
Jeeee, tak na takovej vánoční dárek se těším, to si samozřejmě nedám ujít! Díky za info!

Tu vazbu na mayovky tam vidím v základu - v koloně vystěhovalů, co jsou plus mínus lidi s naprosto nulovými schopnostmi, kterým byl slíben ráj, že v Americe lítaj pečení holubi do huby, jak se říká, a procitnou krutou realitou a potřebují průvodce a ochranku v jednom. Tohle se objevuje v mayovkách parkrát jako hlavní téma - Duch Llana Estacada a Petrolejový princ myslím. Okrajově je tenhle fenomén zmíněn pokaždé, když se mluví právě o Llanu, naivních přistěhovalců se týká i první díl Supů Mexika...

Old Shatterhand a různí další zálesáci tuhle pomoc a ochranku dělali opakovaně, nevím už kde je zmíněno, že OS převáděl nějaké zlatokopy do Kalifornie a proto se rozloučil s Vinnetouem na nějaký čas (je to jen zmíněno, příběh se odehrává "mimo záběr", zas jedna z asi milionu Šárlího všelijakých nastíněných příběhů, co se někdy v minulosti staly)

Za další samozřejmě kůň jménem Blesk:-D

No a za třetí láska mezi blondýnou s neobyčejnými schopnostmi, a ušlechntilým idiánem :-D

A sedl mi i ten konec, který mi taky svou podstatou připomněl OS a Vinnetoua (ale nechci spoilerovat, i když určitě chápeš, co přesně mám na mysli ;-)

Jinak mimochodem, zítra s manželem snad dorazíme právě do Montany, tak se těším velice!:-)
m.
03.12.2022 18:42
hunterN, Zeta:

To nadmíru hvězdně obsazené 1923, zejména pokud jde o převzetí partů Tima McGrawa a Faith Hill, se nejen začíná natáčet, za dva týdny to jde do vysílání...

K těm nedávným povedeným westernům (a opět s - asi ne úplně pravděpodobně - silnou ženskou hrdinkou) lze doporučit The English.

Tu vazbu na mayovky u 1883 nevidím, resp. takhle úplně obecně by to splňoval asi každý příběh o cestě na Západ... O:-)

hunterN
01.12.2022 22:38
Ahoj. Souhlasím, že jde o velice povedený seriál. Ono v současné době narazit na kvalitní nový filmový western je celkem problém a filmovou tvorbu pomalu přebraly (opravdu kvalitní) seriály, jako zmíněný 1883 a pak Hell on Wheels, Hatfieldovi a McCoyovi, Godless a další. Za zmínku stojí i to, že hlavních rolí (manželů Duttonových) se v seriálu 1883 zhostili dvě hvězdy americké country a skuteční manželé Tim McGraw a Faith Hill.
Jedná se navíc o tzv. prequel k westernovému seriálovému hitu ze současnosti Yellowstone, který už má pátou řadu a v hlavní roli exceluje Kevin Costner, coby rančer John Dutton, prapravnuk vystěhovalců ze seriálu 1883 a vlastník největšího ranče v USA.
Yellowstone opravdu doporučuji. Jedná se o jakousi kombinaci westernového Dallasu a Nesmiřitelných, s mafiánským Kmotrem, Zákony gangu a politického Domku z karet.
A kromě ryze westernového prequelu 1883, se začíná natáčet další westernový prequel o rodině Duttonových 1923 s Harrison Fordem.

Zeta
30.10.2022 02:03
Ahoj kamarádi! Dokoukala jsem tenhle seriál, a musím říct, že mě v dobrém smyslu strašně moc překvapil! Je tam totiž strašně moc mayovských drobností, počínaje všelijakými těmi zdivočelými partičkami zlodějů koní a hrdlořezů, co se potulují prériemi nebo dělají bordel ve městech, přes farmy a usedlosti uprostřed pustiny, setkáme se pochopitelně s indiány - a to jak s těmi, kteří se rozhodli bělochům pomáhat,tak s těmi, co účastníky kolony vystěhovalců neváhají pozabíjet a ještě k tomu oskalpovat...

Ve zkratce - zápletka se točí kolem něčeho, co z mayovek záme jak své boty - kolona vystěhovalců chce na západ, ale potřebuje k tomu samozřejmě zkušené průvodce. Většina ani neumí anglicky, nemají žádné znalosti o přežití v americké divočině, berou si s sebou naprosto nepraktické věci, a cestou je postupně kosí nemoci, úrazy, nepřátelé, i ta obyčejná příroda sama. Je to celé vyprávěno z pohledu 17-18 náctileté holky, takže trošička patosu je naprosto na místě a ničemu nevadí. Její vnitřní monology ohledně přírody jsou něco, s čím při každé svojí cestě po Americe bytostně souzním - třeba říká, že příroda je nejkrásnější, když pro ni člověk nemá slova. Já taky mám pokaždé slovní zásobu předškoláka. A ty scenérie, ano, tak to tady opravdu vypadá!

Líbí se mi i zapojení realistických věcí, jako že třeba naprostá většina vystěhovalců neumí plavat, že než vyrazí na cestu, projdou kontrolou zda někdo nemá neštovice, fakt, že jedna žena měla sedm dětí a všechny jedno po druhém dle jejího vyprávění zemřely a už má jen jedno jediné...Opravdu doporučuji, vychutnala jsem si tenhle počin velice! :-)

A jo, že kůň hlavní hrdinky se jmenuje Lightning, tedy blesk, mě taky zaujalo :-D

Viděl jste někdo? Jak případně tenhle seriál hodnotíte? Líbil se vám?