Mayovky na Internetu

Fanfiction - mayovky

Zakladatel: Apanači

Fanúškovia mnohých obľúbených autorov a filmov si vytvárajú nové vlastné príbehy svojich hrdinov: píšu o nich, točia filmy alebo robia hry.
Ako je to vlastne s mayovkami a týmto fenoménom?

Existující fanfiction:
Apanači: Doolé, dcéra Apačov (příp. zde)
Kačka: Shatterhand
Kakho-oto: Rils Mirkis a Old Secretman
Kniga:
Neznámý autor:
Vinnetou a Old Sugarhand v údolí mrtvých skunků

 > | >>
m.
02.02.2023 23:39
Zeta: díky za echo!

Zeta
24.01.2023 22:16
http://https://www.sosaci.net/taxonomy/term/3903

Přibyla nová povídka, a musím říct, že se mi zatím velice líbí, a doufám, že autorka bude pokračovat! Nechci prozrazovat přesné detaily, ale jedná se o alternativní svět, kde Nšo-Či střelnou ránu přežije, a přesto se i nadále chce vzdělávat ve světě bílých. Průvodce jí dělá Old Shatterhand, a seznámí ji s jedním velmi zajímavým českým dobrodruhem :-)))

Líbí se mi sloh, který nekopíruje Karla Maye a přesto si zachovává hravost a poetiku, líbí se mi i neotřelý nápad, který jen dokazuje, že fanfikce z "alternativního světa" by byla škoda hned zatracovat, naopak, stojí za to jim dát šanci :-)

Zeta
17.08.2022 02:18
Doporučuji moc pěkně napsanou fanfikci od české autorky - ff je sice v angličtině, ale dle mého názoru je angličtina na hodně vysoké úrovni, téměř rodilého mluvčího. Tématem je Vinnetouův pohled a vzpomínky na slavný zápas s Old Shatterhandem. Není třeba se bát přílišného patosu, byť pochopitelně bez angstu se to neobejde. Popis scény se drží knižní předlohy -např v tom, že Vinnetou je ten, kdo jako první Charleyeho ošetří, nebo že na něj, když byl v bezvědomí, byl hrozný pohled (což odpovídá tomu, jak mu Sam po prvním krátkém probrání se říká "ani si nepřejte vědět, jak vy jste vypadal"). Osobně si myslím, že Vinnetou a Old Shatterhand si o téhle události museli někdy v budoucnu promluvit. Ne, že by Charley útok Vinnetouovi vyčítal, to ani v nejmenším, nebo že by to mezi nimi nějak stálo a tvořilo bariéru, ale zkrátka mi přijde nerealistické, aby zápas na život a na smrt nechali jen tak plavat a nikdy se o něm nezmínili. Doufám, že tato autorka napíše do budoucna další mayovské příběhy, přečetla bych si je velmi ráda!
https://archiveofourown.org/works/40443207
m.
06.08.2022 00:46
Zeta: tak jsem to uložení myslel 8-)

Zeta
05.08.2022 22:00
Díky za tip! Zatím jsem tohle ještě nečetla, ale zkusím se poohlédnout na ulozto.cz, přečetla bych si povídku určitě moc ráda!
m.
05.08.2022 13:57
Zeta: ale to my přece už víme!

milovnice fanfikce by jistě neměla minout český příspěvek k mayovkám:
knihu "Klekí Petra, bílý otec Apačů" od Jaroslava Moravce
(snadno najdeš někde uložené k přečtení)

Zeta
05.08.2022 09:43
Neeee, to je jen reakce na to, jak jsme psaly, že by si vzájemně různá občasné rýpnutí na všelijaké vtipné příhody určitě neodpustili, kanonicky to pochopitelně nikde není!:-D:-D:-D Tak jako ty jsi nadhodila, že by OS občas měl něco jako že Vinnetou řeší problémy chrápáním, to si taky z knížek nevybavím a je to jen takové naše fantazírování. Takže Vinnetou by si do Charlieho občas rýpnul např. s tímhletím:-D:-D

Ono by vůbec bylo zajímavé se dozvědět, jak vlastně Klekí Petra k Mescalerům přišel. Říká něco ve smyslu, že byl takový jako misionář, ale myslím, že zrovna tenhle typ lidí byl Apačům dost proti srsti - však Vinnetou i Charleymu dá hned zpočátku jejich bratrství poměrně důrazně najevo, ať to na něj s obrácením na víru pravou vůbec ani nezkouší. Vzhledem k tomu, že v době smrti žil Klekí Petra u Apačů nějakých 20-30 let, tedy ještě v době, před Vinnetouovým narozením, byli indiáni určitě daleko méně civilizovaní, než v době, kdy se na západ dostává Charley...Je to zkrátka zajímavá a málo prozkoumaná, tajemná postava, a je skoro škoda, že o něm KM nenapsal víc.

Naposledy upraveno: 05.08.2022 09:45, Zeta

La Luna
05.08.2022 09:04
Teď už si to zajetí vybavuju, ale že by ho pak Vinnetou škádlil, to si pořád nevzpomínám.
Ano, na Hiawathu si pamatuju. Vinnetou byl určitě mezi svými lidmi velmi vzdělaný, Old Shatterhand dokonce říká, že byl vzdělanější než spousta bělochů (třeba ty zákony optiky v posledních Supech). Spíš jsem tím výčtem chtěla naznačit, že Klekí Petra se snažil pomoct celému kmeni, takže se začínalo pěkně od základů. Protože na dobrých základech se dá dobře stavět. Navíc se u některých nápadů mohl setkat s odporem a měl pak spoustu práce s přesvědčováním. Myslím, že se na Klekí Petru prostě dost zapomíná, co všechno udělal.

Zeta
04.08.2022 23:36
To jsem zmiňovala ve vlákně o oblečení :-D Jak Old Shatterhand ve společnosti tehdy ještě bezejmenného Mimbreňa se konečně po několika vyčerpávajících dnech uloží ke spánku - přičemž se svlékne do spodků, a chlapec nezvládne hlídku, jsou tedy přepadeni, OS vyskočí, stihne si akorát natáhnout boty a peláší chlapce zachránit. Načež se ostruhou zachytí o nějaké plazivé křoví, skutálí se ze srázu jak pytel brambor, indiáni se na něj v přesile vrhnou, a logicky ho zajmou :-D:-D Já se u toho vždycky řehtám, protože už jen představa Old Shatterhanda ve spodkách je vtipná, natož když provede takový nedůstojný kousek:-D

Přímo ta citace je tady:
"Proto jsem skočil z příkrého svahu úbočí k dolejším křovinám, ale chytil jsem se ostruhou na popínavé plazivé proutí, ztratil jsem rovnováhu a převalil se. Než jsem mohl povstat, zašelestily okolní keře a pět nebo šest rudochů se na mne vrhlo. Snažil jsem se povstat, ale nemohl jsem botu vyprostit a to bylo mou zkázou."
...
"Bylo štěstí, že jsem před spaním odložil všechno i vestu, v níž jsem měl hodinky. V kapsách svých spodků jsem měl jen maličkosti, které jsem mohl snadno oželet a měšec s celým svým jměním - několika dolary a pesos, jejichž ztráta mne nemohla vyrušit z klidu."

Pak zas ještě v tom zajetí je mega vtipný, když mu náčelník barvitě popisuje, jaké všechno mučení mu provedou a Old Shatterhand se u toho královsky baví. Stylem jako "Říkám, že ti uřežeme oční víčka, abys nemohl spát. A dáme ti uřezat ruce!" Cože? Obě? A dál?" "Pak dáme tvoje rány léčit, aby se zajizvily a my mohly začít znova!" "To je dobře, jinak bych další muka už těžko snášel":-D:-D No prostě nese se v tomhle duchu, Old Shatterhand se celou dobu náčelníkovi de facto vysmívá do očí, dokonce mu i řekne, že z tohohle neučiní vůbec nic, protože uteče...:-D

To je asi pravda, že tyhle věci byly pro indiány abstraktní pojmy, že jim asi třeba na začátku trvalo pochopit systém obchodování s bělochy a ja fungují peníze, protože v jejich kultuře se praktikoval směnný obchod (však je taky běloši několik set let okrádali, když jim za poklady dávali třeba prakticky bezcenné korálky atd.) S těmi moři a oceány to mohl vysvětlit tak, že je to prostě obrovské, skoro nekonečné jezero, zkrátka "velká voda", jak tomu sami indiáni říkali. O evropské kultuře rozhodně, však Vinnetou drží v ruce Hiawathu.

Naposledy upraveno: 04.08.2022 23:39, Zeta

La Luna
04.08.2022 22:59
Ostruhy?! Zdroj, vyžaduju zdroj! Jak je možný, že o takové perličce zase nic nevím? Ty překlady!
Já si myslím, že Klekí Petra měl hodně práce s tím vůbec vysvětlit indiánům bělošský pohled na svět. Naučit je číst a počítat. Možná je zdokonalit v používání střelných zbraní novější konstrukce, protože zbraně jsou potřeba i k obraně, ne jen k útoku. Pak vysvětlit, proč je pro bělochy tak důležité zlato a petrolej. Jak farmaří. Jaké u nich funguje státní zřízení a že indiánská loviště se podle měřítek bledých tváří můžou nacházet na území vícera států, a proto můžou někde být problémy s tím a oním. Že běloši věří, že země je kulatá. Jaké používají léky a jak pracují jejich lékaři... Bylo toho podle mě hodně, co bylo nutné a užitečné znát. Samozřejmě Vinnetoua v touze po vědění podporoval, ale to podle mě byly spíš takové střípky. A jestli ho něco naučil, tak určitě spíš o evropské kultuře, možná něco malinko, co sahalo až ke starověku, tedy přesněji k antice, ale toho bylo opravdu malinko. On vůbec fakt, že existuje něco jako moře a oceány se vnitrozemským obyvatelům vysvětluje docela těžko...

Zeta
04.08.2022 22:30
To je pravda. Ačkoli musíme zas brát v potaz, že Vinnetou byl oproti jiným indiánům zvýhodněn tím, že měl Klekí Petru, a ten ho naučil číst a psát, a myslím, že aspoň okrajově zeměpis, dějepis a politologii taky neopomněl:-) Představuju si, že Vinnetou, stejně jako Charley, byl chytré, zvídavé dítě, které toužilo po vědění a poznání. Jistě, že se to nedá srovnávat s Charleyho chozením do školy s formálním gymnaziálním vzděláním, ale rozhodně nad ostatní členy svého kmene o hodně vyčníval.

V té scéně se seňorou v rohoži a s uřvaným papouškem je vtipné, že Charley to vlastně celé provokuje a schválně přilévá oleje do ohně:-D:-D Že už tam jakoby zprostředkovaně do Vinnetoua trochu rýpe a má z toho plezír :-D Jinak tohle jsi popsala skvěle, že v Old Firehandovi je jasně vidět, že tohle duševní zranění nikdy nepřestalo bolet - koneckonců málokdy se Vinnetou chová tak, že de facto žízní po pomstě tolik, že nevidí napravo nalevo, dokonce skalpuje a později horuje za to, aby Parranoha oběsili. Těžko říct, jestli se mu po uzavření záležitosti aspoň trochu uleví a přijde konečně smíření - Ribanna je pomstěna, a honba za vrahem skončena...

Jo, s tímhle souhlasím rovněž, prostě takovouhle bestii aby pohledal, a skoro si myslím, že o ní posléze už prakticky nikdy nemluvili. Maximálně pokud se v roli svědků zůčastnili nějakého formálního soudního líčení s ní a s Jonathanem, což při tom, jakou v případu sehráli úlohu, by asi museli (nebo minimálně Charley coby běloch).

Co se různých vtipných narážek a poznámek týká, v případě Charleyho si o ně říkají právě ty jeho různé psí kusy, které provádí napříč knížkami, třeba když se prodírají nějakým křovím při obhlídce tábořiště, by Vinnetou prohodil něco jako "Můj bratr ať si dává pozor na své ostruhy. Aby neskončil na zemi jako posledně".:-D:-D Nebo tak ...

Naposledy upraveno: 05.08.2022 06:33, Zeta

La Luna
04.08.2022 22:02
No, myslím, že Vinnetou to měl jaksi ještě "o krok dál", protože Old Shatterhand chodil do školy - a tam se učil např. zeměpis, dějepis, měl možnost naučit se cizí jazyky (ať už to bylo kdekoliv), přístup ke knihám atd. Kdežto Vinnetou o nějakém Orientu a Arábii slyšel poprvé nejspíš od Šárlího. Nedomluvil se, neznal zvyky ani náturu místních, musel se naučit pohybovat v burnusu a ona i ta poušť je v Africe poněkud větší než v Americe.
Á, naše krásná seňora v rohoži! Ta, co chtěla Vinnetoua "předvádět jak zvíře v cirkusu". Máš pravdu, tohle si o popichování přímo říká. Na druhou stranu, pokud by Vinnetoua příliš zraňovalo pomyšlení, že po něm "jedou" i taková stvoření, zatímco on by si ze všeho nejvíc přál zase vidět svoji Ribannu, tak by se toho Šárlí nejspíš zdržel. (V Old Firehandovi je vidět, že i po letech je to pokud už ne otevřená rána, tak přinejmenším velká jizva, taková, že se člověk pohledu na ni raději vyhýbá.) Stejně tak si myslím, že si Vinnetou nikdy neutahoval z toho, že po Old Shatterhandovi vyjela Judith - mám dojem, že ještě po letech se jim jenom při vzpomínce na ni hnula žluč.

Naposledy upraveno: 09.09.2022 21:44, La Luna


Zeta
04.08.2022 20:05
Mně vždycky nešlo do hlavy, jak by si strážný mohl splést muže s dlouhými černými vlasy s mužem s blond krátkými, ale pak mi došlo, že oni vlastně na sobě mají ty arabské burnusy, což je oděv který zakrývá všechno kromě obličeje - a to ve tmě nejde zas tak moc dobře rozpoznat, a jestliž postava leží zády ke stráži a chrápe, tak to nikomu divné nebylo :-D :-D Celkově to od Vinnetoua chtělo pořádné "koule" jet do zemí, kde nikdy nebyl, nezná tamější zvyky, nezná jazyk...a vlastně do celého případu mu nijak nic moc nebylo (dělal to spíš z vrozeného smyslu pro spravedlnost a především z lásky k Šárlímu). Je teda vlastně pravda, že když se Old Shatterhand vypravil na západ, tak taky o těch zvycích věděl houbeles a indiánský jazyk neznal žádný, takže jsou si kvit, ale stejně...

Hahaha, tak teď jsi mě pobavila! Určitě Old Shatterhand Vinetouovi tenhle hrdinský čin kolikrát připomněl:-D:-D Ostatně jsem přesvědčená, že při těch jejich kouscích mají podobních "inside jokes" hromadu, a že když je uvolněná nálada, tak do sebe s chutí trochu rejou, že Old Shatterhand zrovna tak občas nezapomene Vinnetouovi připomenout, jakej je ženskej idol, když po něm toužila i "ta krásná seňora":-D:-D

Naposledy upraveno: 04.08.2022 20:06, Zeta

La Luna
04.08.2022 13:32
Ó, sí, to se nedá zapomenout! Stopovat bandu lupičů v cizí zemi, osvobodit parťáka a nakonec tam zůstat místo něho aby nikdo na nic nepřišel, i když člověk neumí tou jejich řečí ani žbleptnout, to chce hodně kuráže! Po tom všem už se ani nedivím, že kdyby ho strážný přišel zkontrolovat, tak to zahraje do autu chrápáním! :D To už je přístup starýho mazáka, co už všechno umí a se vším si poradí. Myslím, že mu to Old Shatterhand pak předhazoval ještě dlouho, že jeho řešení problémů je předstírat chrápání... :D

Zeta
03.08.2022 23:31
Jojo vlastně, máš samozřejmě pravdu :-)) A mně pochopitelně potěšilo, že nejsem jediná, kdo to takhle má vymyšlený:-D:-D Tady je tahle oběť ještě o to větší, že ztratí své schopnosti. No zkrátka je to dojemné, co si budeme namlouvat. Obecně mám ráda, když by jeden ochotně položil život za druhého - třeba jsem si teď vybavila scénu (myslím, že je to v Supech Mexika), kdy je Old Shatterhand v zajetí někde ve stanu, přivázanej zády ke kůlu, a Vinnetou se vplíží dovnitř. OS samozřejmě naléhá, ať mu rychle přeřeže pouta, načež Vinnetou odpoví, že to neudělá - umím si představit Charleyho vykulený výraz, haha :-D:-D:-D, a místo toho se s ním vymění...
La Luna
03.08.2022 21:03
No jo, to už jsme přece taky propíraly, ne? :-) Střela někam do pravé horní části hrudníku a pár dní v horečkách, že? :-)

Zeta
03.08.2022 20:21
Že jo! :-) Na první dojem je to samozřejmě totální úlet, ale zároveň je to napsané moc hezky, s pokorou, místy i s humorem, je tam cítit jak mezi "andělským" OS a jeho chráněncem V postupně roste náklonnost...Za mě nejlepší pasáž je jak zhruba v polovině příběhu se OS skoro hada s Bohem, který ho za jeho prohřešky odmítá poslat zpátky na zem. To je brilantní!:-D A pak závěrečná v podstatě oběť, kterou podstoupí jen z lásky k Vinnetouovi. Mimochodem, to že smrtící kulku schytá místo něj a přežije, je odjakživa i moje teorie, jak by Vinnetou horu Hancock hypoteticky přežil...;-)
La Luna
03.08.2022 11:33
No, no, no... Ale jo, kurník šuplík, to bylo tak krásný! To An Deiner Seite je tak dobře napsaný. A já k tomu přistupovala docela skepticky a teď nevím, jestli se mám usmívat, protože se mi to líbilo, nebo si stát tvrdohlavě za svým a hledat tam to, co se mi nelíbilo. Jak říkal Sam ve filmu: "Mám toho dlouhána zavraždit, nebo obejmout?" :D
Ne, opravdu se mi to líbilo. To musím poděkovat za doporučení.

Zeta
03.08.2022 01:44
La Luna: Děkuji za milá slova! Stejně jako ty jsem se právě všechno učila za pochodu, a kolikrát jsem byla celkem překvapená.:-D Postupem času se člověk samozřejmě "zocelí", a troufne si na náročnější věci. Mně třeba hodně dlouho trvalo odhodlat se kromě slashe k přečtení povídky s varováním "character death" - což mi vlastně ve výčtu chybí, tak kdyby do toho někdo chtěl jít, může zkusit tady :-D

Ve zkratce: OS je vážně nemocný, neví moc co má dělat, střídavě se to lepší a horší, Vinnetou mu dává naději, až je prostě už jasný, že to dobře nedopadne...
https://www.fanfiktion.de/s/57a0b50a00057d6b35a13d97/1/Am-Ende-des-Weges

Předem říkám, že to chce připravit si ne úplně malou zásobu kapesníků. Mně osobně ani tak nevadí, když jeden z hrdinů zemře, jen pro tu smrt jako takovou, ale neskutečně mě drásá představa nepopsatelné duševní bolesti a žalu, které cítí právě ten, kdo zůstal naživu. (Panebože, už teď jen při tom pomyšlení si pochopitelně bulím do klávesnice TT_TT)


A vzhledem k tomu, že se ti líbila Was Bleibt ist Stille, doporučuji i další povídky od jedné ze dvou jejích autorek. Supernatural v nich je taky, a označení P12 slash se nemusíš vůbec obávat - Old Shatterhand s Vinnetouem si nedají ani pusu, oboje je vyloženě něco, čemu se říká "bromance", tudíž každý si události může vyložit po svém a nechat to v hlavě sklouznout kam je mu libo:

Tohl jsou různé epizody, které známe z knih, z nevšedního "pohledu". Z pohledu stromu, který roste poblíž puebla. A kam ve vypjatých nebo naopak pohodových chvílích chodí různí hrdinové relaxovat, nebo naopak utéct před stresem atd. Jde tam třeba Nšo-Či, zamilovaná do OS a nešťastná, že ho umučej, nebo Vinnetou, když mu zemře rodina atd. Velmi pěkně napsané, jsou to spíš introspektivní náladovky.
https://www.fanfiktion.de/s/5fc4ca66000998bf24203646/1/Der-schweigende-Zeuge

Tohle je společná povídka několika autorek, konkrétně zmiňované autorce patří kapitola v odkazu. Jedná se už celkem o AU, nicméně napsané velice pěkně, a absolutně neotřelým způsobem "vysvětluje" všechny OS superschopnosti a nejrůznější brikule, kterých se dopustí, nebo se mu přihodí - jednoduše tím, že OS je strážný anděl, kterého Bůh seslal z nebe, aby Vinnetoua chránil. Samozřejmě dojde k nevyhnutelnému - pouto mezi nimi přeroste právě do té bromance, což je průšvih, protože andělé logicky mají zakázáno se na smrtelníky příliš upínat...
https://www.fanfiktion.de/s/5d5138f3000aa66c120e54ff/8/Die-Farben-der-Wahrheit

m.:Není problém, editla jsem tento příspěvek a prozradím u těch doporučovaných trošku z děje;-) A nějaký top seznam klidně vytvořím, bude mi potěšením!

Z těch z existujícího výčtu, na které tam už jsou odkazy:
Hodně doporučuji Veschoellen, to je hodně dobrodružné, příběh je napínavý, vlastní vymyšlené postavy jsou skvěle napsané, a OS a V se chovají naprosto kanonicky. Děj ve zkratce - zkorumpovaní vojáci zabíjejí indiány a svádějí to na Apače, Old Shattehand by chtěl pomoc, protože mu to je celé divné, ale musí pracovně pryč, pak v podstatě zmizí, mezitím je Vinnetou uvězněn a hrozí mu oprátka...Je to napsané velmi mayovsky, a má vynikající atmosféru. Plus se objevuje i Emery, což je moje velmi oblíbená postava, a tady v podstatě oběma hrdinům několikrát obrovsky pomůže, ba zachrání krk.

Doporučím dát šanci i tomu crossoveru se Star Trekem - ve zkratce: Vinnetou se nějakou časovou bránou propadne do daleké budoucnosti, a naopak důstojník Chakotay se propadne na divoký západ. A teď musí všichni řešit, jak tohle zvrátit. Je tam moc hezké jak je Charley - o kterém víme, že je zvídavý - prostřednictvím Chakotaye, se kterým se snaží vymyslet plán, konfrontován s budoucím světem (třeba naprosto nechápe, že ženy můžou být kapitánkami atd.)

Totéž platí i o Fieber, kde je ten závislý OS. Běžně se to dělo, i dneska je v USA závislost na opiátech problém. Ve zkratce: OS má těžký úraz a během léčby propadne morfiu. Pak jede na západ za Vinnetouem, samozřejmě, že svůj stav tají, různě si to píchá tajně, což ale pochopitelně nejde věčně, dělá při zálesáckých aktivitách různé boty, a když Vinnetou přijde na důvod, postaví ho před volbu "buď závislost, nebo já". Líbí se mi tady ukázka té ošklivější tváře divokého západu (stejně jako se mi to líbilo v seriálu Deadwood), a vždycky si tak nějak "sadisticky" vychutnávám, když je mezi V a OS nějaký spor nebo napětí, když sestoupí z piedestalu:-)

Naposledy upraveno: 03.08.2022 02:05, Zeta

m.
03.08.2022 00:40
Zeta: díky MOC!

Jen, kdybych mohl být tak drzý (dle hesla "podej prst..."), osobně bych ještě ocenil nějaký "TOP 10/20 s argumentací", tj. Tvé tipy na nějaké fankfikce se stručným shrnutím, čím jsou zajímavé/výjimečné a proč je doporučuješ...

Asi napříč žánry/kategoriemi. Jako dospělého bez předsudků mě ty kategorie upřímně moc nezajímají, spíše mi jde o to, co je zajímavé, čemu stojí za to věnovat čas, co je kvalitní, nějak vybočuje (kvalitativně) a tak...

Naposledy upraveno: 03.08.2022 01:30, m.

 > | >>